To jedna z najbardziej zróżnicowanych kuchni na świecie, która czerpie swoje inspiracje z różnych regionów Meksyku, a także zapomnianej historii kultury Azteków, Majów i Indian. W meksykańskich potrawach odbijają się echa wymarłych cywilizacji i zupełnie współczesnych kultur, które wspólnie wykreowały to, co dziś możemy nazywać kuchnią meksykańską. O to kilka dań, które sprawią, że podobnie jak ja, fascynujące się Meksykiem.
Powiedzmy to otwarcie – nie byłoby kuchni meksykańskiej bez tacos – to jedno z najbardziej znanych dań w kraju mariachi. Przeważnie potrawa ta składa się z tortilli kukurydzianej lub pszennej, która napełniana jest mięsem, warzywami, sosem i serem. Najbardziej popularne warianty to tacos z mięsem wołowym, wieprzowiną, kurczakiem a także rybami. Tradycyjnie serwuje się je z kawałkiem limonki. Kwasowość cytrusów przełamuje tłustość mięsa oraz śmietany, która często dodawana jest do tego dania na sam koniec. Sosem, który idealnie dopełnia tacos jest, rzecz jasna guacamole.
Genialnie proste, nieziemsko smaczne
W swojej najbardziej podstawowej wersji guacamole to sos przygotowany z miąższu awokado, pomidorów, cebuli, papryki chili, soku z cytryny i soli. Sosem tym warto zainteresować się nie tylko z uwagi na jego smak. Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i witaminy, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do każdego niemal rodzaju diety. Sama nazwa tego dania jest równie niewyszukana, co sposób jego przygotowania. Guacamole pochodzi od słowa nahuatl „ahuacamolli”, co oznacza „sos z awokado”. Mimo tej pozornej prostoty, trudno wyobrazić sobie lepszy dodatek nie tylko do burittos i tacos, ale także wielu innych popularnych dań, jak chociażby enchiladas.
Naleśnik po meksykańsku
Enchiladas składa się z mięsa, fasoli, sera, cebuli i sosu pomidorowego, które są owijane w tortillę kukurydzianą i podawane z salsą pomidorową. Sos zwykle zawiera chili, czosnek, cebulę, kolendrę i inne przyprawy. Ten skrótowy opis nie oddaje jednak sprawiedliwości trzeciemu po taco, buritto i quesadilli daniu kuchni meksykańskiej, które zna cały świat.
Według legendy, pierwotna wersja tej potrawy pochodzi z czasów Azteków. Aztekowie mieli swoją wersję tortilli, nazywaną tlaxcalli, która była robiona z mąki kukurydzianej i wody. Tlaxcalli była owijana wokół mięsa lub fasoli i spożywana jako szybki posiłek. Przez wieki danie to ewoluowało w warianty z dodatkiem ryżu, różnych gatunków mięs, oraz obowiązkowego sosu, czyli salsy. Enchiladas przypominać mogą także inne, dość podobne danie.
Kukurydziany sandwich
Quesadilla składa się z dwóch tortilli kukurydzianych lub pszenicznych, pomiędzy którymi znajduje się ser, mięso lub warzywa. Jest podawana z guacamole, salsą lub kwaśną śmietaną. Te dwie złożone tortille tworzą zasadniczą część potrawy, które można traktować zarówno jako przystawkę, zakąskę, jak i pełnoprawne danie. Rzecz jasna, nie wszystkie meksykańskie potrawy oparte są na tortilli, a w kraju sombrero i salsy zjeść można także niejedną zupę.
Zupa w narodowych barwach
Za przykład takowej niech posłuży pozole, na bazie mięsa wieprzowego lub drobiu z kukurydzą, cebulą, czosnkiem, chili i kolendrą.Danie to jest zwykle podawane z kawałkami avocado, limonką oraz chipsami z tortilli.Istnieją trzy podstawowe rodzaje tej potrawy, w zależności od koloru zupy: zielone (verde), białe (blanco) i czerwone (roja). Zielony pozole jest przygotowywany z dodatkiem zieleniny, jak chociażby liście kaktusa, który nadaje mu zielony kolor. Biały pozole powstaje na bazie mięsa, zwykle z kością, ale bez dodatku chili. Czerwony pozole zaś jest przygotowywany z mięsa wieprzowego oraz odrobiny chili, które barwi zupę na charakterystyczny kolor. Wszystkie trzy warianty razem tworzą kolory flagi Meksyku.
Nie tylko klasyki
Oczywiście meksyk to nie tylko kilka dobrze znanych na całym świecie potraw, których można spróbować niemal w każdym zakątku globu. To także mniej znane dania, jak choćby Chiles en Nogada, pochodzące z miasta Puebla i zwykle podawane tylko w sezonie. Jego Podstawą jest chili jalapeno wypełnione mięsem, owocami, orzechami i przyprawami. Całość polewana jest sosem z orzechów włoskich, migdałów i gorgonzoli.
W tajniki potraw typowych i całkiem unikalnych wprowadzą was warsztaty kulinarne w Skoma Club, gdzie poznać można kuchnie świata od Włoch, przez Hiszpanię, po Gruzję, kończąc na Bliskim Wschodzie.
Dodaj komentarz