• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do stopki

foodiesworld

Jedz, pij, podróżuj

  • Kraje
    • Włochy
    • Polska
    • Kuba
    • Słowacja
    • Czechy
    • Estonia
    • Francja
    • Holandia
    • Litwa
    • Łotwa
    • Majówka i długi weekend
    • Wycieczki jednodniowe
  • Jedzenie
  • Alkohol i Napoje
  • O nas
  • Kontat
  • Show Search
Hide Search
Jesteś tutaj: Strona główna / Jedzenie / Co warto zobaczyć w Palermo? Zabytki w stolicy Sycylii

Co warto zobaczyć w Palermo? Zabytki w stolicy Sycylii

Foodies World · 16/10/2019 · Zostaw komentarz

Co warto zobaczyć w Palermo? Kulturalna, gospodarcza i turystyczna stolica Sycylii to jedno z najciekawszych i najbardziej wielokulturowych miejsc na wyspie. Zwiedzanie Palermo to podróż przez epoki, style i wpływy, które rozciągają od czasów normandzkich po neoklasycyzm i współczesność. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Sycylia: Co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Palermo?  Katedra w Palermo i cud czterech epok

Katedra w Palermo to tak naprawdę nie jeden, a dwa zupełnie różne zabytki. Jak to możliwe? Wnętrze było przebudowane i zmienione, a sama katedra, choć wniesiona w średniowieczu  była przedmiotem kilku kreatywnych manipulacji na przestrzeni dziejów. I tak, mamy tu styl romański, gotycki, wpływy mauretańskie, barok i neoklasycyzm . Ten piękny zlepek architektoniczny robi naprawdę ogromne wrażenie i mówimy to wam mając na względzie fakt, że ludzie piszący o podróżach mają zwyczaj zachwycać się wszystkim. Tu NAPRAWDĘ jest czym. Przynajmniej do momentu, aż nie wejdziemy do środka.

Katedra w Palermo, zwiedzanie. Co musicie zobaczyć 

Od strony głównego wejścia witają nas głównie neoklasycystyczne elementy z dominującym trójkątnym portykiem, przed którym wznosi się pomnik świętej Rozalii, patronki miasta. Katedrze można by poświęcić osobny artykuł, ale tu skupimy się na najważniejszych elementach katedry w Palermo. Co zobaczyć?

  • Fasadę z każdej strony, aby porównać bogactwo stylów architektonicznych
  • Absydę (tj. tylną część katedry za prezbiterium) oraz dzwonnicę (patrząc od strony głównego wejścia w prawo, przed katedrą)
  • Rzeźby przed głównym wejściem i od strony bocznych naw
  • Bramę za portykiem prowadzącą do wnętrza kościoła – piękny przykład katalońskiego gotyku
  • Kopułę nad nawami bocznymi
  • Freski na suficie nad prezbiterium
  • Królewskie grobowce, skarbiec i kryptę (wymaga wykupienia biletu wstępu)
  • Dach katedry (mniej imponujący, ale wart zwiedzenia)

Na koniec polecamy usiąść przy Via Vittorio Emanuele, zjeść arancini i napić się lemoniady lub świeżo wyciskany sok z granatów. Stoliki zaraz obok stoiska z sokami są bardzo często puste, a stoją tuż na wprost wejścia do katedry.

Zwiedzanie Palermo: Fontanna Pretoria

Drugie miejsce w Palermo, wokół którego chodziliśmy z rozdziawioną japą. Niestety, z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywisty i o nim zaraz. Drugi to nasze zdziwienie poziomem zaniedbania okolicy. Niech jednak to was nie zraża bo sama fontanna warta jest zobaczenia niezależnie od tego, jak brudno i brzydko jest dookoła. A jest brudno, choć widzieliśmy gorsze miejsca.

Fontanna Pretoria nazywana jest fontanną wstydu z dwóch powodów. Po pierwsze, z uwagi na nagie postaci zdobiące fontannę. Gorszyły one dość długo mieszkańców nie tylko Palermo. W końcu,  penisy skuto i dziś już nikogo nie gorszą. Po drugie, z uwagi łapówce, jaką przyjąć mna wielką politykę. W zależności od wersji chodziło o skorumpowanie i łapownictwo polityków miejskiej rady albo o ich nieudolność, która sprawiała, że fontannę zaczęto utożsamiać właśnie z nimi. Być może chodziło też o fakt, że zabytek sprzedano z Florencji do Palermo?

