Katedra w Mediolanie. Wszystko o Il Duomo

Katedra w Mediolanie to jeden z najważniejszych zabytków gotyku na świecie.

Z tego tekstu dowiesz się:

 1. co znajduje się w mediolańskiej katedrze Il Duomo,
 2. jak zwiedzać katedrę Il Duomo?
 3. na co zwrócić uwagę przy zwiedzaniu Il Duomo?
 4. ile kosztują bilety wstępu do Il Duomo?.

Katedra w Mediolanie: Historia najbardziej znanej Il Duomo

Wiele włoskich miast ma swoje duomo, czyli katedrę, ale tylko jedna swoją sławą przerasta wszystkie inne i jest najbardziej znanym, obok katedry Notre Dame zabytkiem sakralnym europy. Mowa, oczywiście, o Il Duamo di Milano, czyli Katedrze Narodzin Św. Marii w Mediolanie. Choć powstawała przez 500 lat, katedra w Mediolanie zachowała styl schyłkowego gotyku, tzw. gotyk promienisty, z jego charakterystycznymi łukami o łezkowatym kształcie (cyma).  W tym samym stylu zbudowany jest m.in. kościół św. Anny w Wilnie. Katedra w Mediolanie jest piątą co do wielkości chrześcijańską budowlą sakralną na świecie. Tak, jest większa niż Notre Dame i wciąż się nie spaliła.

Marmur zza wody

Marmur do budowy katedry spławiano wodą do Mediolanu z kamieniołomów w Candoglia, które przeznaczono specjalnie jako źródło budulca dla gotyckiego kościoła. Katedra stanęła w miejscu starszego kościoła św. Tekli z 355 roku naszej ery, którego ruiny można zobaczyć w podziemiach Il Duomo. Na ruinach tych stanęła znana nam dziś katedra.

 

Duomo Mediolan: Na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od wejścia. Drzwi z brązu, które prowadzą do katedry są współczesne i pochodzą z XIX wieku. Przedstawiają sceny z życia Maryi. Gdy przekroczymy próg katedry, na posadzce dostrzeżemy dwie rzeczy: linię biegnącą po podłodze oraz wymalowane znaki zodiaku. Linia ta wyznacza przebieg południka, a znaki zodiaku to kalendarz słoneczny. W obserwowaniu upływu dni pomagało słońce padające na poszczególne znaki zodiakalne na ziemi. Po wejściu do katedry, w ścianie wysoko, po prawej stronie dostrzeżecie małą dziurkę – to z niej wypływa światło, które pada bezpośrednio na południk wskazując, w której porze roku się znajdujemy.

 

Skoro już o posadzce mowa, łatwo dostrzeżecie miejsca, w których zachowała się ona w oryginale. Tam podłoga jest zwyczajnie wypukła. Oryginalna posadzka znajduje się m.in. za głównym ołtarzem.

We wnętrzu katedry znajduje się 52 kolumny, po jednej na każdy tydzień roku. Prowadzą one żebrowych sklepień u szczytu katedry. Tu wszystko wygląda tak, jak w gotyku wyglądać powinno. Cuda dzieją się jednak tuż obok.Warto zwrócić uwagę na wypełnienia sklepień. Charakterystyczne rozety tworzą niesamowitą iluzję optyczną, sprawiając wrażenie elementów murowanych. W rzeczywistości są one… malowane. Widać to najlepiej na suficie nad nawą główną – gdzie malowideł w ogóle nie ma.

Duomo w Mediolanie to nie tylko kolumny i freski i łuki

Wróćmy jednak na ziemię. W bocznych nawach dostrzeżemy nieużywane dziś konfesjonały. One również zostały zaprojektowane w stylu gotyku promienistego i ich wygląd imituje wygląd katedry w miniaturze. Tuż za nimi, wnętrze kościoła oświetlają ogromne witraże. Im dalej od wejścia tym będą one większe i dokładniejsze. Znajdują się tu zarówno dzieła z okresu wznoszenia świątyni, jak i zupełnie nowe, już współczesne malowidła na szkle, które nie są mozaikami. Łatwo je poznać, bo znacząco się odróżniają.

Mediolańska Katedra i jej witraże

Przy zachowanych starych konfesjonałach (prawa strona kościoła) zwróćcie uwagę na witraż przedstawiający sceny biblijne od momentu zwiastowania Marii do ukrzyżowania Chrystusa. Wiszący na krzyżu Jezus jest najlepiej oświetlonym elementem tego witrażu i w pogodny dzień światło wpadające do wewnątrz rozświetla postać zbawiciela. Co więcej, witraże podświetlane są także od wewnątrz, dzięki czemu można je podziwiać także od zewnętrznej strony kościoła.

Katedra w Mediolanie posiada jedne z piękniejszych witraży

Tuż obok witraży nawy bocznej, po prawej stronie transeptu wznosi się figura św. Bartłomieja Apostoła. Rzeźba autorstwa Marco d’Agrate przedstawia męczennika owiniętego we własną skórę. Apostoł został zamęczony na śmierć i obdarty ze skóry. Wrażenie robi szczególne oddanie detali anatomicznych, budowa nóg i rąk świętego. Choć, rzeźba ta ma w sobie coś, co autentycznie przeraża. Sam późnorenesansowy chór również zasługuje tu na wzmiankę.

