Z roku na rok ilość polskich winnic dynamicznie rośnie, a kolejne miejsca oferujące polskie rieslingi i pinoty wyrastają jak grzyby po deszczu. Oto 10 najciekawszych polskich winnic, które w moim odczuciu warto też odwiedzić.
Winnica Turnau (Zachodniopomorskie)
Gigant polskiego rynku, winnicą dobrze znana każdemu, kto próbował polskiego wina choćby tylko przelotnie. W portfolio winnicy znajdziecie wina typu Solaris, Riesling czy Johanniter, ale także pinot noir. Winnice można zwiedzić.
Dom Charbielin (Opolszczyzna)
Projekt oparty o spółdzielnie grupy przyjaciół i jedna z najbardziej utytułowanych polskich winnic, której wina znajdziecie w najlepszych restauracjach i winobarach. Specjalizują się w odmianie Souvignier Gris.
Dom Bliskowice (Małopolski Przełom Wisły)
Leżąca w jednym z wciąż nieoficjalnych polskich regionów winiarskich winnica to kolejna rozpoznawana na mapie polski marka. W ich kontekście warto wspomnieć o winach takich jak Johanniter Ultra, czy Monday Lisa. Z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia
Winnica Kamil Barczentewicz (Lubelskie)
Kamil to jedna ze wschodzących gwiazd polskiego winiarstwa. Pierwsze jego nasadzenia to rok 2017, a pierwsze docenione wina miały rocznik 2019. Jego wina są częstymi medalistami. Sama winnicą położona jest nieopodal Kazimierza Dolnego w malowniczej okolicy województwa Lubelskiego.
Winnica Wieliczka (Małopolskie)
Okazuje się, że podkrakowska miejscowość ma do zaoferowania coś więcej, niż tylko sól. Winnica tam położona specjalizuje się w szlachetnych odmianach, a wśród nich są chociażby Merlot i Sauvignon Blanc. Winnice można zwiedzać, podziwiając przy okazji okoliczne tereny.
Winnica Saganum (Lubuskie)
Kolejne miejsce stawiające na hybrydowe odmiany winorośli i kolejna winnica regularnie doceniana podczas winiarskich konkursów. Saganum można zwiedzać, istnieje tu także możliwość organizacji imprez okolicznościowych.
Białe Skały (Jura)
Położona na Jurze Krakowsko-częstochowskiej winnicą produkuje zarówno białe jak i czerwone wina, wśród których warto wymienić chociażby takie odmiany jak chardonnay czy pinot noir. Na miejscu możemy liczyć na degustacje i zwiedzanie winnicy.
Winnica Jadwiga (Podkarpacie)
Winnica usytuowana jest na południowym grzbiecie Wzgórz Trzebnickich, skąd roztacza się malowniczy widok na Nizinę Śląską, obejmujący rozległy Wrocław oraz majestatyczny masyw Ślęży. Choćby z tego względu warto odwiedzić to miejsce.
Winnica Słońce i Wiatr (Małopolska)
Niskointerwencyjne podejście, ekologiczne metody uprawy i pasja samych winiarzy przekładają się tutaj na wysokiej jakości wino, którego warto spróbować także podczas zwiedzania tego miejsca.
Winnica Gostchorze (Lubuskie)
Właściciel i winemaker – Guillaume Dubois tworzy tu polską konkurencje dla szampana. Musujące wina z tego regionu mają ogromny potencjał i potrafią zaskakiwać.
Dodaj komentarz