Z czym pić Bacardi? Możliwości jest bardzo wiele, ale te najbardziej klasyczne są chyba najlepszym rozwiązaniem.
Zanim odpowiem wam na pytanie z czym pić Bacardi, musimy wyjaśnić sobie kilka kwestii. Po pierwsze, czym ów napój jest, dlaczego jest najbardziej popularnym rumem na świecie i czym można go zastąpić. Wreszcie, w dalszej części tekstu znajdziecie przepisy na koktajle z Bacardi, od tych całkiem prostych, po bardziej skomplikowane.
Bacardi rum, czyli co?
Często w uproszczeniu mówimy, że rum jest alkoholem z trzciny cukrowej, jak jak mówi, że wino powstaje z winogron, a bourbon z kukurydzy. Nie do końca jest to prawda, bo trzciny cukrowej nikt, ani do kadzi fermentacyjnej ani do destylatora nie wrzuca. Rum produkuje się albo ze świeżo wyciśniętego soku trzcinowego, syropu trzcinowego, czyli zagęszczonej wersji tegoż soku, albo z melasy powstającej przy produkcji cukru trzcinowego. Syrop cukrowy od melasy różni się tym, że nie jest on półproduktem w procesie produkcji cukru, a po prostu zagęszczonym sokiem.
Melasa natomiast to syrop, który przeszedł kilka etapów przemysłowego procesu. Na tych składnikach jednak świat rumu się nie kończy, bo tak jak wspominałem na początku tego podcastu, jako surowiec do produkcji rumu służą też szumowiny powstające na powierzchni kadzi z gotującym się syropem cukrowym. To również odpady produkcyjne przy produkcji cukru. Wreszcie, jako składnik do produkcji rumu może być pozostałość z destylacji poprzedniej partii, czyli resztki zacieru. To tak zwany dunder.
Przeważnie jednak, dla uproszczenie wyróżniamy dwie tradycje produkcji rumu. Pierwsza to rumy na bazie melasy, druga to rumy na bazie soku z trzciny cukrowej
Bacardi rum, jasnych rumów król!
Bacardi jest królem jasnych rumów. Jedna z najwięcej wartych marek alkoholi na świecie i trunek, który dał początek modzie na koktajle z wykorzystaniem rumu. Marce tej zawdzięczamy rozpromowanie dwóch wynalazków: po pierwsze, daiquiri, czyli połączenia soku z cytryny z cukrem trzcinowym i rumem. Był to drink do tego stopnia związany z marką, że Bacardi zastąpiło słowo “rum” w przepisie.
To tak jak z drinkiem szarlotka i marką żubrówka. Oczywiście, że są inne, aromatyzowane trawą żubrową wódki, ale przynajmniej w Polsce koktajl szarlotka to koktajl z Żubrówką. I tak było bardzo długo z daiquiri oraz marką Bacardi.
Jaki rum do daiquri? Tylko Bacardi!
Do rozpowszechnienia tego połączenia najbardziej przyczynił się bodaj Ernest Hemingway, do którego daiquiri przykleiło się w czasach jego pobytu na Kubie. Pisarz przesiadywał regularnie w barze Floridita, gdzie ustanowił nawet rekord w ilości wypitych daiquiri.
A wszystko zaczęło się, gdy Hemingway wstąpił do wspomnianego baru w poszukiwaniu toalety. Tam spotkał młodego barmana imieniem Constantine, który pokazał mu mrożone daiquiri. Noblista spróbował, stwierdził, że dodałbym więcej rumu i zrezygnował z cukru. W końcu Constantine dopracował wersję koktajlu z dodatkiem soku z grejpfruta oraz odrobiną likieru Maraschino. Reszta jest historią.
Papa doble: Daquiri według Hemingway’a
Do zrobienia Papa potrzebne wam będzie 60 ml Bacardi, 20 ml likieru Maraschino, 20 ml soku z grejpfruta (najlepiej świeżego), 20 ml soku z cytryny, 10 ml syropu cukrowego (woda + cukier zmieszane 1:1). Całość mieszamy z lodem, podajemy bez lodu.
Rzeczywiście, wspomniany barman miał niemały wkład w rozpropagowanie daiquiri i rzeczywiście był to jeden z ulubionych drinków autora Komu bije dzwon. Nie mniej, hemingway nie był przesadnie wybrednym pijakiem, gustował także w mojito, tequili, winie i szampanie.
W jakiś sposób jednak to właśnie daiquiri w El Floridita przylgnęło do niego, jako jego trunek. Może dlatego, że ustanowił on swego czasu, jak pisze, Wayne Curtis, rekord w ilości spożytych daiquiri. Wypił ich aż 16 podczas jednego posiedzenia.
W czasie swojego pobytu na Kubie Hemingway mieszkał przez pewien czas w hotelu Ambos Mundos, który położony jest zaledwie kilka przecznic od Bodeguita del medio. Ten zaś lokal uważa sam siebie za miejsce narodzin mojito i drugą dobrą odpowiedź na pytanie z czym pić Bacardi. Do dziś na ścianie Bodegity wisi napis:
Moje daiquiri we Floridicie, moje mojito w Bodegicie
Jaki rum do Mojito? Havana Club!
Mało prawdopodobne zarówno, by to w tym lokalu narodziło się mojito, jak i to, że podpis pod wspomnianym cytatem faktycznie należy do hemingwaya. Nie mniej, mojito to drugi wart odnotowania koktajl, który wymaga białego rumu. Dziś na Kubie oczywiście nie wypijecie żadnego z tych drinków w wersji, którą mógł pamiętać Papa Ernest, bo rząd Fidela
Castro znacjonalizował po rewolucji całość gospodarki, a Bacardi, korzystając z faktu posiadania zagranicznych filii przeniosło się do Portoryko, terytorium zależnego USA i tam do dziś jest siedzibą firmy. Na Kubie został natomiast majątek właścicieli Havana Club, rodziny Arechabala, który został wchłonięty przez państwo.
Arechebalowie (mam nadzieje, że tak odmienia się to nazwisko) sprzedali swoją firmę po opuszczeniu Kuby, problem w tym, że, gdy dokonywali sprzedaży udziałów, nie byli już faktycznymi właścicielami marki, która była w rękach kubańskiego rządu, który to rząd kubański zaczął sprzedawać ten rum również za granicą. Dziś więc marka występuję jako ciekawa hybryda, joint venture między firmą Pernod Ricard a kubańską Corporation Cuba Ron w podziale 50/50.
- 6-8 listków mięty pieprzowej
- 2 kostki ciemnego cukru
- 25ml soku z limonki
- 50ml rumu Havana club
- Z czym pić Bacardi, gdy nie ma cytryny?
- Mięte zgniatamy z cukrem w wysokiej szklance. Dodajemy lód i pozostałe składniki
Por Cuba Libre! – taki toast wnosili pierwotnie żołnierze amerykańscy stacjonujący na Kubie w czasach, gdy wyspa wyzwalała się z hiszpańskich wpływów. Rum z colą to połączenie, które jednak najpierw rozpropagowała firma Bacardi w Meksyku, gdzie cola była po prostu bardzo popularna.
Dziś rum and coke kojarzy się przede wszystkim z Kubą, więc zostańmy przy najlepszym możliwym połączeniu 40 ml rumu i 100 ml coli. Całość mieszamy na lodzie, już w szklance. Nigdy nie szejkujemy!
Z czym pić Bacardi? Opcja dla wymagających: El presidente
Szukając odpowiedzi na pytanie o to, z czym pić Bacardi natrafiliśmy niedawno na książkę Bacardi And The Long Fight For Cuba, którą serdecznie wam polecamy. Można dowiedzieć się z niej, między innymi, nie tylko dlaczego Bacardi nie jest już kubańskim rumem i jak to było z tym nietoperzem w logo, ale także poznać fragment biografii Gerardo Machado, prezydenta Kuby, na cześć którego powstał słynny cocktail El Presidente – choć w literaturze można znaleźć kilka historii genezy tego napitku.
