Żubrówka: jak pić najlepszy polski produkt eksportowy?

Żubrówka: jak pić najbardziej polską wódkę smakową? Dlaczego Żubrówka jest sprzedawana z trawą Jak można zrobić Żubrówkę w domu i jak ją podawać? Tyle pytań, a wszystkie odpowiedzi w naszym artykule!

Żubrówka z trawą, Żubrówka bez trawy?

Żubrówka początkowo oznaczała jedynie wódkę na bazie żytniego spirytusu z dodatkiem trawy żubrowej, w charakterystycznych butelkach. Na świecie wódka o tym smaku, z dodatkiem trawki w butelce nazywana jest Bison Grass Vodka, czyli wódka z trawą/ z trawy żubrowej. Możecie spotkać także wódki nawiązujące nazwą zarówno do bizonów (żubrów) jak i do trawy (np. Grasówka). Jednak nazwa Żubrówka jest zastrzeżona dla produktu z Polmosu Białystok, który wchodzi w skład koncernu CEDC. Łącznie, pod marką Żubrówka powstaje dziś 8 różnych produktów, z czego nas interesuje jednak pierwotna “oryginalna” Żubrówka. Reszta to inne warianty wódki z pokarmem dla Żubrów: liściem klonu, pędami sosny, korą itp. Poza tym w handlu dostępna jest m.in. Żubrówka Czarna. Jak ma kolor? O dziwo, przeźroczysty. A Żubrówka biała to oczywiście, tradycyjna czysta wódka. Ale tego chyba pisać nie musimy.

Żubrówka – jak podawać

Jeśli pijecie ją dla efektu, podawajcie w kieliszkach do szotów i wypijcie na raz, jak tradycja nakazuje. Zachęcamy jednak do tego, by spróbować jej na ciepło z napełnionego do połowy kieliszka na nóżce. Powąchajcie ją, sprawdźcie jak pachnie, czym smakuje, gdzie “się kończy”, czyli czy grzeje w przełyku, gardle, na wysokości klatki piersiowej? I gdy już to zrobicie, możecie się nią cieszyć. Tylko na Boga! Nie zamroźcie jej. Szkoda życia i pieniędzy na wódkę, którą będziecie mrozić.

Żubrówka – jak zrobić

Jeśli z jakiś przyczyn sklepowa wersja polskiej wódki narodowej wam nie odpowiada, możecie zrobić sobie własną wersję w domu. Wystarczy… no cóż… dodać trawy do wódki. Rzecz jasna, nie każdej, a trawy żubrowej. Trawa żubrowa, czyli turówka wonna to zioło, które możecie kupić w formie sadzonek, w doniczce i wysiać sobie na działce. Was powinna zainteresować jednak przede wszystkim suszona turówka dostępna w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach zielarskich. Wrzucamy 2-3 źdźbła do butelki wódki, zamykamy i czekamy minimum dwa tygodnie. Oceny dokonać należy na smak. Rzecz jasna, w ten sposób nie osiągnięcie tego samego, co w przypadku kupowanej Żubrówki, ale jeśli macie taką potrzebę – droga wolna.

żubrówka jak pić

CEDC International Sp. z o.o / wikimedia commons

Żubrówka jak pić?

Celowo nie podajemy tu przepisów na Żubrówkę z tonikiem czy colą, bo to połączenia, które można stosować z większością alkoholi z podobnym skutkiem. No i pomijamy też wszystkie mojito z Żubrówką czy inne tego typu przeróbki. Do najbardziej znanego połączenia należy żubrówka z sokiem jabłkowym (“tatanka” lub częściej “szarlotka”). Na każde 50 ml wódki wlewamy 150 ml soku. Jeśli chcecie poprawić jakość tego drinku, użycie świeżego soku. Bardzo dobre połączenie daje też żubrówka z cydrem (te same proporcje) lub tzw. Polskie Martini (Żubrówka i Krupnik miodowy po 25 ml oraz sok jabłkowy do dopełnienia). Drink podajemy w kieliszku koktajlowym, lub niskiej szklance jeśli nie macie kieliszków koktajlowych. 

Żubrówka do drinków wnosi aromaty lekko słodkawe, waniliowo, ziołowe. Dobrze łączy się z herbatą rumiankową (80 ml  Żubrówki, 20 ml likieru typu Miodula, Krupnik etc., 60 ml zimnej herbaty rumiankowej i cukier do smaku). Żubrówka z sokiem pomarańczowym smakuje też nie najgorszej, ale są lepsze połączenia.

Żubrówka jak pić?

  • Czystą, ciepłą, dla smaku – nie bójcie się, nie gryzie
  • z sokiem jabłkowym – gdy nie ma nic innego
  • z dodatkiem cydru, gdy boisz się eksperymentów, ale masz ochotę na coś innego
  • W połączeniu z tonikiem lub colą, gdy tylko to masz pod ręką
  • Dodając  Krupniku lub Mioduli i soku jabłkowego, gdy jesteś człowiekiem obdarzonym wyjątkowym smakiem
  • Z sokiem ananasowym i syropem malinowy (50 ml żubrówki, 150 ml soku, 20 ml syropu, sok z małej cytryny), gdy chcesz zaszaleć

Jak pić rum? Rodzaje rumu i drinki z rumem

Czy absynt powoduje halucynacje? Co musisz w wiedzieć o zielonej wróżce?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018