Jak pić absynt? Wszystko, co musisz w wiedzieć o zielonej wróżce!

Jak pić absynt? Czy potrzeba do tego specjalnego przygotowania duchowego? Co dzieje się po jego wypiciu? Czy absynt w ogóle jest legalny? Odpowiadamy na wszystkie pytania, które chcielibyście zadać na temat tego trunku.

zdjęcia pixabay.com

Jak pić absynt żeby mieć halucynacje? Czy absynt powoduje halucynacje?

Ok, zacznijmy od tego, co ciekawi was najbardziej, czyli wpływu absyntu na organizm. Poza alkoholem rzecz jasna, chodzi o efekty psychodeliczne, które absynt rzekomo ma wywoływać. Słowem, jak pić absynt, żeby mieć halucynacje? Niestety, nie ma takiego sposobu. Istnieje naprawdę niewiele dowodów na potwierdzenie tezy o psychodelicznych właściwościach czy to absyntu, czy piołunu, wykorzystywanego do produkcji absyntu. 

Zielona wróżka, która nie istnieje

Przez lata przylgnęła do absyntu etykieta trunku, który wywołuje upojenie innego rodzaju niż alkoholowe. Halucynacje, które miał powodowaćl sprawiały, że osoby go pijące popadały w szaleństwo, miały omamy, etc. Rzeczywiście, tujon, substancja zawarta w zielu piołunu jest toksyczna. Nie udało się natomiast potwierdzić jej halucynogennego wpływu na organizm ludzki. Skąd zatem mit “zielonej wróżki”, który towarzyszy absyntowi? Najpewniej ma związek z nadużywaniem alkoholu i objawami delirium alkoholowego, które pojawiało się u osób nadużywających absynt. Pamiętajmy, że wiele z “absyntowych” mitów zrodziło się w środowiskach przewlekłych alkoholików, mieszkających pod ladą paryskich spelunek. Zatem, który absynt jest halucynogenny? Żaden. 

jak pić absynt

Piołunówka a absynt? Czym to się różni?

Często nazywamy absynt piołunówką – jest to jednak uproszczenie. Czym różnią się te napoje? Absynt ma wysoką zawartość alkoholu i skład, w którym nie może oprócz piołunu zabraknąć kilku innych ziół m.in. kopru włoskiego i anyżu. Tymczasem piołunówka nie musi być destylowana i może powstać jedynie z dodatkiem jednego zioła – piołunu. Dlatego mówienie na absynt “piołunówka” jest, technicznie rzecz biorąc, błędem.

Gdzie absynt jest legalny?

Wszędzie. Większość krajów wprowadziła obostrzenia co do zawartości tujonu, czyli substancji występującej w piołunie, która miała powodować halucynacje. Jeśli zioło spełnia te normy, można przygotować z niego absynt. Oznacza to, że w większości krajów napijecie się absyntu bez przeszkód.

Jak pić absynt z cukrem? Rytuały wody i ognia

Przejdźmy zatem do najważniejszego, czyli w jaki sposób pić absynt? Tradycyjnie, wykorzystuje się do tego dwie metody, zwane rytuałami. Pierwsza z nich to rytuał ognia, druga – rytuał wody.

Rytuał ognia

Rytuał ognia to metoda, o której z pewnością słyszeliście. Na specjalnej łyżeczce z otworami kładziemy kostkę cukru. Polewamy ją absyntem. Do szklanki wlewamy słuszną ilość absyntu i na koniec kładziemy na niej naszą łyżeczkę. Teraz cukier należy podpalić i czekać aż się skarmelizuje. Gdy ogień sam zgaśnie, ostrożnie wrzucamy cukier do szklanki i dolewamy wody. 

Rytuał wody

Druga metoda, rytuał wody polega na przelewaniu wody przez leżącą na łyżeczce kostkę cukru. Łyżeczkę kładziemy na szklance z absyntem i ze specjalnej fontanny przelewamy przez nią wodę, aż cukier się stopi. 

Jak smakuje absynt?

Absynt to bardzo gorzki, przeważnie także mocny likier ziołowy na bazie piołunu z dodatkiem innych ziół. Do jego produkcji używa się arcydzięgiel, anyż i nasiona kopru włoskiego. Szczególnie te dwa ostatnie nadają mu charakterystyczny smak i aromat anyżowo-kamforowy. Im lepszy absynt, tym jego bukiet jest ciekawszy i subtelniejszy.

Jak kolor ma absynt?

Kolor absyntu nie pochodzi do ziół użytych przy maceracji. Gotowa ziołowa “nalewka” jest destylowana dla zwiększenia mocy trunku, dlatego absynt chwilę po destylacji ma kolor przezroczysty. Kolor zielony uzyskuje przez specjalne zabarwienie tuż przed zabutelkowaniem.

Z czym się pije absynt?

Absynt od dawna jest także składnikiem wielu drinków. Dodaje się go w minimalnych ilościach, często po to, by wprowadzić do napoju ziołową nutę. Absynt to typowy dodatek do koktajlu Sazerac (50 ml koniaku, 10 ml absyntu, cukier, kilka kropli Peychaud’s Bitters). Można spotkać go także w Monkey Gland (40 ml gin, 10 ml absyntu, łyżeczka grenadyny, dopełnić sokiem pomarańczowym) oraz w popularnym Corpse Reviver numer 2. Ten ostatni był długo traktowany jak idealne remedium na kaca. Jeśli chcielibyście go otworzyć będziecie potrzebować kilku trudniej dostępnych składników.

Jak pić absynt

 Corpse Reviver no 2 przepis

  • Gin 40 ml
  • Sok z cytryny 40 ml
  • Cointreau ( lub likier curaçao) 40 ml
  • Kina Lillet, Amber Vermouth albo Cocchi Americano 40 ml
  • Kilka kropel absyntu.

Wymieszaj z lodem, absynt dodaj na koniec, po przelaniu wszystkiego do schłodzonego kieliszka koktajlowego. Serwuj bez lodu.

Jeżeli będziecie w Krakowie i chcielibyście spróbować absynt, to zapraszamy do Absynt Cafe&Bar na Kazimierzu, gdzie możecie spróbować ok 20 gatunków absyntu lub spróbować absyntowych drinków:) Byliśmy tam co prawda kilka lat temu ale do dzisiaj mile wspominamy to miejsce.

 

Zobacz: Jak pić rum? Wszystko, co musisz wiedzieć o rumie

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018