Kategorie

Taksówki w Neapolu i Rzymie – na to uważaj!

Taksówki w Neapolu i Rzymie — jak je zamawiać, jak płacić, ile kosztują? Przy okazji, opowiemy wam o naszych własnych błędach, abyście wy nie musieli ich popełniać.

Wylądowaliśmy. Pierwszy dzień w Neapolu. Przepychamy się między tłumem podróżnych, by w końcu wydostać się z lotniska wprost przed parking taksówek. Łysy Włoch nagania turystów i steruje ruchem. Ze sprawnością policjanta drogówki kieruje kolejnych podróżnych w kierunku nadjeżdżających samochodów. Popełniamy pierwszy błąd tego dnia — Wsiadamy do taksówki, nie pytając o cenę.

-Pierwszy raz w Neapolu? – zagaduje łamaną angielszczyzną kierowca, który za chwilę wcieli się w rolę przewodnika. Pokazuje nam z okna taksówki wszystkie zabytki, które mijamy na długiej, bo ponad 20 minutowej trasie z Aeroporti do Placu Garibaldiego, nieopodal, którego wynajęliśmy nocleg. Co ciekawe, do naszej kwatery jedziemy zadziwiająco długo. Kto był w Neapolu wie, że na trasie lotnisko-dworzec Garibaldiego, zabytków nie ma za wiele. Dzięki wycieczce turystyczno-krajoznawczej, za kurs płacimy 2 razy drożej niż się spodziewaliśmy.

Crazy Taxi

To nie tylko nasze pierwsze zetknięcie z włoskimi taksówkami, ale także pierwsze doświadczenie włoskiego sposobu jazdy. Taksówkarze zatrzymują się na odległość grubości zderzaka od innych pojazdów.  Przechodzenie przez ruchliwą ulicę Neapolu czy Rzymu przypomina grę Froger, a klakson służy tu za najczęstszy sposób komunikacji kierowców z pieszymi i sobą nawzajem. Na wąskich, brukowanych ulicach Neapolu czy Rzymu panuje ogromny chaos, dodatkowo potęgowany hałasem klaksonów. Taryfiarze czują się w tym środowisku nad wyraz swobodnie. Ciekawe jest jednak to, że rzymscy kierowcy w porównaniu z neapolitańczykami i tak wydają się jeździć znacznie spokojniej.   

Taksówki w Neapolu – ceny

Taksówki we Włoszech nie należą do tanich, a korzystanie z nich obwarowuje szereg zasad dotyczących sposobu podróżowania i przewożenia bagażu. Dodatkowo płacimy za walizki (do 2 Euro za każdą), wózek dziecięcy, zamawianie przez telefon, zamawianie z wyprzedzeniem, wielkość bagażu. Taksometr pokazuje tu  wartości: aktualne kilometry i czas (tak,, jak w polskich taksówkach). Dodatek trzeba wyliczyć sobie jednak samemu. . W Rzymie możemy skorzystać np. z MyTaxi, ale zamawiając z wyprzedzeniem, zapłacimy dodatkowe 10 euro (zamawianie “na bieżąco” nie powoduje dodatkowych dopłat). Tu jednak mamy pewność, że kierowca nie zafunduje nam wycieczki po wszystkich dzielnicach wiecznego miasta.

Weekend majowy za granicą. Propozycje na każdą kieszeń i wymagania

Na to uważaj!

Taksówkarze, jak wszyscy Włosi bardzo słabo mówią po angielsku. Mamy wrażenie, że tym słabiej, im bardziej próbują naciągnąć cię na dodatkowe kilka euro. Cenę warto ustalić przed rozpoczęciem podróży, a niektóre kursy mają sztywne ceny, niezależnie od tego, jak długo podróżujemy. Stawka wedle taryfikatora obowiązuje np. przy kursach na lotnisko (Rzym) i nawet jeśli zamawiamy taksówkę przez aplikację, zapłacimy dokładnie tyle samo, co za złapanie jej na postoju. Dotyczy to nie tylko transportu na i z lotniska, czy dworca, ale także dojazdu między znanymi atrakcjami turystycznymi danego miasta. Uber, niestety, we Włoszech nie funkcjonuje we wszystkich miastach, podobnie jak i przewóz osób, a chaotyczny i wiecznie sparaliżowany korkami Rzym ma często także problem z tym, by zapewnić odpowiednią ilość taksówek.

Jeżeli podróżujesz z taksówkarzem zarejestrowanym w Rzymie, za dojazd na lotnisko Fiumcino zapłacisz “tylko” 48 Euro, jeżeli jednak podróżujesz z taksówką spoza Rzymu, ta sama trasa będzie Cię kosztować aż 60 Euro.

My z taksówek korzystać musieliśmy kilkakrotnie, szczególnie w Rzymie w związku wypadkiem, jaki przydarzył się M., ale to, podobnie jak historia o włoskich szpitalach, jest opowieścią na zupełnie inny wpis.

Dobre rady cioci Ady:

  1. Nie zamawiaj taksówek z postojów w miejscach turystycznych.
  2. Poznaj przybliżoną cenę kursu, zanim wsiądziesz do taksówki.
  3. Sprawdź trasę przejazdu na mapach Google i upewnij się, że taksówkarz nie zawyża ilości kilometrów.
  4. Sprawdź, czy w mieście, w którym się znajdujesz działa np. MyTaxi. Będzie ono tańszą i bezpieczniejszą alternatywą.
  5. Nawet jeśli MyTaxi nie działa, możesz sprawdzić w nim przybliżoną cenę kursu na twojej trasie.
  6. Nie przyznawaj się taksówkarzowi, że słabo znasz miasto i jesteś w nim pierwszy raz.
  7. Upewnić się, że tam, gdzie podróżujesz, nie będzie taniej i szybciej dostać się pociągiem.
  8. Nie zamawiaj  taksówki przez telefon ani z wyprzedzeniem czasowym (chyba, że musisz)
  9. Jeśli podróżujesz z dużym bagażem lub w więcej osób, rozważ skorzystanie z komunikacji miejskiej o ile to możliwe — za bagaż zapłacisz dodatkowe pieniądze. Każda walizka to m.in. dodatkowe euro.
  10. Prawidłowo oznaczone taksówki w Rzymie mają kolor biały, numer telefonu widoczny z boku pojazdu, szyld taxi na dachu i widoczny taksometr we wnętrzu.

 

Jeśli to czytasz pewnie wybierasz się zapewne do Neapolu nie tylko by jeździć taksówkami 🙂 Jeśli tak, koniecznie przeczytaj inne nasze teksty o tym mieście:

Co zobaczyć w Neapolu? Najważniejsze miejsca

Wycieczki jednodniowe, Pompeje- co zobaczyć pod Neapolem?

Cafe Gambrinus – Najbardziej znana kawiarnia Neapolu oczami turysty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *