Zabytki na Śląsku – tym Górnym i tym Dolnym robią nie małe wrażenie. Wrocław, gdy już znudzi wam się jego zwiedzanie, stanowi dobrą bazę wypadową do innych miast i miasteczek Dolnego Śląska, a także zabytków Górnego Ślaska. Oto najciekawsze z nich.
Wszystkie opisane miejsca i atrakcje dzielimy wedle trzystopniowej skali na to, co koniecznie warto zobaczyć, nawet jeśli musicie tam specjalnie dojechać (1), na to, co można zobaczyć przy okazji (2), oraz na to, czego oglądać nie warto (3).
Opactwo Cystersów w Lubiążu (1)

Perła barokowej architektury o światowym znaczeniu. Opuszczone opactwo jest wciąż w renowacji, ale pewna jego część została już udostępniona zwiedzającym. Miejscu temu poświęcamy osobny artykuł, w którym w szczegółach opisujemy dawne Opactwo Cystersów w Lubiążu oraz jego zabytki.
Zabytki na Śląsku: Jawor
Kościół pokoju (1)

Wpisana na listę dziedzictwa Unesco świątynia wygląda średnio okazale z zewnątrz, ale nie powinno was to zwieść. Jej środek to popis barokowego kunsztu, uderzający pięknem, pełen przepychu i zrealizowany w ekstremalnie niesprzyjających warunkach. O tym, dlaczego jest to “kościół pokoju” oraz o jakich niesprzyjających warunkach mowa możecie przeczytać w osobnym naszym tekście poświęconym tej oraz świdnickiej świątyni ewangelickiej.

Rynek w Jaworze (2)

Od kościoła Pokoju warto ruszyć w kierunku jaworskiego rynku. Centrum miasta założono w 1242 roku na skrzyżowaniu głównych dróg. W centrum znajdziemy ciekawe przykłady domów podcieniowych, ale to nic czego nie można by znaleźć w innych miastach i miasteczkach z tego okresu. Pod numerem szóstym mieści się kamienica pod złotym ulem, należąca niegdyś do rodziny Lauterbachów, którzy trudnili się wypiekiem pierników.

Ratusz (2)
Na rynku stoi zabytkowy ratusz. Pierwotnie gotycka, dziś neorenesansowa budowla. Jeśli dobrze się mu przyjrzeć, można znaleźć świadectwa kilku epok odciśnięte w różnych fragmentach tej budowli. Wrażenie może robić górująca nad centrum miasta ponad 60-metrowa wieża ratuszowa. Jej nie trzeba się szczególnie przyglądać.

Kościół Marcina (2)
W Jaworze obejrzeć można także gotycki, XIV-wieczny kościół p.w. Świętego Marcina, będący ciekawym przykładem rzadkiego na Śląsku kościoła halowego trzynawowego. Do kościoła prowadzą trzy portale, w tym jeden z okresu renesansu. Warto zwrócić na niego uwagę. Wystrój wnętrza został oczywiście, jak to w takich przypadkach bywa zbarokizowany.
Zabytki na Śląsku: Czego nie odwiedziliśmy?
Na uwagę, zdaniem tych, którzy widzieli w Jaworze nieco więcej niż my, zasługuje dawny klasztor Bernardynów i zlokalizowane w jego wnętrzu muzeum. Zamek z wieżą widokową również może zainteresować wielu turystów. W mieście znajduje się także kryta pływalnia, ze zjeżdżalnią. Coś co może uratować wasz urlop w przypadku złej pogody.
Świdnica
Miasto nie ucierpiało w wyniku działań II Wojny Światowej i do dziś podziwiać można dzięki temu nie tylko wpisany na listę dziedzictwa Unesco kościół pokoju, ale również zabytkowy rynek i otaczające go kamienice.

Kościół Pokoju (1)
Druga z trzech miejscowości, gdzie przed wiekami stanął kościół pokoju. To on, w dużej mierze, przyciąga do miasta miłośników architektury. Jest większy od kościoła w Jaworze i może pomieścić łącznie 7500 osób. O jego architekturze oraz historii przeczytacie w osobnym wpisie, którzy poświęcamy kościołom pokoju.

Rynek (1)
Świdnicki rynek przypomina rynki wielu śląskich i czeskich miejscowości, choć w tym wypadku nie jest to wada. Bogato zdobione kamienice zwracają uwagę ciekawymi detalami oraz dobrze zachowanymi portalami. Jeśli rozejrzycie się dokoła dostrzeżecie ciekawy misz-masz styli architektonicznych od gotyku, przez renensans i barok po secesję.
Na uwagę zasługuje m.in. Dom “Pod Złotą Koroną” (Rynek 7), czy sąsiadujący z nim Dom “Pod Złotym Chłopkiem”. Inne ciekawe miejsca to narożna kamiennica pod numerem 43, a także kamienica pod Hermesem (ta z zielonkawą postacią na jej szczycie), u wylotu ulicy Grodzkiej.
Na rynku znajdziecie też zabytkowy ratusz, z którego wieży rozciąga się widok na Świdnicę. My darowaliśmy sobie jednak wycieczkę na górę.

