Majówka 2020 Litwa, Łotwa, Estonia samochodem w 9 dni. Nasz pomysł na przedłużoną majówkę lub po prostu krótki urlop kraje bałtyckie (ang. Baltics) czyli Litwa, Łotwa i Estonia. Trasa obejmuje dokładny plan na 9 dni – pokazujemy jaką trasą jechaliśmy w 2019 i gdzie się zatrzymywaliśmy. Jeśli weekend majowy nad Bałtykiem to coś, czego chcielibyście spróbować możecie powtórzyć naszą trasę.

Dzień 1 – Warszawa – Troki – Wilno

Pierwszy dzień obejmował przejazd z Warszawy na Litwę. Bezpośrednio kierowaliśmy się na Troki. Po przyjeździe zwiedziliśmy miasteczko i zamek i zjedliśmy obiad w restauracji Kybynlar. Następnie przyjechaliśmy do Wilna, gdzie udaliśmy się na piwo ze znajomymi.

Tip dnia 1: smażony czosnkowy chleb (Kepta Duona) był zdecydowanie lepszy w Trokach niż w wileńskim pubie.

Dzień 2 – Wilno

Podczas drugiego dnia majówki przeszliśmy dosyć długą trasę – od Placu Ratuszowego aż po Plac Katedralny i Górę Giedymina, a następnie przez uliczki starego miasta do Ostrej Bramy. Intensywny weekend majowy, to prawda.

Pro-Tip dnia 2: najstarsza hinduska restauracja w Wilnie (ta naprzeciwko Katedry) nie jest najlepsza.

Dzień 3 – Wilno: Cmentarz na Rossie, Republika Zarzecza, Wyjazd z Wilna i przyjazd do Rygi

Kolejnego dnia zwiedzanie Wilna zaczęliśmy od Cmentarza na Rossie, a pojechaliśmy do Rygi. Po przyjeździe, ubrani w ciepłe kurtki, wyruszyliśmy na szybki rekonesans stolicy Łotwy.

Pro-Tip dnia 3: Nie kupicie alkoholu w sklepie po godzinie 20! Udana majówka to dla was grill i piwo? alkohol kupcie przed 20, albo będziecie musieli spożywać go w restauracji / pubie. 

Dzień 4 – Ryga

Oficjalnie zakochaliśmy się w Rydze Stare miasto naprawdę robi wrażenie. Minusem są z pewnością architektoniczne potworki budowane w centrum miasta.

To, co także dziwi to opłaty za wstęp do kościołów – ok. 5-6 euro za kościół:(

Pro-tip dnia 4:  NIe kupicie alkoholu w sklepie po 22! Śledź w śmietanie smakuje tak samo w Polsce, na Litwie, na Łotwie i w Estonii.https://foodiesworld.pl/ryga-zwiedzanie/ 

Park Narodowy Kemeri

Dzień 5 – Park Kemeri, Jurmała, Salaspils  i przejazd do Tallina

Kolejnego dnia wybraliśmy się na łono natury i wyruszyliśmy z Rygi w stronę Jurmały. Nie zabawiliśmy zbyt długi na jurmalskiej plaży i skierowaliśmy się od razu do Parku Narodowego Kemeri. Jest to niezwykle piękne miejsce, które każdemu z was polecamy. Następnie wyruszyliśmy w stronę Tallina, nieco zbaczając z kursu w okolice miejscowości Salaspils (dawny Kirholm) gdzie odwiedziliśmy miejsce, w którym znajdował się obóz koncentracyjny. 

Park Kemeri: najpiękniejsze miejsce na Łotwie

Pro-Tip dnia 5: Musicie znaleźć czas na Park Kemeri (a przynajmniej na wędrówkę po bagnach). 

Majówka 2020, dzień 6 – Tallin

Pobudka w Tallinie była niezwykle orzeźwiająca – spadł śnieg (w maju!) a w raz z nim temperatura.. Wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta – głównie murów obronnych i baszt, rynku, cerkwi i kościołów w obrębie starego miasta.

Ukoronowaniem naszej wycieczki – był zakup książeczki z estońskimi dowcipami oraz prawdziwych estońskich czapek dla turystów.