Costa: “Zostaw pistolet, weź Cannoli”

Spacerując spokojnie od Fontanny Wstydu dojdziecie do Quattro Canti, oficjalnie nazwanego Piazza Vigliena. Nazwa nieoficjalna bierze się od skrzyżowania wyznaczającego cztery  dzielnice miasta Na każdym z “rogów” skrzyżowania znajdują się rzeźby wyznaczające wyznaczających 4 pory roku, 4 królów Sycylii, cztery patronki miasta. Przyjrzyjcie się dokładnie każdemu z narożników oraz towarzyszącym im fontannom, bo to ciekawy przykład barokowej architektury. Gdy już się napatrzycie, skierujcie swoje kroki do cukierni, która znajduje się na rogu placu – po lewej stronie wchodząc w via Maqueda. Jest to cukiernia Pasticceria Costa, która serwuje naprawdę dobre cannoli. Nie wiemy, czy to te, które w ojcu Chrzestnym kupował Luca Brasi, ale i tak warto spróbować.

Ojciec Chrzestny (fragment o Cannoli)

Odpowiadając nadgorliwym: przez trzy dni pobytu w Palermo nie widzieliśmy żadnego mafiozy, albo przynajmniej nic o tym nie wiemy.  

Co warto zobaczyć w Palermo?  Teatro Massimo i Coppola

Piękny, klasycystyczny teatr na schodach, którego doszło do jednej z najgłośniejszych strzelanin w dziejach Sycylii. A mowa oczywiście o jednej z końcowych scen drugiej części Ojca Chrzestnego. Warto go zwiedzić nawet jeśli nie widzieliście filmu Coppoli. Uważajcie jedynie w tłumie. Nie podejrzewamy, by kieszonkowcy mrowili się pod teatrem stadami, ale warto wiedzieć, gdzie mamy portfel.

Kościoły w Palermo “robią robotę”. Serio!

Sycylia co warto zobaczyć

Można wymieniać je w nieskończoność. Na uwagę zasługują przede wszystkim San Cataldo z charakterystycznymi czerwonymi kopułami, czy znajdujący się naprzeciw niego kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej wraz z kompleksem zabudowań zakonnych. To jedno z bardziej klimatycznych miejsc na Sycylii, gdzie zwiedzić można cele zakonne mniszek. Niestety, w środku nie wolno robić zdjęć, ale wierzcie na słowo, że warto zobaczyć warunki w jakich żyły kobiety, które zawierzyły serce Bogu. 

Sycylia: Co warto zobaczyć? Nasze TOP 9

 

Co warto zobaczyć w Palermo? Zabytki normandzkie

Pałac Normandzki w Palermo to jedna z najpiękniejszych rzeczy na wyspie

Jeśli jest jedna rzecz, którą mielibyście zobaczyć w Palermo, to jest nią Pałac Normandzki. Jeśli dwie, to pałac i katedra. W każdym razie, nie ma bardziej okazałego budynku w całym Palermo niż ten, złożony z różnych styli i wpływów hipnotyzujący swoim przepychem pałaco-zamek. W środku oczywiście zobaczyć musicie kaplicę Palatyńską. Świątynia to mniejsza i mniej okazałe, ale wciąż przepiękna wersja katedry w Monreale. To połączenie stylu Maurów, budownictwa romańskiego i królewskiego blichtru. Oprócz tego na uwagę zasługuje także sala, gdzie na co dzień odbywają się obrady regionalnego parlamentu Sycylii. Malowidła na ścianach przedstawiające Heraklesa stworzył nie kto inni, jak Velasques. Z jakieś przyczyny jednak, nikt na wyspie nie chwali się tym dostatecznie głośno.

Bazary Palermo

Ah, bazar! Gorąca para bucha z kotła, chłop odkrawa rybie głowę, kobicina w białej tkanej chustce garściami łapie zioła, gdzieś z tyłu ktoś krzyczy “Ciao bella!” czaicie to? No, to w Palermo tak nie jest. Na targowiskach można kupić sporo niepotrzebnych śmieci i mebli, ciuchów, ośmiornic i kanapek z dziwnymi składnikami. Niewiele w tym romantyzmu, ale klimat buduje tu włoskie nerwowe, głośne i rozgestykulowane  dolce vita, która w Palermo ma zapach ryb, owoców morza i spalin z rur wydechowych skuterów. Popłynęliśmy w tym opisie? Być może, ale warto odwiedzić któryś z trzech najbardziej znanych targów Palermo. Nawet jeśli nic nie kupujecie. Te targi to: Capo, Vucciria i Ballaro. 

targi w Palermo

Informacje praktyczne:

Co zjeść w Palermo?

