Sycylia: Co warto zobaczyć? Nasze TOP 9

Sycylia Co warto zobaczyć na największej wyspie Włoch? Oto nasze TOP 9 miejsc, które chcesz odwiedzić będąc na Sycylii. 

Królowa wyspiarskich Włoch jest tylko jedna: Sycylia. Co warto zobaczyć, gdy zapuścisz się tam na wakacje? Wybraliśmy dla was miejsca, z których słynie Sycylia. Jak zwiedzać tą wyspę? My polecamy podróż samochodem dookoła wyspy. W ten sposób zobaczycie wszystko, co warte jest uwagi. Jeżeli macie jednak tylko kilka dni, warto skupić się na jednej części wyspy. Jeżeli lądujecie w Palermo i macie 7 dni na zwiedzanie, nie ma sensu jechać do Katanii. I na odwrót – jeżeli lądujecie w Katanii, Palermo i okolice zostawcie sobie na kolejną wizytę:)

Sycylia: Co zobaczyć w Palermo? Katedra

Piękna z zewnątrz i z góry, niezbyt urodziwa w środku, ale wciąż jest numerem jeden w stolicy Sycylii. Klimat połączenia epok, stylów i kultur sprawia, że samo siedzenie naprzeciwko jest już dosyć relaksujące. Warto przyjrzeć się katedrze z bliska, obejść ją dookoła, wejść do środka i w miarę możliwości, również na dach, skąd rozciąga się widok na całe stare miasto. Uwaga! środek katedry jest zupełnie inny niż się spodziewacie. 

 

Co zjeść na Sycylii? Kuchnia sycylijska od A do Z

Sycylia: Pałac Normandzki w Palermo

Kolejny po katedrze “must see” największego miasta na wyspie. We wnętrzu znajduje się olśniewająca, złota kaplica palatyńska z górującym nad nią Chrystusem Pantokratorem. Nie tak piękna jak katedra w Monreale, ale z pewnością warta zobaczenia, choćby z uwagi na fakt, że nie ma w Europie wcale tak wielu zabytków z czasów normandzkich.

sycylia co warto zobaczyć

Sycylia i perły architektury w Monreale

Jeśli mielibyście zobaczyć jedynie minimum w Palermo i okolicach, to nie możecie opuścić wyspy, bez zobaczenia pałacu Normandzkiego oraz katedry w Monreale. Niewielka miejscowość położona kawałek od Palermo, kryje w sobie jeden z najpiękniejszych kościołów romańskich na świecie, będący w istocie połączeniem stylu normandzkiego, arabskiego i bizantyjskiego. Przepych, rozmach, rozmiar i forma świątyni absolutnie olśniewają każdego kto tu trafi. Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy Katedrą w Monreale a Katedrą w Palermo – jak rożne było podejście ich budowniczych. Monreale z zewnątrz w porównaniu do katedry w Palermo wygląda jak uboga krewna, natomiast wnętrze … to musicie już ocenić sami. 

Sycylia: Co zwiedzić w Cefalu?

Przepiękna i urokliwa mieścina z przepięknym nadmorskim widokiem i promenadą do której ciągną tysiące turystów spragnionych słońca. Urzekło nas to wąskie, ciasne i momentami tłoczne miasteczko. Czym? Swoją bajkowością, pięknym stylem i katedrą z widokiem na skalne urwisko. Warto odejść od uliczek starego miasta, gdzie znajdują się wszystkie sklepy z pamiątkami i zapuścić się w miejsca, gdzie mieszkają lokalsi. Wąskie ciasne przesmyki robią wizualną robotę – jeśli możemy się w ten kolokwialny sposób wyrazić.

Zachęcamy do plażowania – plaża w Cefalu jest naprawdę bardzo czysta i piaszczysta!

sycylia co warto zobaczyć

Wpływy Greckie w Agrigento

Jeśli wahacie się, czy wybrać Syrakuzy czy Agrigento jako miejsce związane z kulturą dawnych Greków i Rzymian, to zdecydowanie rekomendujemy Agrigento. Jest większe, lepiej zachowane, bardziej pocztówkowe, choć oblegane przez turystów, którzy za punkt honoru stawiają sobie złapać rzeźbę Ikara za siusiaka. Ciekawe, czy wiedzą, że jej autorem jest Igor Mitoraj?

Centrum Katanii

Przepiękna katedra Św. Agaty, liczne barokowe kościoły, brukowane uliczki zbiegające się na gwarnym rybnym targu i niezwykle niepokojąco wyglądający słoń to rzeczy z których słynie Katania i cała Sycylia. Co warto zobaczyć w Katanii? Z pewnością stare centrum. Można zastanawiać się, czy drugie co do wielkości miasto Sycylii przypomina zrujnowaną Hawanę, ale z pewnością centrum Katanii tak nie wygląda. 

Noto, Modica, Ragusa

Te trzy miasteczka mają naprawdę bardzo fajny klimat. I chociaż w Noto powoli zaczyna byc zbyt tłoczno, to i tak polecamy wybrać się szlakiem sycylijskiego baroku. Czy trzęsienia ziemi mogą mieć coś wspólnego ze sztuką? Na Sycylii zdecydowanie! Regusa, Modica i Noto to miasta odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1693 r. Wszystkie zachwycają (głównie z zewnątrz) pięknymi barokowymi kościołami (zwanymi… jakżeby inaczej) duomo!  Z trójki barokowych miast Noto robi największe wrażenie swoim rozmachem, ale pozostałe dwa nie ustępują mu aż tak bardzo. Znajdziecie tu ogromnie dużo barokowych fasad z tysiącem i jednym schodów prowadzącym do wnętrza kościoła. Same kościoły nie zachwycają może wnętrzem, ale – boże! jakie one są piękne na zewnątrz! Warto przespacerować się gwarnymi ulicami we wszystkich tych trzech miastach, a w Ragusie i Modice wspiąć się na punkty widokowe i zobaczyć panoramę, jaka się z nich rozciąga. 

 

Ortigia (Syrakuzy), a właściwie jej nadbrzeże

Wyspa połączona z Syrakuzami mostem mieści kilka ładnych kościołów i trochę budowli z różnych epok, ale wrażenie robi tu szczególnie nabrzeże, wzdłuż którego warto się przespacerować w słoneczny dzień. Jeśli będzie w Syrakuzach nie zapomnijcie o tym, by odwiedzić to miejsce, bo widoki robią naprawdę wrażenie.

Targi i markety

Sycylijczycy kupują rzeczy na targach, targowiskach i marketach. Są one niekiedy bardziej popularne niż tradycyjne sklepy i z pewnością bardziej popularne niż super czy hipermarkety, których na wyspie nie uświadczycie. Warto zatem wybrać się na targ rybny w Katanii lub jeden z targów w Palermo: Ballaro, Cappo, Vucciria i Borgo Vecchio. To dobre miejsca na zakupy i na poczucie klimatu prawdziwej Sycylii: głośniej, chaotycznej, kolorowej, brudnej, wesołej, śmierdzącej rybami, urzekającej.

Sycylia: co warto zobaczyć? Krótkie podsumowanie

  • Zabytki greckie i rzymskie: Agrigento oraz Syrakuzy
  • Barok i architektura baroku sycylijskiego: Noto, Modica, Ragusa, Katania
  • Romańsko-arabskie wpływy: Palermo, Monreale, Katania
  • Jedzenie i kuchnia: targi palermo, street food w Syrakuzach, restauracje na wybrzeżu i w Katanii.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018