Wycieczki jednodniowe? Uwaga na taksówki. 5 sposobów na oszustwo

Wycieczki jednodniowe to czas, gdy musicie poruszać się naprawdę sprawnie. Jeśli chcecie zobaczyć jak najwięcej nie ma czasu na błądzenie. Czasem lepiej jest więc zapłacić i dotrzeć do celu szybciej. Niestety, turystę oszukać jest najłatwiej. Ta banalna prawda dochodzi do nas, gdy po raz pierwszy przepłacamy za taksówkę. Jeździliśmy taxi we Włoszech, w Łodzi, w Hawanie, Paryżu i Wrocławiu. Wszędzie na świecie nieuczciwi taksówkarze stosują te same metody naciągania turystów. Co ciekawe, ostatni raz spotkało to nas w … Poznaniu!

fot. Daniel Monteiro / unsplashed.com

Negocjuj cenę

Nie korzystaj z taksówek poza postojami. W Europie i w wielu innych krajach świata standardem jest, że taksówki znajdziesz na postojach. Korzystanie z usług naganiaczy, którzy oferują tanie kursy kończy się przeważnie źle, ale jeśli to kraj taki, jak np. Kuba i nie masz wyboru – negocjuj cenę. Nie tylko w krajach muzułmańskich sprzedawcy podają zawyżoną wyjściową kwotę. Targować można się prawie na całym świecie.

 

Zasada ograniczonego zaufania 

Łapiąc taksówki pod dworcem i lotniskami narażasz się na najwięcej możliwych przekrętów. Jeśli nie masz wyjścia, musisz być czujny/a. Po pierwsze, pytaj o cenę. Oczywiście, taksówkarz nie przewidzi korków i nie ma dalmierza w głowie, ale może mniej więcej oszacować ile wyniesie opłata za kurs. To też dobry moment by upewnić się, że taksówka jest właściwie oznaczona. Ma numer boczny, napis taxi na dachu, tabelę opłat w środku? Jeśli nie, nie ryzykuj. No chyba, że umawiasz się z prywaciarzem, który za konkretną kwotę robi kurs “na boku”. Niemniej, nawet w takiej sytuacji obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. To powinna być podstawa waszego myślenia, nie tylko, gdy wybieracie się na wycieczki jednodniowe

 

Uwaga przy płaceniu!

Mieliśmy taką sytuację tylko raz, ale wystarczy poszperać po forach, by przekonać się, że nie jest to rzadkością. Taksówkarz może chcieć wydać wam resztę z korzyścią dla siebie – np. pomyli banknoty, wyda pieniądze nie w tej walucie ( o co chodzi? przeczytaj  Taksówki na Kubie. Bicitaxi, Cocotaxi i Cadillaci) a nawet wyda wam fałszywe banknoty. Przykład poniżej 

Nie są to częste sytuacje, ale się zdarzają i warto mieć je na uwadze.

 

Korzystaj z apek

Jeśli w danym kraju funkcjonuje np. MyTaxi, korzystaj z niego. Nie ma znaczenia, czy będzie to ta konkretna aplikacja, możecie równie dobrze wybrać Ubera czy Taxify. Ważne, że aplikacje rejestruj przejazd i płatność, co może być podstawą dochodzenia ewentualnych roszczeń, jeśli zostaniecie oszukani. Przed wyjazdem sprawdź, czy w danym kraju nie funkcjonuje Lyft, Uber, Taxify, MyTaxi lub mniej popularne LeCab czy Cabify. Oczywiście w aplikacjach takich jak Uber też możesz zostać oszukany, ale przynajmniej masz do kogo złożyć zażalenie. 

Taksówki w Neapolu i Rzymie – na to uważaj!

Jeśli nie musisz, nie wsiadaj

Wiele miast posiada bardzo rozbudowany system transportu publicznego. Część miast, jak np. Paryż, inwestują w carsharing i wypożyczanie pojazdów elektrycznych. Metro, rower miejski, autobus czy hulajnoga elektryczna może okazać się tańsza i szybsza niż niejedna taksówka. Warto to rozważyć. To samo zresztą dotyczy wypożyczalni rowerów. Wycieczki jednodniowe wcale nie muszą być błyskawiczne. Można zobaczyć naprawdę wiele podróżując komunikacją lub dobrze planując trasę spaceru.

Dobre rady cioci Ady:

  1. Szukaj taksówek na postojach. W krajach, gdzie nie jest możliwe łapanie taxi w takich miejscach, proś właścicieli hoteli / hosteli / kwater o zamówienie transportu w twoim imieniu. Przeważnie będą w stanie pomóc
  2. Sprawdź obowiązujące oznaczenia samochodów. W wielu krajach taksówka powinna mieć numer boczny i być wyraźnie oznaczona, wraz z cennikiem opłat za przejazd.
  3. Przed rozpoczęciem kursu upewnij się ile będzie on orientacyjnie kosztować
  4. Sprawdź trasę na mapie, w nawigacji lub dowiedz się jak daleko musisz jechać
  5. Nie wsiadaj do taksówki zanim nie ustalisz ceny, szczególnie jeśli to przewóz osób, kurs prywatny, etc.
  6. Uważaj przy wydawaniu reszty i płaceniu. Sprawdź czy dostałeś dokładną kwotę, czy taksówkarz nie podmienił banknotów lub nie wydaje reszty używając, np. innych nominałów.
  7. Unikaj łapania taksówek bezpośrednio przy dworcach i lotniskach, jeśli musisz to korzystaj z wyznaczonych postoi i szukaj “oficjalnych” taksówek
  8. Upewnij się co do wysokości suplementu, czyli opłaty dodatkowej za bagaż etc. Sprawdź, czy taka opłata jest w ogóle pobierana (przodują w tym Włosi, którzy za każdy duży bagaż doliczają m.in. 1,5 Euro).
  9. Nie zapomnij się targować, jeśli nie jedziesz wedle taryfikatora. Sprawdzaj oficjalne kursy ustalone przez miasto.
  10. Sprawdź czy kurs w ramach carsharingu nie będzie lepszą opcją.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018