Poza wszystkimi stałymi potrawami kuchni sycylijskiej Palermo słynie z bogatego street foodu, po który będziecie musieli udać się jednak poza granice starej części miasta. Warto poszukać także wpływów kuchni Magrebu, typowych dla tego miasta. Z menu restauracji tutaj znajdziecie dania z kuskusem, falafele, kofty, czy tadżin. W ostateczności możecie się też wybrać na kebab z mięsa halal, czyli ze zwierząt zabitych zgodnie z muzułmańskimi prawidłami wiary. Poza tym, oczywiście nie omijacie typowej dla reszty wyspy kuchni. Szczegółowo piszemy o niej w osobnym tekście.

Co zjeść na Sycylii? Kuchnia sycylijska od A do Z

Palermo czy Katania?

Jeżeli zastanawiacie się gdzie jechać, czy to Palermo czy do Katanii, nasza rada będzie bardzo pragmatyczna. Tam gdzie są tańsze bilety i lepsza pogoda kiedy lecicie. 🙂 Byliśmy w obu miastach i oba nam się bardzo podobają. Gdybyśmy jednak mieli wybrać – to chyba zdecydowalibyśmy się jednak na Palermo – głównie z uwagi na zabytki arabsko-normandzkie.

Palermo –  kiedy jechać?

Palermo można zwiedzać przez cały rok. Klimat na Sycylii, w porównaniu do polskiego jest zdecydowanie bardziej przyjazny:) Jeżeli jednak planujecie wyjazd na plażę, to najlepiej wybrać się do Palermo od kwietnia do października.  

Gdzie parkować w Palermo?

Jeżeli zatrzymujecie się blisko centrum polecamy zostawić samochód na parkingu przy Dworcu Centralnym – w mapie googla trzeba wpisać: Parcheggio Stazione Centrale. Dwa dni parkingu kosztuje ok. 20 euro. Parking jest tańszy niż np. parking w Cefalu. 

Strefa Wolnocłowa: Podcast o alkoholach

Reader Interactions

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Footer

Kto powiedział, że stacje metra muszą być nudn Kto powiedział, że stacje metra muszą być nudne i brzydkie? Tak się prezentuje metro paryskie.

#france #paris #underground #subway #metro #metropolitan #travel #travelphotography #metrofrancja #tube #francja #paryż
Bringin' sexy back! Takie znalezisko z wycieczki, Bringin' sexy back! Takie znalezisko z wycieczki, tymrazem do amsterdamu

#travel #travelphotography #amsterdam #nietherlands #sexy #sexyland  #analogphotography #neon #color #sky #holandia #samseks #ocotuchodzi
Kiedy udało się dorwać ostatni fotel w Ikei, al Kiedy udało się dorwać ostatni fotel w Ikei, ale był już skręcony :) #cuba #taxi #havana #ikea #oldcar #home #furniture #travel #travelphoto #travelphotography #russiancars #vintagecars #cubaautentica #hawana #taksówki
Taki tam #throwbackthursday z wakacji :D Widok na Taki tam #throwbackthursday z wakacji :D Widok na hiszpańskie wybrzeże 
#sun #travel #travelphotography #sea #bluesea #summer #summer #summervibes #hiszpania #costadelmar #espana #lato #wakacje #podroze
Nocny Paryż. Panteon widziany z oddali :) #france Nocny Paryż. Panteon widziany z oddali :) #france #paris #panteon #justice #frenchrepublic #bluehours #nightsky #night #nightphotography #francja #paryż #paryżnocą
Nocny Paryż. Jeszcze przed pożarem Notre Dame ud Nocny Paryż. Jeszcze przed pożarem Notre Dame udało nam się uchwycić taki widok
#france #paris #travel #travelblogger #travelphotography #notredame #nightphotography #night #river #dark #paryż #katedranotredame #sekwana #francja #noc #nocne #rzeka #niebo #podroze
Follow Me!

SOCIAL MEDIA – TU NAS SZUKAJ

  • facebook
  • instagram

Menu

  • Podróże Kraje i Miasta
  • Jedzenie
  • Alkohol i Napoje
  • O nas
  • Kontakt

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018 - 2020