Co warto zobaczyć w Rzymie i Neapolu? Rzeczy przereklamowane

Rzym i Neapol na weekend. Z tego tekstu dowiesz się, że to, co warto zobaczyć w Rzymie i Neapolu zdaniem turystycznych przewodników, wcale nie musi być warte twojego czasu. Poznasz 5 miejsc, które mogą cię rozczarować.

Na pytanie co warto zobaczyć w Rzymie i Neapolu nietrudno znaleźć odpowiedź. Nawet osoby, które nigdy nie były w Wiecznym Mieście, potrafią bez trudu wymienić szereg zabytków: Koloseum, Plac Świętego Piotra, Forum Romanum… Są jednak miejsca, które nie do końca zasługują na swoją sławę. Oczywiście, nie mówimy, że te 5 obiektów czy lokalizacji należy omijać szerokim łukiem. Jeśli, więc zdecydujecie się na wizytę w którymś z tych pięciu miejsc nie będzie to strata, ale jeśli dysponujecie ograniczonym czasem i budżetem, dobrze zastanówcie się, czy chcecie uwzględnić te miejsca w planie swojej podróży.

Gambrinus Cafe w Neapolu – żywa legenda?

Najsłynniejsza kawiarnia Neapolu, o której wszyscy rozpisują się w superlatywach, jest dziś głównie fabryką wspomnień dla turystów. Jeśli chcecie złapać lepszą perspektywę, polecamy lekturę naszego wpisu na ten temat: Gambrinus – czy warto? . Tym razem tylko w skrócie: warto zobaczyć wnętrze w Art Deco, można wysupłać kilka złotych na kawę przy barze, jeśli faktycznie chcecie odhaczyć wizytę w tym miejscu na waszej liście rzeczy do zrobienia. W przeciwnym razie – możecie sobie podarować to miejsce.

Koloseum w Rzymie jest przereklamowane

Co warto zobaczyć w Rzymie? Nawet jeśli wybieracie Rzym na weekend, każdy powie:”oczywiście koloseum”. Wygląda pięknie. Szczególnie w nocy. Monumentalne podświetlone, dumne. Czar pryska, gdy ustawiacie się w kolejce do wejścia. Mnóstwo ludzi, tłok i sprzedawcy, którzy próbują wcisnąć wam wejście z przewodnikiem. Nie kupujcie go. Będą oferować wam gruszki na wierzbie, byle tylko zarobić. Nam obiecywano pokazanie nieistniejących pięter tej budowli. Wejście dla posiadaczy Roma Pass, specjalnej karty zniżkowej, też trwa chwilę, ale jest bez porównania krótsze.Wewnątrz znajdziecie głównie gołe ściany i ogromną ilość turystów. W sezonie turystycznym musi być jeszcze gorzej. Dla nas – rozczarowanie, także finansowe. Czy można je sobie podarować? – z uwagi na historię, warto tu wejść, bo znajomi będą pytać. Poza tym, jakoś głupio powiedzieć: “Byłem w Rzymie i nie byłem w Koloseum”. Zdecydowanie większe wrażenie robi z zewnątrz niż wewnątrz!

Campo di Fiori w Rzymie to brudne targowisko

Pomnik na środku placu robi z daleka ogromne wrażenie. Plac jest pięknie zaprojektowany, ciekawy architektonicznie, ma klimat i może się podobać. Tyle, że poza wszystkim, jest miejscem gdzie przewala się mnóstwo turystów, sprzedawców i straganów z pomarańczami. To nie klimatyczne targowisko z komedii romantycznych, to chaotyczny, brudny bazar z modnymi knajpami dookoła. Jeśli macie naprawdę mało czasu, wybieracie podróż w rodzaju Rzym na weekend, możecie darować sobie wizytę tutaj.

Fontanna di Trevi to nowe znaczenie słowa tłok

Rzym ma mnóstwo pięknych fontann, ale nie każda dostąpiła zaszczytu zagrania u boku Audrey Hepburn. Być może dlatego tłum turystów mrowiący się pod tym zabytkiem jest tak duży, że trudno przebić się bliżej niż na odległość kilku metrów od fontanny.  Najlepszym miejscem do zrobienia sobie zdjęcia na tle fontanny są schody kościoła naprzeciwko. Warto do niego wejść, więc jeśli macie to w planie, przy okazji możecie odwiedzić najważniejszy zabytek fanów czarno-białych filmów.

Wezuwiusz — problemem jest transport

Sam wulkan nie robi szczególnego wrażenia. Jeśli nie jesteście napaleni na zwiedzanie, to dziura w ziemi z której wydobywa się sporadycznie dym może was rozczarować. To, co warte jest uwagi, to fakt, że stoicie na szczycie jednego z niewielu czynnych wulkanów w Europie. Jednak dojazd w to miejsce sprawia, że przez większą część drogi na szczyt będziecie zastanawiać się czy wystarczy wam czasu na zwiedzenie wszystkiego. Na dojście na górę, zobaczenie Wezuwiusza i zejście z niego macie 1,5 godziny jeśli zdecydujecie się jechać zorganizowanym transportem z Herkulanum. Mimo, że busy dojeżdżają do podnóża wulkanu co kilkanaście minut, musicie wrócić autobusem, którym przyjechaliście. Jeżeli możecie, pomyślcie więc o innym transporcie.  Jeśli Neapol na weekend chcecie zobaczyć w jak najkrótszym czasie, to Wezuwiusza trzeba będzie sobie odpuścić.

Dobre rady cioci Ady

By nie kończyć tego tekstu w sposób pesymistyczny, pozwoliliśmy sobie na zebranie kilku miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć w obu opisanych miastach. Watykan traktujemy jak osobne miasto, stąd nie jest tu uwzględniony.

Co warto zobaczyć w Rzymie?  rzym ołtarz ojczyzny

  • Ołtarz ojczyzny i wszystkie przyległości – robi ogromne wrażenie i budzi duży respekt
  • Muzea Kapitolińskie – jedne z najpiękniejszych zbiorów muzealnych na świecie
  • Forum Romanum i Palatyn – jeśli lubicie historię starożytną
  • Wszystkie kościoły z obrazami wielkich mistrzów – tu Caravaggia zobaczycie za darmo
  • Galleria National D’arte Moderna – zdecydowanie warto, jeśli lubicie sztukę współczesną

Co warto zobaczyć w Neapolu?

  • Spaccanapoli i całe stare miasto – oczywista pozycja na tej liście. Nie do ominięcia
  • Podziemia Neapolu (Sotterranea Napoli)
  • Pompeje i Herkulanum (lub tylko Pompeje)
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu – tu znajdziecie słynną mozaikę z Aleksandrem Wielkim, przywiezioną z jednego z domów w Pompejach
  • Pio monte della misericordia – bardziej niż kościół, warto odwiedzić przyległą galerię sztuki. W samym kościele znajdziecie m.in. obraz Caravaggia, ale warto przyjść nie tylko dla niego

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018