- 40 ml rumu Bacardi
- 40 ml białego wytrawnego lub słodkiego wermutu
- 10 ml likieru Curacao
- 5 ml grenadyny
Koktajl ten udaje się także z ciemnym wermutem bez grenadyny.
Z czym pić ciemny rum?
Osobną kategorie stanowią rumy ciemne, czyli trunku dojrzewające w dębowych beczkach, które nie zostały, tak jak wiele marek jasnych rumów, odfiltrowane przed butelkowaniem. Warto jednak sięgając po butelkę takiego rumu sprawdzić, czy “ciemny” nie oznacza po prostu dodatku karmelu albo melasy do jasnego rumu. Każdy cocktail z jasnym rumem można przyrządzić używając rumu ciemnego. Te dwie kategorie alkoholi nie są jak ogień i woda. Nie mniej, istnieje cała grupa dobrych połączeń dla rumu ciemnego.
Dark and Stormy
- 40 ml ciemnego rumu
- 80 ml Ginger Ale lub Ginger Beer
- Sok z połowy cytryny (opcjonalnie)
- Składniki mieszamy ze sobą w szklance wypełnionej lodem
Ginger Ale to nic innego jak imbirowa lemoniada, podobnie jak Ginger Beer, które również jest napojem bezalkoholowym. Całość ma wyraźnie korzenny, imbirowy smak, przełamany kwasowością cytryny.
Rum Punch
W wysokiej szklance z lodem połącz ze sobą po 30 ml białego i ciemnego rumu, 60 ml soku ananasowego, 30 ml soku pomarańczowego 40 ml soku z limonki.
Z czym pić rum? Dalsze propozycje
Uwaga, poniżej lista propozycji i inne ciekawe koktajle z rumem:
- Mai Tai: 30 ml jasnego rumu · 20 ml ciemnego rumu · 10 ml likieru triple sec (np. Cointreau) · 10 ml syropu z migdałów (Orget) lub likieru Amaretto. Smak: migdałowo-owocowy
- Hurricane: 40ml ciemnego rumu · 40ml jasnego rum · 20ml syrop z marakui lub świeżej marakui i 20 ml syropu cukrowego · 20ml sok z limonki Smak: wyraziście kwaskowy, słodki, z dominującym smakiem marakui
- Cable Car: 40 ml jasnego rumu, 40 ml triple sec np. Cointreau , 10 ml soku z cytryny
- Between the Sheets: po 30 ml jasnego rumu, triple sec, koniaku lub brandy oraz 20 ml soku z cytryny lub limonki
- Wszystkie pozycje łączymy w shakerze i wytrząsamy przed przelaniem do szklanki. Cable car oraz Between the Sheets podajemy bez lodu, resztę na lodzie.
- Pineapple Basil Rum Cocktails: 40 ml jasnego rumu, łyżeczka soku z limonki, dwa listki bazylii, 150 ml soku ananasowego. Bazylie zagniatamy z rumem w shakerze. Dodajemy lód, sok z limonki, sok ananasowy i wstrząsamy z lodem. Przelewamy do wysokiej szklanki z lodem.
Z czym pić Bacardi? Dobre rady cioci Ady:
- Bacardi pasuje wszędzie tam, gdzie pasuje wódka. Każdy drink, w którym wódkę zamienisz na rum sporo zyska
- Ciemne Bacardi pasuje tam, gdzie jasne. Choć smak koktajlu i jego kolor będzie nie co inny, to w większości przypadków
- Naturalnym połączeniem dla słodkiego rumu będą soki owocowe: ananasowy, pomarańczowy, z granatów, cytrynowy.
- O ile przepis na drink z rumem nie wymienia konkretnego rumu (np. ciemnego) możesz użyć Bacardi.
- Bacardi sprawdzi się we wszystkich słodkich drinkach i tam gdzie potrzebujesz dodatkowej słodyczy, ale nie chcesz dodawać więcej cukru
- Jeśli zależy ci na barwie koktajlu, Bacardi będzie lepszym wyborem niż delikatnie złoty Havana Club.
Więcej przepisów znajdziecie w tekście o rumie
Dodaj komentarz