Jeżeli już jesteśmy przy witrażach, to jeden z witraży za prezbiterium (na tyłach ołtarza), przedstawia wygnanie Ewy i Adama z raju. Mediolańczycy twierdzą, że po wygnaniu pierwsza para udała się bezpośrednio do ….Mediolanu. A wszystko po to, żeby kupić sobie ubranie.

W katedrze znaleźć można cały szereg ważnych z punktu widzenia chrześcijaństwa artefaktów. Jeśli spojrzymy w kierunku tabernakulum nad chórem, dostrzeżemy czerwone światło. We wnętrzu przechowywany jest, wedle chrześcijańskiej tradycji, gwóźdź z krzyża Chrystusa.

Katedra w Mediolanie przechowuje szczątki najważniejszych biskupów miasta

W kościele złożone są także szczątki Karola Boromeusza, biskupa Mediolanu, gorliwego zwolennika reform Soboru Trydenckiego oraz sędzia procesów czarownic, inkwizytor. Spoczywa w kryształowej trumnie, w krypcie pod ołtarzem głównym. Katedra w Mediolanie przechowuje też szczątki innych, ważnych dla Włoch biskupów.

Dumo. Mediolan z dachu najpiękniejszego budynku

Jednym z najbardziej spektakularnych punktów całej katedry jest jej dach, gdzie możemy dostać się schodami lub windą. Na dachu przejść się możemy wzdłuż 135 pinakli zdobiących świątynie, podziwiając panoramę miasta. Na uwagę zasługuje też figurka matki Boskiej, nazywana przez miejscowych Madonnina. Przez wieki była najwyższym punktem w mieście, aż do wybudowania wieżowca Pirelli. Na szczycie drapacza chmur również musiała więc pojawić się mediolańska Madonna i od tego czasu tradycją jest, że każdy budynek, pretendujący do miana najwyższego w Mediolanie, musi na swoim szczycie umieścić złotą figurkę Matki Boskiej.

Bilety do Il Duomo

Bilety warto kupić na spokojnie przed podróżą na tej stronie internetowej: https://www.duomomilano.it/en/buy-tickets/. Są tam opisane wszystkie warianty cenowe: od biletu za wejście do samej katedry (3 Euro), po full pakiet obejmujący wjazd windą na dach. Wejście na dach po schodach jest tańsze.Bilety dla dorosłych wahają się od 17 do 25 Euro.  Te droższe to fast track, czyli tzw. szybka – przynajmniej z nazwy – kolejka. Wejściówki można kupić zaraz po prawej stronie katedry. lub nieco dalej, w budynku obok.

 

Dobre rady Cioci Ady oraz praktyczne info:

 • Niezależnie od tego, czy planujecie zwiedzanie samej katedry (do czego namawiamy), czy chcecie tylko zobaczyć najważniejsze jej elementy, warto udać się na dach, skąd rozciąga się przepiękna panorama Mediolanu. Obecnie (wrzesień 2019) na części dachu znajduje się rusztowanie związane z pracami remontowymi, ale to  nie odbiera katedrze w Mediolanie uroku.
 • Wejście na dach katedry Il Duomo warto zostawić sobie na koniec wycieczki
 • Warto rozpocząć zwiedzanie przed południem, gdy kolejki nie są tak duże, lub zostawić je sobie na wieczór, gdy słońce zachodzi nad dachem katedry.
 • Do katedry w Mediolanie nie wejdziemy wnosząc colę, ale woda mineralna jest zupełnie ok. Kontrola przy wejściu nie jest szczególnie restrykcyjna, ale musimy okazać zawartość plecaka i kieszeni, więc nie warto gromadzić w tych miejscach np. metalowych przedmiotów
 • Katedra znajduje się przy Via Carlo Maria Martini 1. Dojedziemy do niej metrem, wysiadając na stacji Duomo
 • Będąc w Katedrze, nie zapomnijcie o wejściu do podziemi – gdzie znajdują się ruiny kościoła i baptysterium z pierwszych lat chrześcijaństwa.
 • Do katedry można wejść dwoma wejściami – po prawej i po lewej stronie, nie wiadomo dlaczego po prawej stronie zawsze jest większa kolejka – spróbujcie więc wejść lewym wejściem.
 • Jeżeli do wejścia do katedry są gigantyczne kolejki – obok katedry będą chodzić ludzie z firm organizujących zwiedzanie katedry – można u nich kupić bilet do katedry (z wjazdem na dach) obejmujący także przewodnika. Jest to dobra opcja na zaoszczędzenie czasu. Ale uwaga: takie bilety + przewodnik kosztują ok 40 Euro za osobę (stan na wrzesień 2019).
 • W il Duomo warto spokojnie usiąść na jednej z ławek i na spokojnie przyjrzeć się witrażom i kolumnom.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018