Taxi Mediolan: Gdzie łapać, na co uważać?

Taxi Mediolan. Podobnie jak w innych miastach Włoch, przejazd taksówką w Mediolanie nie jest tani. Do ceny dolicza się kilka różnych opłat, począwszy od tej za zamówienie taksówki przez telefon, po opłatę za sposób jazdy. Taksówkarze zobowiązani są do wyrobienia licencji i właściwego oznakowania pojazdu w taksometr oraz cennik. Co to wszystko oznacza w praktyce?

Taxi w Mediolanie ma różne stawki

Oprócz standardowych taryf w rodzaju dzień powszechni albo niedziela i święta, mediolańscy taksówkarze mogą naliczyć dodatkowe pieniądze za prędkość jazdy powyżej 50 km na godzinę,  czy za dystans. Jeśli kwota na taksometrze będzie wyższa niż 13,25 euro, cena za kolejne przejechane kilometry również wzrośnie. Jeśli taksówkarz pojedzie autostradą, zapłacimy więcej niż gdyby jechał na trasie tej samej długości, ale w mieście. Wszystko to komplikuje odpowiedź na proste pytanie ile kosztuje taxi w Mediolanie? Kursy zaczynają się od 5 Euro, a każdy przejechany kilometr to około 1 euro. Ot, taxi Mediolan. Jak wszystko we Włoszech – to skomplikowane.

Taksówki z lotniska w Mediolanie

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo sporo firm oferuje przejazdy dedykowane podróżnym, którzy przylatują do Mediolanu. W internecie bez trudu znajdzie strony firm w języku polskim, oferujące tanie transfery. Nie korzystaliśmy z nich, bo mieszkaliśmy niedaleko centrum, ponadto, udało nam się bez większego problemu skorzystać z usług Free Now, więc szukanie w google Taxi Mediolan mijało się z celem.

 

My Taxi Mediolan: Free Now też nie jest tanie, ale pewniejsze

Dobrą wiadomością jest na pewno w fakt, że w Mediolanie dostępne jest dawne MyTaxi. Mediolan z FreeNow zwiedza się komfortowo, ale nie tanio.  Możemy zamówić je z wyprzedzeniem, ale jest kilka obostrzeń. Po pierwsze, nie działa tu znany z polski system Lite, gdzie płacimy 30 procent mniej za przejazd – to dość oczywiste, bo promocja skierowana jest do posiadaczy MyTaxi w Polsce. Po drugie, taksówki nie mogą zatrzymywać się na przykład, pod dworcem. Taksówkarz być może przyjmie zlecenie, ale szybko je odrzuci, albo zapomni wam powiedzieć, że… się pomylił przyjmując przejazd.

Katedra w Mediolanie. Wszystko o Il Duomo

Uber we Włoszech jest niewiele tańszy od taksówek

W większości krajów, gdzie funkcjonuje Uber, wystarczy wyszukać trasę i zamówić przejazd. Teoretycznie, w Mediolanie jest podobnie. Teoretycznie, bo dostępny jest tylko Uber w wyższym standardzie, oraz Van, a przejazd nie jest szczególnie tańszy od przejazdu taksówką. Wynika to z faktu, że w każdym mieście Włoch, realizowanie usługi przewozu osób wymaga specjalnego pozwolenia. Można je zdobyć po zdaniu egzaminu, który czyni z was de facto taksówkarza. Dlatego też ceny Ubera we Włoszech nie są szczególnie konkurencyjne.

 

Dobre rady cioci Ady: Taxi Mediolan

  1. Jeśli taksówkarz nie włączy taksometru, wysiadaj
  2. Wsiadaj tylko do pewnych i dobrze oznaczonych taksówek
  3. Korzystaj z Free Now lub Uber’a. Jeśli kierowca okaże się oszustem, łatwo to udokumentować
  4. Podawaj dokładne adresy i sprawdź trasę przejazdu zanim wsiądziesz do taksówki
  5. Jeśli korzystasz z taksówek na postoju, zapytaj o spodziewaną cenę za kurs.
  6. Taksówki na dworcu centralnym w Mediolanie powinny być bezpieczne (główny postój znajduje się na “tyłach” dworca.

Co pić we Włoszech? Na pewno nie prosecco

Napoli sotterranea: podziemne miasto, które musisz zobaczyć!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018