Kowno Atrakcje. Z tego tekstu dowiesz się co warto zobaczyć w Kownie i jak je zwiedzać.Jak podzieliliśmy Kowno? Atrakcje warte uwagi opisane są cyframi od 1 do 3, gdzie (1) to miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, (2) to budynki i rzeczy, które zobaczyć warto, (3) to obiekty, które można sobie podarować, chyba, że macie więcej czasu na zwiedzanie.
Kowno Atrakcje: miasto które nas rozumie

Kowno. Ostatni pełny dzień naszego pobytu na Litwie. Oboje wracamy już w kierunku hotelu, przebierając nogami w związku z brakiem toalety na trasie. Widzieliśmy już chyba wszystkie murale świata. W biegu Przemysław dostrzega jeszcze coś. Niewielki, niepozorny kamień w rudym kolorze. A na nim inskrypcja: “W tym miejscu, 11 maja 2014 roku, nic szczególnego się nie wydarzyło”. To pomnik rutyny. Ah! zupełnie jak w życiu. Brakuje nam jeszcze pomnika leniuchowania i prokrastynacji! To miasto nas rozumie! To właśnie Kowno. Atrakcje tego miasta nie ograniczają się tylko do zabytków gotyku i średniowiecza.
Kowno Atrakcje starego miasta (średniowiecze, barok i kościoły)

1. Ratusz
Cofnijmy się jednak w czasie do początku naszej wycieczki. Zaczynamy wycieczkę na gotycko-renesansowym rynku, którego najbardziej wyrazistym punktem jest biały jak śnieg, wybijający się do nieba ratusz, nazywany przez miejscowych Łabędziem. My łabędzia tam nie dostrzegamy. Nawet jeśli wy również, to z pewnością dostrzeżecie inne rzeczy – barok, gotyk, renesans, eklektyzm, wszystkiego po trochu. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny styl to zbierania wpływów i trendów. Warto ten patchwork zobaczyć z zewnątrz, jak również od środka, gdzie znajdziecie niewielką ekspozycję historyczną.

1. Katedra Kowieńska
Gotycka, majestatyczna, pełna wdzięku bazylika została podobnież ufundowana przez samego księcia Witolda. Mieści się tuż u wylotu rynku, Bulicy Vilniaus gatve, pod numerem 26. Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to XV-wieczny, trójnawowy kościół gotycki robi wrażenie pięknym sklepieniem, nawą główną i ołtarzem autorstwa Tomasza Podhajskiego. Punkt obowiązkowy w każdym planie zwiedzania.

1, Rynek starego miasta
Oprócz ratusza, na rynku jest jeszcze istotnych punktów do zwiedzenia. Zwróćcie uwagę na kościół pod wezwaniem Franciszka Ksawerego (na lewo od frontu ratusza, południowa pierzeja rynku, różowo-łososiowa fasada), oraz renesansowo gotyckie kamienice dookoła. Do świątyni warto zajrzeć jeśli akurat nie trwa tam ślub ani msza święta. Gdy go już obejrzycie, ruszcie za ratusz w kierunku zamku.

1.Kościół św. Jerzego
Można, metodą na Janusza, minąć seminarium duchowne, wejść na teren kowieńskiej kurii arcybiskupiej i dostać się pod fantastycznie prezentujący się gotycki kościół św. Jerzego. Jest prawie taki jak my – piękny z zewnątrz, piękny w środku. Na zewnątrz gotyk, w środku barok. Nie można tej świątyni przegapić. Szkoda, że pobliski zamek nie prezentuje się już tak dostojnie.
1. Zamek i pomnik księcia Witolda
Pomnik, czyli rycerz na koniu. Poznajcie niezwyciężonego księcia Witolda. Wygląda jakby szturmował zamek albo raczej resztki tego, co z niego zostało. Jest więc baszta i kawałek obwarowań, fosa, mostek. Nic szczególnego, ale obok wielkiego napisu “#kaunus” tworzy to ciekawy obrazek i jedną z wizytówek miasta. Możecie teraz albo iść parkiem, który rozciąga się nad wodą, tuż za kościołem św. Jerzego lub wrócić się do rynku i ruszyć na dalszy spacer. Kowno czeka. Atrakcje średniowiecza nigdy nie śpią, nie śpi Kowno. Co warto zwiedzić?

1.Dom Perkuna i kościół Wniebowzięcia NMP
W rzeczywistości to kupiecka kamienica. Imię bałtyckiego boga nadano jej, gdy odkryto tam wizerunek Perkuna, albo coś co ów wizerunek przypominało, bo pewności nie ma. Pewne jest natomiast, że dom jest bardzo pięknym przykładem gotyku, a fasada przypomina nieco kościół św. Anny w Wilnie. Dziś w Domu Perkuna mieści się jezuickie gimnazjum. Tuż obok znajdziecie kościół Wniebowzięcia NaJświętszej Marii Panny, kolejny wart uwagi gotycki zabytek.

Kowno zabytki: Aleja Wolności i okolice
Jedna z głównych arterii Kowna prezentuje się naprawdę nieźle jeśli aktualnie nie jest rozkopana. Jej dominantę stanowi stojący u wylotu kościół Michała Archanioła (1), do którego będziecie zmierzać, ale najpierw warto zerknąć na budynek poczty (2) – ciekawy modernistyczny zabytek i kilka innych kamieniczek przy alei wolności. Oprócz tego na trasie będziecie mieć również kolejny pomnik Witolda (3) i gmach urzędu miasta (2), czyli kolejny ciekawy modernistyczny budynek.
1.Kościół św. Michała Archanioła
Zwana też kościołem garnizonowym świątynia to pierwotny sobór wybudowany na planie kwadratu w stylu neobizantyjskim jako część polityki ocieplania wizerunku Rosji wśród rusyfikowanego narodu litewskiego. Wyszło jak wyszło, bo świątynia, wprawdzie po przejściach, ale jest dziś kościołem katolickim. Warto ją zobaczyć bo prezentuje się naprawdę imponująco. Stąd możecie podejść kawałek pod ciekawy architektonicznie gmach policji kowieńskiej (3), albo ruszyć w zupełnie inną stronę.

2.Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego
Idąc 10 minut na nogach od Alei Wolności ulicą Donelaičio dojdziecie do Muzeum Wojskowego oraz Grobu Nieznanego Żołnierza (2). Modernistyczny gmach placówki warto obejrzeć, bo robi wrażenie. Zaraz obok znajdziecie pomnik siewcy (3) oraz miejsce, gdzie kowieńska młodzież jeździ na deskorolkach.
Zobacz też: Wilno: Co warto zobaczyć?
Co zobaczyć w Kownie poza zabytkami?
Ponieważ trudno nam opisać trasy wszystkich możliwych wycieczek, a chcielibyśmy opowiedzieć wam jak najwięcej, postanowiliśmy podzielić Kowno i jego atrakcje na kilka segmentów. W zależności od tego, co was interesuje, z pewnością znajdziecie na tej liście coś dla siebie.

Litwa: Atrakcje dla fanów gotyku
Poza wspomnianymi już kościołami Jerzego, bazyliką i domem Perkuna warto odwiedzić malutki i niezwykle urokliwy kościół świętej Gertrudy, mieszczący się przy Alei Wolności, w podwórku jednej z kamienic (2). Ot, taki chihuahua w świecie monumentalnego gotyku. Piękna budowa. Nie przegapcie też wspomnianego domu Perkuna (2) oraz Bazyliki (1), absolutnej perły Kowna.

Kowno: czy warto?Atrakcje dla miłośników street Artu
Po Kownie rozsianych jest mnóstwo murali, street artu i sztuki ulicznej. Do tej ostatniej zalicza się z pewnością jeden z najciekawszych pomników, jaki widzieliśmy, czyli pomnik rutyny. Rdzewiejący monument posiada inskrypcje w języku litewskim i angielskim, głoszącą “W tym miejscu, 11 maja 2014 roku, nic szczególnego się nie wydarzyło”. Tak, to ten ze wstępu do naszego tekstu. Oprócz niego w Kownie zobaczycie całą masę street artu. My posługiwaliśmy się mapką zaczerpniętą z tego źródła, bo szukanie rozrzuconych po mieście dzieł sztuki zajmuje trochę czasu. Mapka dostępna po lnkiem: https://www.designcities.net/wp-content/uploads/2018/11/Wallographers-notes-EN-WEB2.pdf



Kowno: Co warto zobaczyć? Atrakcje dla miłośników modernizmu
Kowno to także miasto modernizmu. Poza wymienionymi przez nas budynkami na Alei Wolności pod numerem 53. znajdziecie też budynek siedziby spółki Pažanga (2). Możecie także wybrać się do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego (3). Piękny z zewnątrz, szpetny w środku. Zdjęć ze środka wam oszczędzamy.

Kowno Atrakcje: Dobre Rady Cioci Ady
- Część turystyczna Kowna nie jest duża i można ją obejść na nogach, choć zobaczenie wszystkiego zajmie trochę czasu.
- W mieście obowiązują strefy płatnego parkowania. Jest ich kilka, a wysokość opłat różni się zależnie od strefy.
- W weekend parking jest darmowy. Przy zamku możecie bez problemu zaparkować tak, by wygodnie dojść do starej części miasta w kilka minut.
- Na samo Kowno wystarczy wam jeden dzień, jeśli wybieracie się do okolicznych miejscowości, zarezerwujcie jeden dzień więcej.
- W centrum można znaleźć przyzwoite hotele w dobrych cenach, oddalone niedaleko zabytków.
- W przeciwieństwie do, na przykład, Wilna nie musicie bać się restauracji w centrum. Do wielu z nich chodzą miejscowi, a lokale mają mniej turystyczny charakter.
Zobacz też:
Weekend na Słowacji. Wszystko, co musisz wiedzieć
Gdzie na weekend? Paryż w dwa dni (dzień pierwszy, spacer)
















Dodaj komentarz