Mity na temat Kuby. Jak wygląda życie w tropikalnym raju?

Z tego tekstu dowiesz się jak naprawdę wygląda Kuba, o co chodzi ze starymi samochodami i dlaczego kolorowe ulice wcale nie świadczą o zadowoleniu ludzi z życia. Poznasz też popularne mity na temat kuby.

Gorąco. Wycieczka na wzgórze, gdzie znajduje się Chrystus Hawany zdaje się trwać w nieskończoność. U stóp ogromnego pomnika Zbawiciela stoi dom drugiego zbawcy Kuby. Mieszkał w nim El Commendante. O historii tego miejsca przypomina duży czerwony napis Che. Kubańczycy, jak wielu latynosów, łączą zamiłowanie do rewolucji z gorliwym chrześcijaństwem. To jeden z wielu kontrastów na jakie napotykamy na tej wyspie.U podnóża rzeźby Zbawiciela zaczepia nas kilkuletni chłopak, prosi o pieniądze – idź do tamtych ludzi, to Amerykanie, są bogaci, oni ci dadzą – słyszy od nas w odpowiedzi półżartem.

Czego nie ma na Kubie

Takich żebrzących dzieci jest na Kubie więcej. Szczególnie Hawana pełna osób, które nauczyły się żyć z turystów. Ludzie proszą najczęściej o pieniądze, czasem o coś do jedzenia, czasami, o długopisy.

 

  • Może się zdarzyć, że podejdzie do was kobieta i poprosi o to,żeby kupić jej mleko dla dziecka. Nie wiem, dlaczego miałaby to robić, rząd daje kobietom mleko – tłumaczy nasza przewodniczka po Hawanie.

 

Kobiety karmiące to jedyna grupa, która ma mleka pod dostatkiem. Pomimo obsesji Fidela na punkcie białego napoju wyspa cierpi z powodu chronicznych niedostatków tego surowca. Pół kilo mleka w proszku kosztuje w przeliczeniu około 3,5 dolara. Średnie wynagrodzenie to około 20 dolarów. Litr benzyny na stacji to kolejny dolar. Majątek Kubańczycy płacą też za olej, mięso, jajka czy owoce. Oczywiście na czarnym rynku, część z tych rzeczy jest reglamentowana – na kartki, zupełnie jak w PRLu.

Mamy, jako ludzie z zachodu , tendencję do zachwycania się prostym, kolorowym i radosnym życiem Kubańczyków. Tyle, że to nieprawda. Rozłóżmy więc kubański mit na czynniki pierwsze.

 

Mity na temat Kuby: Kuba to wyspa kolorów i pięknych domów

Kuba jest kolorowa w 5 kolorach, bo tylko takie farby można na wyspie dostać. Domy są kolorowe, ale z zewnątrz zrujnowane. Przygotujcie się na to, że będziecie oglądać ruiny. 8 na 10 domów na Kubie wymaga remontu, często generalnego. Do 2010 materiały budowlane nie były dostępne w sprzedaży dla zwykłych Kubańczyków. Rok wcześniej jeszcze sprzedaż i budowa domów była nielegalna. Kubańczycy musieli czekać więc, aż w okolicy coś się zawali. Co bardziej pomysłowi mieszkańcy wyspy robili drewniane dobudówki do stojących już domów – te były, powiedzmy, pół-legalne. Dlatego Hawana, szczególnie jej stara część jest po prostu ruiną. To nie perła architektury kolonialnej, ale skansen. Choć urokliwy, to jednak skansen.

ibero star varadero

Mity na temat Kuby: Na Kubie nawet stare baby palą cygara

Wizerunek Kuby ukształtowały pod tym względem zdjęcia ojców rewolucji: Fidela Castro i Che Guevary z cygarami w ustach. Fidel rzucił palenie jeszcze w latach 90’, a wraz z nim znaczna część Kubańczyków. Na ulicach Hawany ludzi z papierosem w dłoni spotyka się czasem częściej niż z cygarem, a to ostatnie pełni rolę dobrego suweniru dla turystów. Cygara palone przez miejscowych są tańsze, lepsze niż te dostępne w Europie, choć i tu z jakością bywa różnie.

 

Mity na temat Kuby: Kubańskie cygara są najlepsze na świecie

To pułapka, w którą wpada wielu turystów odwiedzających wyspę. Pamiętajmy, że przemysł tytoniowy utracił wiele ze swojej dawnej renomy. Nie każde kubańskie cygaro jest dobre, wiele to podróbki, wiele to gnioty słabej jakości. Te same marki, często w lepszej jakości kupicie w Polsce. Możecie też po prostu wybrać często lepsze cygara np. z Dominikany.

Mity na temat kuby

Mity na temat Kuby: Kuba to raj dla miłośników motoryzacji

Pisaliśmy o tym, opisując taksówki na Kubie. Amerykańskie klasyki na Kubie to nie fanaberia kolekcjonerów, a życiowa konieczność od czasu amerykańskiego embargo. Dziś oldtimery z USA wypierają coraz częściej nowe marki z Chin. Przejażdżka nimi może nie jest tak ekscytująca, ale z pewnością znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Wielokrotnie łatane, spawane i naprawiane Buicki, Dogde, Cadillaci to nie wychuchane, zadbane i czyste perełki do jeżdżenia na zloty miłośników motoryzacji. To jedyne środki lokomocji jakie posiada bardzo wielu Kubańczyków i nikt specjalnie nie przejmuje się ich stanem tak długo jak są sprawne.

 

Mity na temat Kuby: Kubańska służba zdrowia jest jedną z najlepszych na świecie

Fakt, Kuba eksportuje swoich lekarzy. Fakt, lekarze są na Kubie dobrze opłacani (w porównaniu do zwykłych Kubańczyków), przynajmniej ci prywatni. Nie zmienia to jednak faktu, że na wyspie brakuje lekarstw, sprzętu medycznego, środków opatrunkowych itd. Antybiotyki czy inne leki trzeba importować, gabinety lekarskie są czasem w podobnym stanie do kubańskich domów, a lekarz, który może leczyć tylko aspiryną albo lekiem na biegunkę świata nie zawojuje. Pamiętajmy, że na Kubie istnieje specyficzna segregacja – turyści mają swoje apteki, a Kubańczycy bez zagranicznego paszportu swoje. Te ostatnie są bardzo słabo zaopatrzone – o ile puste półki można nazwać zaopatrzeniem.  

 

Mity na temat Kuby: Ludzie są biedni niemal jak w najbiedniejszych krajach Afryki

Przy wszystkich opisanych tu przejawach biedy, trzeba wspomnieć, że Kuba to nie trzeci świat. Rząd kubański dba o to, by obywatele mieli co ubrać i zjeść, choćby w minimalnym zakresie. Wbrew niektórym opiniom, dzieci nie żebrzą na ulicy o coś do zjedzenia, a prośby o pieniądze to sposób na zarobek, a nie przeżycie. Stołówki w hotelach all inclusive niczym nie przypominają menu Kubańczyków. Kontrast widać zwłaszcza jeżeli wcześniej zatrzymujesz się w casas particulares (a’la kwatery prywatne). Zabierzmy jednak za sobą “prezenty” dla naszych gospodarzy – takie jak środki przeciwbólowe, antybiotyki, podpaski czy długopisy. Tych rzeczy na Kubie brakuje. Niestety, Kuba to nie jest kraj mlekiem i miodem płynący jak chciałby to odmalować kubański rząd. Jadąc na Kubę warto więc o tym pamiętać, bo ten kraj ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko kolorowo wyglądającą biedę.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018