Katedra w Świdnicy (2)
Kolejny przykład gotyku na zewnątrz i baroku od środka. Warto zwrocić uwagę na zbarokizowane sklepienia oraz freski we wnętrzu kościoła. W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Świdnickiej, do której, jak twierdzą bardziej od nas wierzący ludzie, podobno ktoś nawet pielgrzymuje. Niestety, o kościele nie możemy opowiedzieć wam wiele więcej, bo w trakcie naszego pobytu był on remontowany.
Zabytki na Śląsku: Czego nie widzieliśmy w Świdnicy?
Miasto posiada spore tereny zielone i parki, po których pewnie warto się przespacerować. My nie mieliśmy już na to czasu. Możecie też zobaczyć muzeum kupiectwa. Nas kupiectwo nie interesowało zupełnie.
Legnica
Kolejne po Legnicy i Jaworze średniowieczne miasto o historycznym rodowodzie i znaczeniu. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim pozostałości piastowskich wpływów.
Katedra w Legnicy (1)
Ciekawy przykład połączenia różnych epok i wpływów architektonicznych. We wnętrzu znajdziemy przegląd architektury i sztuki od epoki romańskiej, przez gotyk, renesans i barok na współczesnych akcentach kończąc. Do najstarszych zabytków we wnętrzu należy romańska chrzcielnica. W kaplicy bocznej znajdziemy dwa tajemnicze sarkofagi. Naukowcy toczą do dziś spór, kto jest w nich pochowany. Rzeźbiarz zatem zrobił kawał dobrej roboty, wykonując ich wizerunek na wieku sarkofagów…

Galeria sztuki w Legnicy (2)
Sama galeria jest, zapewne dla wielu, niezbyt interesującym miejscem, chyba, że akurat sprzedają tam jeansy. W galerii legnickiej jeansów nie ma. Jej siedzibę stanowi za to zabytkowy, XIX-wieczny budynek neogotycki, który warto obejrzeć sobie, gdy już wyjdziemy z katedry.

Ratusz w Legnicy(2)
Tuż obok katedry znajduje się starszy, bo barokowy ratusz. Na dole mieści się przyjemna z wyglądu restauracja, gdzie na pewno można wypić kawę, bo to, akurat nam się udało. Kawa była podła jak niemiecka aneksja Austrii. Sam ratusz był siedzibą władz miasta między 1741 a 1928 rokiem. Następnie zmieniono go na siedzibę teatru. Obecnie budynek teatru przylega do ratusza, a w dawnej siedzibie władz mieści się garderoba aktorów i administracja teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Zamek Piastowski (2)
Budowla wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku z inicjatywy Henryka Brodatego. Po pożarze w XIX wieku przebudowano go w stylu neogotyckim. Ponownie spłoną w trakcie II Wojny Światowej i został odbudowany w latach 60 XX wieku.
Obecnie w zamku mieści się m.in. Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy, więc zwiedzanie jest nieco utrudnione. Da się natomiast, bez większych problemów obejrzeć renesansowy portal w skrzydle wschodnim, przez który można wejść na zamek. Ponadto dobrze widoczna także z oddali jest wieża św. Piotra. Zobaczyć możemy także dziedziniec główny i wieżę św. Jadwigi.
Kościół Jana Chrzciciela (1)
Powiedzmy sobie uczciwie – dajemy 1 bo to Barok. A Przemysław kocha barok. A co poza tym? We wnętrzu znajdziemy mauzoleum śląskich Piastów. Kościół wzniesiono w miejscu dawnego gotyckiego kościoła, popadł w ruinę, potem odbudowany. We wnętrzu jest dopiero co wyremontowana kaplica i mauzoleum Brzesko – Legnickich Piastów. Robi duże wrażenie, ale Il Gesu to to nie jest…
Lapidarium Legnickie (2)
Ładna kolekcja gruzu, zwana z łaciny Lapidarium. Zgromadzono tam, na świeżym powietrzu elementy architektury jakie zostały ze starej zabudowy miasta od wieku XIV do XIX. Lapidarium zostało zniszczone pod koniec ostatniej Wojny Światowej. To, co z niego zostało można dziś oglądać na tyłach muzeum Miedzi.
Kamienice śledziowe (2)
W sąsiedztwie ratusza mieszczą się, albo raczej “tłoczą” cztery renesansowe i cztery klasycystyczne kamienice zwane śledziowymi. Ich nazwa nie nawiązuje jednak do stłoczenia ich jak śledzi w beczce, a do tego, że owe śledzie sprzedawano w miejscu gdzie obecnie stoją.
Dodaj komentarz