Z czym się pije prosecco? co musisz wiedzieć?
Z czym się pije prosecco? W pierwszej części tekstu opowiadamy wam, jak produkuje się prosecco. Część druga to opowieść o smaku prosecco. Jak się pije to wino i z czym je mieszać, wreszcie, jakie prosecco do aperolu najlepiej pasuje. Na koniec, piszemy czym zastąpić prosecco jeśli chcecie napić się czegoś dobrego.
fot. w nagłówku: pixabay.com

Czym jest prosecco?
Prosecco to mówiąc najprościej włoskie wino musujące lub lekko musujące (tzw. frizzante), produkowane na obszarze winnic w dwóch częściach włoch: Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej. Wina te wchodzą w skład apelacji, czyli nie dość, że muszą być wyprodukowane właśnie w tym regionie, to jeszcze produkcja musi być przeprowadzona w określony, definiowany przepisami sposób.
Kubańskie cygara: wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Prosecco DOC i DOCG
W 75% prosecco musi powstawać z winogron odmiany glera. Pozostałe 25% mogą stanowić dozwolone szczepy Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio i Pinot Noir (zastosowane tak, jak w przypadku win białych, czyli oddzielone od skórki zanim zdąży ona nadać moszczowi winnemu kolor). Zastrzeżone miejsce pochodzenia oznacza w dużym uproszczeniu, że na etykiecie prosecco zobaczyć możecie jeden z dwóch napisów: Denominazione di origine controllata (DOC) oraz Denominazione di origine controllata e garantita (DOCG). Oznacza to w wolnym tłumaczeniu, że miejsce skąd pochodzą wina jest kontrolowane i prawnie chronione.
Prosecco: co to znaczy? Normy
To, co powinno was jako laików interesować to fakt, że w obu przypadkach wino musi spełnić wyśrubowane normy wspomniane powyżej, przepisy apelacji regulują także z ilu kilogramów owoców i w jaki sposób można wino fermentować oraz jak długo je leżakować. Obecnie Prosecco Superiore DOCG jest produkowane w ramach apelacji : Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG, Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG,Asolo Prosecco DOCG, oraz Prosecco Trieste DOC oraz Prosecco Treviso DOC i ogólnej apelacji Prosecco DOC.
W skrócie: prosecco z oznaczeniem DOCG będzie (przeważnie) droższe i powinno mieć wyższą jakość z uwagi na obostrzenia jakie musi spełnić producent, by móc posługiwać się tą nazwą. Jeśli nie ma na etykiecie napisu Prosecco to nie jest to prosecco a wimo musujące każdego innego rodzaju, choć również może ono pochodzić z Włoch.
Prosecco czy szampan? Czym się różnią
W przeciwieństwie, np. do szampana, prosecco nie fermentuje wtórnie w butelkach. Oznacza to, że po zakończeniu fermentacji alkoholowej, wino poddawane jest dojrzewaniu i nagazowaniu tzw. metodą Charmata, pod ciśnieniem, w dużych kadziach. Wspomniany już szampan z kolei jest naturalnie nasycany dwutlenkiem węgla po rozlaniu go do butelek. Czy ma to wpływ na smak? Bąbelki zachowują się nieco inaczej, ale o ile nie prowadzicie degustacji porównawczej, nie jesteście sommelierami, nie zależy wam na wyszukiwaniu wad w każdym kieliszku pitego wina, to nie poczujecie różnicy. By to stwierdzić, trzeba trochę doświadczenia. Prosecco będzie jednak bardziej świeże w smaku, z lepiej wyczuwalnymi nutami drożdży. Przepisy nie zabraniają jednak używania metody tradycyjnej do produkcji prosecco.
Jak pić martini? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jak smakuje prosecco?
Zatem, czego możemy się spodziewać po otwarciu butelki? Jak smakuje prosecco? Większość produkowanych win z tej apelacji jest wytrawna lub półwytrawna, świeża, z owocowymi nutami w zapachu. Pochodzą one tak od pierwotnej jak i wtórnej fermentacji i stosunkowo niedługiego dojrzewania. Prosecco pijemy młode, świeże, bywa, że jest ono wyraziście kwasowe. Najlepiej prosecco smakuje, jak każde musujące wino, podawane solo po schodzeniu. Co nie znaczy, że nie można z nim eksperymentować.
Z czym się pije prosecco? Wino z sokiem
Zatem, z czym pić prosecco? Najbardziej znane połączenie to Bellini, czyli Prosecco z sokiem brzoskwiniowym (lub nektarem albo puree z brzoskwini). Nazwa pochodzi od sycylijskiego kompozytora operowego. Opcjonalnie, brzoskwinie możemy zastąpić sokiem z pomarańczy (mimoza). To sposób dla wszystkich, którym samo prosecco wydaje się zbyt mało słodkie. Z kolei Poinsettia to połączenie prosecco i soku z żurawiny, a Rossini to prosecco i zmiksowane truskawki. Prosecco możemy podawać również w formie szprycera, czyli z wodą gazowaną lub spritem.
Prosecco do Aperolu? Aperol spritz profesjonalnie
Ikonicznym drinkiem z użyciem prosecco jest oczywiście aperol spritz, czyli połączenie likieru aperol z winem musującym. Na 2 części aperolu bierzemy 3 części wina musującego. Drink podajemy w dużym kieliszku do wina, na lodzie. Proponujemy nie dodawać wody gazowanej, ten drink zupełnie może się bez niej obyć. No i, na Boga, użyjcie dobrego prosecco. Nie ma sensu robić z tego drinka oranżady. Aperol spritz w takiej formie to jedyna poprawna odpowiedź na pytanie z czym się pije prosecco.
Z czym się pije prosecco? Wariant wzmocniony
W przepisach na drinki, prosecco zachowuje się tak samo, jak każde inne wino musujące. Dlatego możemy zastąpić nim np. szampana we French 75.(30 ml ginu, 15 soku z cytryny, posłodzić syropem cukrowym i dopełnić winem musującym). Tak samo w Kir Royale (likier creme de casis dopełniony winem musującym). Z czym się pije prosecco poza tym? Ze wszystkim, z czym da się wypić szampana czy inne wina musujące
Prosecco czy szampan? Co zamiast bąbelków z Wenecji?
We Włoszech oprócz prosecco produkuje się także słodkie i wyraźnie mniej alkoholowe Asti. Jest ono dobrym wyborem dla tych, którzy potrzebują odrobiny słodyczy i nie lubią alkoholu. Poza tym, bez problemu możecie zastąpić prosecco hiszpańską cavą czyli winem musującym z Katalonii. Niemiecki Sekt produkowany będzie w ten sam sposób, co jego włoski kuzyn i często będzie również dobrym wyborem. Wszystkie te propozycje będą w podobnym przedziale cenowym i nie powinny zrujnować waszego budżetu.
Dodaj komentarz