Pro-tip dnia 6: 1) jeżeli nie macie nic ciepłego, a akurat pada śnieg, przy murach obronnych po Bramą Vana Wiru można kupić wszystko (czapki, rękawiczki, szaliki, swetry). Ponoć z ekowełny. Nie jest tanio, ale mus to mus.2) Nie polecamy restauracji hinduskiej na rynku w Tallinie 

Dzień 7 – Powrót na Litwę, Góra Krzyży, Kiejdany i przyjazd do Kowna

Kolejny dzień przeznaczamy na powrót na Litwę. Po drodze z Tallina, można zatrzymać się na plaży (po stronie łotewskiej, oznaczone na Google Mapach jako: CSDD Charging Station : Następnie, proponujemy przystanek przy Górze Krzyży i w Kiejdanach, aż w końcu przyjazd wieczorem do Kowna. 

Kowno, atrakcje: co zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Litwy?

Dzień 8 – Kowno

Kowno to zdecydowanie senne miasteczko, które przypomina nam trochę Kraków, i trochę Koszyce. Warto przejść się po mieście, zwiedzić kościoły, przejść się brzegiem Niemna i wyruszyć trasą kowieńskiego street-artu. Na zwiedzenie Kowna, wystarczy wam dzień lub półtora.

Wizyta w kowieńskich kościołach daje obraz tego jak mocno czasy komunizmu przyczyniły się do dewastacji cennych budynków. Mieszkając w Polsce mamy zupełnie inną perspektywę. Dopiero wizyta na Litwie pokazuje skalę spustoszenia. 

Więcej o Kownie znajdziecie w naszym tekście tutaj: [***].

Pro-tip dnia 8: Street art w Kownie jest naprawdę niezły!

Dzień 9 – Kowno (Fort IX Twierdzy Kowno), klasztor w Pożajściu i powrót do Polski

Ostatniego dnia (głownie z uwagi na padający deszcz i zamknięty klasztor w Pożajściu, postanowiliśmy wracać szybciej do Polski.

 

Przed wyjazdem spędziliśmy jednak chwilę w Forcie IX – Twierdzy Kowno, miejscu, masowych zbrodni hitlerowskich.  Polecamy przed powrotem do Polski zahaczyć o klasztor Pożajściu (nam się to jednak nie udało – w niedziele jest zamknięty).

 

Dobre rady cioci Ady:

  1. Pamiętajcie o ograniczeniach prędkości (w Estonii max to 90, pod Tallinem w jednym miejscu można jechać aż (!) 110 km/h)
  2. na trasie uważajcie na łotewskich kierowców – jeżdżą jak szaleni!
  3. jeżeli macie tylko 9 dni na kraje Bałtyckie radzimy zrezygnować np. z Litwy (i zostawić ją sobie na osobny wyjazd) a skupić się np. na Łotwie i Estonii – my strasznie żałowaliśmy, że w Estonii zwiedziliśmy właściwie wyłącznie Tallin 
  4. Dobrze zabrać ze sobą coś cieplejszego (nawet jeżeli podróżujecie w lecie). W Rydze zawsze wieje wieczorem a w Tallinie jest znacznie zimniej niż w Polsce. Podczas naszego pobytu w Tallinie (majówka) padał śnieg i temperatura oscylowała w granicach 1 stopnia.
  5. dobrze jest spróbować lokalnych przysmaków – jeżeli nie lubicie czosnku, uważajcie na smażony chleb. 
  6. warto spróbować Balsamu ryskiego na ciepło z sokiem porzeczkowym – petarda!
  7. W zależności od waszej trasy można najpierw zwiedzić Jurmałę i Park Kemeri a dopiero potem Rygę, tak żeby się nie cofać w drodze na Tallin.
  8. Warto polować na tanie loty do Tallina, można wtedy zwiedzić Tallin i Helsinki (które od Tallina dzieli stosunkowo krótka podróż promem)
  9. Jeśli będziecie mieć szczęście, w czerwcu w Tallinie zobaczycie zorzę polarną!

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018