Jak uniknąć kaca? Przykłady z życia wzięte

Producenci suplementów ich nienawidzą. Znaleźli jedną prostą metodę na to by pić i unikać kaca.

Jak uniknąć kaca? Oczywiście, najprościej – po prostu, nie pić. Jeśli jednak ten wariant nie wchodzi w grę musicie ratować się innymi metodami. Święta za pasem, więc postanowiliśmy podzielić się z wami naszym doświadczeniem w tej materii. Wszystkie rady opieramy na własnym doświadczeniu.Po pierwsze, działajcie zawsze przed nigdy po. Leczenie kaca jest dużo mniej skuteczne, jeśli odpowiednio wcześnie nie przygotujemy się do świętowania. Oznacza to tylko tyle, że jeśli nie zadbacie o swój organizm przed i w trakcie picia, to na drugi dzień pozostaje wam już tylko aspiryna i zimny kompres. A co możemy zrobić przed?

Jak unikąć kaca czyli leczenie wodą

To sekret wyeliminowania bardzo wielu nieprzyjemnych objawów związanych z kacem. Oczywista oczywistość,  prawda? Warto jednak o tym pamiętać. Im więcej wody, tym lepiej. 2 – 2,5 litra wody wypite przed lub razem z alkoholem skutecznie zmniejsza objawy związane z odwodnieniem organizmu. W przypadku P. czasem to decydujący czynnik w minimalizowaniu objawów kaca. Woda eliminuje suchość w ustach, uczucie kapcia na drugi dzień, no i walczy ze skutkami zaburzenia wydzielania wazopresyny, czyli hormonu regulującego gospodarkę wodną organizmu. Alkohol zaburza jej wydzielanie, więc pozbywamy się wody znacznie szybciej gdy piliśmy, niż gdy jesteśmy trzeźwi. Wraz w wodą tracimy także minerały, takie jak magnez czy potas, które również istotnie będą wpływać na nasze samopoczucie dzień po, w tym, na ból głowy.

Picie na pusty żołądek to zło!

Picie na pusty żołądek dodatkowo go podrażnia i nasila objawy związane z nudnościami. Dodatkowo, alkohol bywa odpowiedzialny za nadżerkowe krwotoczne zapalenie żołądka, które ustępuje przeważnie samo, gdy wytrzeźwiejemy. Jeść, i to obficie, warto także po to, by uniknąć hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi. Ponadto, alkohol z pustego żołądka wchłania się znacznie szybciej.I to moglibyśmy właściwie poprzestać. Tylko te dwie rzeczy potrafią, przynajmniej w naszym przypadku, zredukować objawy kaca niemal całkowicie. Nie potrzebujecie żadnych dodatkowych środków. Oczywiście, istnieje jeszcze szereg rad, o których trzeba pamiętać i mitów o których lepiej zapomnieć, ale mitom poświęcimy osobny wpis.

Jak leczyć kaca?

Zwróćcie uwagę, że piszemy o tym, jak uniknąć kaca, a nie jak go leczyć. Jeśli z różnych przyczyn, na drugi dzień odczuwasz bóle mięśni czy bóle głowy, możesz wypróbować kawę. Kofeina obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ból głowy, a niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, paracetamol, ibuprofen). Będą one działać na mediatory reakcji zapalnych w naszym organizmie, czyli mówiąc w skrócie – zniwelują ból. Uwaga! część z tych leków wchodzi w interakcje z alkoholem, więc jeśli zamierzacie je zażywać, upewnijcie się, że jesteście trzeźwi, w przeciwnym razie możecie nie uzyskać pożądanych efektów.

Dobre rady cioci Ady

  • odstaw leki, przede wszystkim te wchodzące w interakcje z alkoholem (paracetamol!)
  • ogranicz lub rzuć palenie
  • wybieraj alkohole lepszej jakości i raczej czysty etanol – w teorii powoduje mniejszy kac z uwagi na mniejszą ilość np. alkoholi wyższych
  • Inne niż kawa i herbata używki to “big no-no” jeśli chodzi o kaca
  • Pij powoli, jeśli mieszasz alkohol o różnej mocy np. kieliszek wódki po piwie, poczekaj, aż etanol się wchłonie. Kieliszek wódki zadziała znacznie szybciej niż kieliszek pitego przez godzinę wina.

 

A wy jakie macie sposoby na “dzień po”?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018