Beaujolais nouveau 2020 zjawi w trzeci czwartek listopada tego roku. Jak co roku, zbudzi zapewne więcej emocji niż niejedno znacznie droższe wino. Tylko czym jest osławione “bożole” i czy rzeczywiście, jak mówią krytycy, to tylko przereklamowany sikacz dla mas? Wcale niekoniecznie. Ale po kolei.
fot. pixabay.com
Beaujolais Nouveau – jak wymawiać?
Nazwę tego wina czytamy Bożole Nuwo. Beaujolais to zarówno nazwa regionu, gdzie produkuje się wino, jak i skrótowa nazwa wina. Jednak nazywanie beaujolais nouveau po prostu jako beaujolais nie jest do końca poprawne.W tekście zamiennie stosować będziemy pisownię francuską, wraz z wersją polską, którą staramy się w ten sposób upowszechnić. Ale o jakim winie tak naprawdę mowa, gdy mówimy o bożole?
Wino z Burgundii?
Beaujolais nouveau to zbiorcza nazwa win z regionu Beaujolais zajmującego 23 tys. hektarów. Rozciąga się on gdzieś między Macon a Lyonem, czyli w Burgundii. Wina Bożole powstają z winogron odmiany Gamay, ale proces produkcji znacząco różni je od klasycznych win, nie tylko w tej części Francji. Po pierwsze, produkcja odbywa się przy udziale tzw. maceracji węglanowej, czyli mówiąc prościej, w środowisku dwutlenku węgla, którego obecność znacząco przyspiesza fermentację. To istotne, bo Beaujolais nouveau to wina z bieżącego rocznika. W 2019 pić będziemy wino z winogron zebranych jesienią tego samego roku. Czyli oznacza to, że Beaujolais nouveau 2019 pochodzi z października 2019 r., bowiem wystarczy zaledwie 6 tygodni, by zamienić winogrona na gotowy produkt. Po drugie, wino sprzedawane jest znacznie szybciej niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod, dlatego też musi być konsumowane świeże.
Beaujolais Nouveau est arrivé!
To wpisuje się idealnie w filozofię świętowania, która towarzyszy temu winu od kilku dekad. Beaujolais upowszechniło się poza swoim regionem stosunkowo niedawno, bo w latach 70. i 80., a w młodym winie gustować zaczęli szczególnie Japończycy. Dziś w Bożole można się kąpać, pływać i wyprawiać wszystkie możliwe znane człowiekowi wariactwa. Co roku, tysiące miłośników tego wina wita je słowami “ Beaujolais Nouveau est arrivé!”, czyli Beaujolais Nouveau przybyło. Szacuje się, że produkcja tylko w tym jednym regionie przewyższa produkcję we wszystkich pozostałych częściach Burgundii.
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/d0_n6QXnDIw” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>
Czterdzieści procent produkcji młodego wina trafia na eksport, pozostałe wypijane jest we Francji. Największym światowym odbiorcą Bożole jest wspomniana Japonia.
Jak smakuje Beaujolais nouveau 2020?
Z uwagi na sposób fermentacji, Beaujolais ma wyraźnie owocowy, łagodny, niezbyt cierpki profil. Oprócz nut owocowych, w zapachu wyraźnie dominuje guma balonowa i banan. Aromat Bożole jest wyraźnie bardziej słodki niż jego smak. Rzadziej spotykane są aromaty gruszki, winogron, truskawek. Wszystkie te zapachy wynikają, rzecz jasna ze sposobu fermentacji wina. Bożole jest winem lekkim, przystępnym, które może przypaść do gustu nawet osobom, które za winem nie przepadają. Jeśli chodzi o łączenie go z potrawami, wino to dobrze poradzi sobie z częścią francuskich serów, kurczakiem, indykiem czy z szynką, ale kierując się zasadą “podobne z podobnym”, będzie ono zdecydowanie pasować do dań lekkich. Poszczególne roczniki będą oczywiście różnić się między sobą, ale ich podstawowe cechy pozostają w tym przypadku niezmienne.
Gdzie na weekend? Paryż w dwa dni (dzień pierwszy, spacer)
Beaujolais nouveau 2020: kiedy? Jak najwcześniej
Beaujolais nouveau pijemy świeże w trzeci czwartek listopada i dobre pozostaje nie dłużej niż do połowy grudnia. Kupowanie go w styczniu roku kolejnego mija się zupełnie z celem, bo będzie drogi i najpewniej popsute. W przeciwieństwie do znaczącej większości win czerwonych, Bożole warto pić lekko schłodzone.
Beaujolais nouveau jest tylko jedną z apelacji w obrębie regionu Beaujolais nouveau. Nie wszystkie wina, które powstają w tej części Francji należą do tej samej rodziny.
Beaujolais nouveau: Gdzie kupić?
Młode wino z tegorocznych zbiorów kupicie od 3 czwartku listopada (a więc od 21 listopada 2019 r.) w bardzo wielu sklepach i dyskontach. Beaujolais Nouveau 2019 dostaniecie także w większych marketach, ale jeśli nie chcecie trafić na minę, lepiej wybrać się na zakupy do któregoś ze sklepów specjalistycznych. W sieciówkach typu Dom Wina, Centrum Wina czy innych powinniście móc kupić je za mniej niż 40 złotych.
Bożole czy Rioja? Bój o dobre wino
No to teraz w skrócie. Beaujolais nouveau 2019: Czy są tańsze i lepsze wina? Tak. Zajrzyj do Lidla. Poważnie, mają tam dobre wina w podobnej cenie. Możecie trafić tam Rioję (czyt. Rrriochę) w naprawdę przystępnej cenie. Czy Beaujolais nouveau warto pić? Tak, warto przynajmniej spróbować, ale nie oczekujcie zbyt wiele. Często podnoszonym argumentem jest jest ten odnośnie niskiej jakości świeżego francuskiego wina. Jeśli na co dzień pijecie wina z marketów, czy dyskontów, nie gustujecie szczególnie w winie, to polecamy choć raz młodego wina z bożole spróbować. Nie chodzi o to, że jest ono jakoś szczególnie snobistyczne i wyszukane, raczej wręcz przeciwnie. Ma jednak wyraźnie inny smak od większości win z podobnej półki cenowej, pije się je łatwiej niż niektóre wina z Europy i wcale nie musi jakościowo odbiegać od butelek za 20 – 30 złotych, po które większość z nas przeważnie sięga.
Beaujolais nouveau 2020: czy to będzie wybitny rocznik?
Tegoroczne zbiory mogą dać naprawdę dobry rocznik. Być może nie będzie tego widać szczególnie mocno w przypadku Beaujolais nouveau 2020, ale raczej w przypadku starszych win burgundzkich, ale po sezonie susz i mocnego słońca wiele wskazuje na to, że gamay – winogrona, które dają wina z tego regionu, dobrze się zaaklimatyzowały. To oznacza, że może czekać nas sporo przyjemnych niespodzianek. Byłaby to miła odmiana po tym stosunkowo ciężkim także dla winiarzy roku…
Dodaj komentarz