Co zobaczyć w Neapolu? Najważniejsze miejsca

Z tego tekstu dowiesz się, co warto zwiedzić w Neapolu, gdzie iść na kawę, a gdzie do muzeum

Neapol na Weekend? Co zobaczyć w Neapolu? Podejrzewamy, że ile osób tyle możliwych odpowiedzi na to pytanie. My na pierwszy ogień wybraliśmy naszym zdaniem najciekawsze miejsca.

 

#1 Spaccanapoli

Co zobaczyć w Neapolu jeśli nie centrum miasta? Stare miasto wraz z podziemiami pozwala poznać klimat barokowego miasta, jego wąskich uliczek, łączących się ze sobą wieków historii i tajemnic które skrywa. Jest tu głośno, wąsko, ale bardzo klimatycznie. Między kamienicami z suszącym się praniem znajdziecie wiele zabytkowych kościołów i galerie sztuki.Tu warto zatrzymać się na pizzę, przespacerować po starych ulicach miasta, no i przede wszystkim, zwiedzić neapolitańskie podziemia. Jeśli chcecie tylko zobaczyć Neapol na weekend nie możecie ominiać tego miejsca.

 

#2 Napoli sotterranea

Podziemne miasto rozciągające się pod stopami przechodniów to jedna z ciekawszych atrakcji Neapolu. Labirynt korytarzy zdradza historię kilkunastu wieków obecności Włochów w tych przedziwnych labiryntach. Od czasów antycznych, po drugą wojnę światową. Dopiero zwiedzając podziemia uświadomicie sobie, jak stare i bogate historycznie jest to miasto.

 

Jest kilka opcji na zwiedzanie podziemi – my zdecydowaliśmy się na skorzystanie z wycieczki, która rozpoczyna się zaraz obok kościoła San Paolo Maggiore.

 

Uwaga: jeżeli kupujecie wycieczkę przez internet sprawdźcie, skąd rozpoczyna się wasza trasa. Praktycznie zaraz naprzeciwko kościoła San Poalo Maggiore, jest Bazylika di San Lorenzo Maggiore, spod której także rozpoczynają się wycieczki po ruinach.

 

#3 Pio Monte della Misericordia

Pio Monte della Misericordia Kościół, właściwie niewielka kaplica w samym sercu Neapolu skrywa dzieło jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy baroku, Carravaggia. Siedem dzieł miłosierdzia stanowi centralny i najważniejszy, ale nie jedyny punkt, na którym warto zawiesić tu oko. Rozejrzyjcie się dokładnie, bo można tu znaleźć sporo ciekawych architektonicznych smaczków. Kupując bilet wejściowy do tego kościoła możemy także wejść do mieszczącej się po sąsiedzku galerii sztuki. To także punkt warty odwiedzenia, jeśli interesujecie się sztuką.

 

Uwaga: kasa biletowa znajduje się, zaraz przy via dei Tribunali. Żeby dostać się do kościółka Pio Monte należy przejść na drugą stronę ulicy i wejść do podwórka.

 

#4 Katedra w Neapolu (Duomo di Napoli)

Zaraz obok kasy biletowej do Pio Monte della Misericordia znajduje się duży obelisk, a za nim duże schody. Schody te prowadzą do bocznego wejścia do Katedry Neapolitańskiej, której początki sięgają XIII w. Zachęcamy żeby tam się wybrać – katedra naprawdę robi wrażenie.

#5 Piazza del Plebiscito

Naszym zdaniem, jedno z piękniejszy miejsc w Neapolu. Z jednej strony placu znajduje się XVII-wieczny pałac królewski z drugiej zaś majestatyczny kościół San Francesco di Paola. Sam plac, swoją wielkością i usytuowaniem również robi niemałe wrażenie. To dobry punkt do tego, by udać się albo w kierunku starówki, albo nabrzeża, skąd rozciąga się przepiękny widok na Wezuwiusza. Jeśli jednak zostaniecie chwilę dłużej na placu, szybko dostrzeżecie najbardziej znaną kawiarnie Neapolu, Cafe Gambrinus.

#6 Cafe Gambrinus

O Gambrinusie, z którym łączy nas, lekko mówiąc szorstka przyjaźń, pisaliśmy już w szczegółach tutaj. Co zaś się tyczy samej kawiarni, warto wejść, zobaczyć jej piękne wnętrze i ewentualnie zamówić kawę przy barze. Dlaczego nie warto siadać na sali, przeczytać możecie w naszej relacji z tego miejsca.

Gambrinus – czy warto? Najbardziej znana kawiarnia Neapolu oczami turysty

#7 Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Absolutnie punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy interesują się historią. Tej jest w muzeum sporo. Bardzo bogate zbiory rzeźb, posągów z różnego okresu sprawiają, że po tym muzeum chodzi się niekiedy z otwartym z wrażenia ustami. Słynna mozaika Aleksandra Macedońskiego przywieziona z domu Fauna w Pompejach znajduje się właśnie tutaj. W muzeum znajdziecie wiele artefaktów wydobytych z okolicznych wykopalisk – m.in. z Pompejów i Herkulanum. Dla nas must have!

 

#8 Galleria Umberto I

Jeśli byliście w Mediolanie, ta galeria nie zrobi na was już tak dużego wrażenia. Jeśli nie, tym bardziej musicie ją odwiedzić. Monumentalna, ogromna, pełna przepychu, słowem hipnotyzująca. W pięknych neorenesansowych wnętrzach mieszczą się sklepy, restauracje i biura. Warto zostać tu na chwilę, zamówić kawę i poodpoczywać. Jeśli o tym, co zobaczyć w Neapolu będzie decydował czas, to miejsce możecie sobie darować. Będziecie jednak żałowali.

 

Neapol na Weekend. Co zobaczyć w Neapolu? – telegraficzny skrót

  • Stare miasto – kościoły, domy, kamienice, pizza – tego nie można przegapić
  • Podziemia Neapolu – trochę chodzenia, sporo ciasnych tuneli. Tu poznacie prawdziwą historię miasta. Na dole jest chłodno.
  • Muzeum Archeologiczne – dla tych, którzy lubią historię, szczególnie starożytną
  • Pio Monte Della Misericordia – dla fanów sztuki, szczególnie malarstwa
  • Cafe Gambrinus warto zobaczyć jeśli ciekawi was jak smakuje włoska kawa
  • Plac Plebiscytu – klasyczne miejskie zwiedzanie
  • Galeria Umberto I – zabytki w wersji light. Nie nachodzicie się, a zobaczycie coś naprawdę cudownego, wypijecie kawę, zjecie dobre ciastko i kupicie pamiątki

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018