Litwa, Łotwa, Estonia . Oto pięć istotnych rzeczy, które nas zaskoczyło, a o których powinniście wiedzieć, jadąc do Wilna, Rygi czy Tallinna.
Autostrady i drogi ekspresowe: ograniczenia prędkości
Drogi na Litwie przypominają mniej więcej te w Polsce, a więc mamy ekspresówki i autostrady, choć ich sieć nie jest szczególnie rozbudowana. Niestety, wiele dróg nie jest utwardzanych, wjechanie na ubocze często kończy się podróżą po piachu albo szutrowej nawierzchni. Nie inaczej jest na Łotwie, ale tu nie możemy liczyć nawet na klasyczne autostrady (wyjątkiem są okolice Rygi). Ruch przeważnie odbywa się jednym pasem w każdym kierunku, a wyprzedzanie polega na walce o to, kto zmieści się przed nadjeżdżający z przeciwka tirem. Najbezpieczniej jeżdżą Estończycy, ale tu sieć dróg jest najmniej rozbudowana i wszędzie poza obszarem zabudowanym obowiązują dwa ograniczenia: 90 km/h lub bardzo rzadko spotykane ograniczenie do 100 – 110 km/h.
Wilno, Tallin, Ryga pogoda: Klimat bardzo się zmienia
Klimat Litwy jest dość zbliżony do klimatu polskiego, więc jeśli u nas praży słońce, istnieje cień szansy, że tak też będzie na Litwie. Im dalej na północ jednak, tym bardziej będzie się to zmieniało. Łotwa jest wyraźnie chłodniejsza, a w Estonii będzie przez dużą część roku po prostu chłodno. Jak chłodno? Nawet o kilkanaście stopni chłodniej niż na zachodniej Litwie. Gdy opuszczaliśmy Wilno, na zewnątrz było kilkanaście stopni, temperatury w Estonii nie przekraczały 5-6 stopni. Tallin przywitał nas śniegiem. Warto brać to pod uwagę i oprócz stroju kąpielowego zabrać też czapkę i rękawiczki. Oczywiście na temperaturę wpływ mają także prądy powietrza ze Skandynawii, które znacznie mocniej odczuwalne są w Estonii. W Rydze przygotujcie się natomiast na spory wiatr. Taka już jest Ryga. Pogoda tam może dać wam w kość, nawet jeśli temperatury będą wysokie.
Łotysze, Litwini, Estończycy i ich dziwne jedzenie
Wszystkie te narody uwielbiają ryby, w tym śledzie i kuchnię z dużą ilością czosnku. Wiele dań jest wyraziście czosnkowych, ciężkich i przeważnie mięsnych. Z dziwnych potraw, jakie możecie spotkać w tej części świata, można wymienić chociażby świńskie uszy.Poza kilkoma wyjątkami, kuchnia krajów nad Bałtykiem jest zbliżona do polskiej. Potrawy są mięsne, obfite, nieraz z dodatkiem kiszonych ogórków, buraków. Ważna informacja — Estończycy nie jedzą niedźwiedzi — to wyłącznie “przysmak” dla turystów.
Litwa, Łotwa, Estonia: Problem z zakupem alkoholu
Litwa, Łotwa, Estonia to kraje, gdzie kupowanie alkoholu jest mocno regulowany przez państwo. Nie tylko wódki czy whisky, ale też piwa nie kupimy w nocy i warto o tym pamiętać, jeśli planujecie poza zwiedzaniem także imprezowanie. Kwestia alkoholu wygląda w sposób następujący:
- Litwa: alkohol kupimy w sklepie od 10 do 20, a w niedziele do godziny 15. Należy mieć min. 21 lat
- Łotwa: alkohol kupimy w sklepie od 10 do 22. Należy mieć minimum 18 lat.
- Estonia: alkohol kupimy w sklepie od 10 do 22. Należy mieć minimum 18 lat.
Godziny podane wyżej dotyczą jedynie kupowania alkoholu na wynos, czyli w sklepach, marketach i miejscach, które nie są lokalami gastronomicznymi. W pubach, barach i restauracjach sprzedaż alkoholu po wyznaczonych godzinach odbywa się bez przeszkód. Nie możemy natomiast kupić w lokalu np. butelki piwa i iść z nią do domu.
Wilno, Ryga, Tallin: Sam angielski to mało?
Nie jest prawdą, że na Litwie połowa ludzi zna język polski. Są miejsca, szczególnie w Wilnie, gdzie dogadacie się w tym języku bez problemu. Jednak z ludźmi młodymi dużo częściej porozumiewać się będziecie po angielsku i tak sugerujemy robić. We wszystkich trzech krajach istnieje sporej liczebności mniejszość rosyjska, dlatego rosyjski będzie drugim po angielskim, przydatnym językiem. Dotyczy to zwłaszcza rozmów z ludźmi w średnim i podeszłym wieku, czyli tymi, których często spotkacie na bazarkach oraz małych sklepach. Jednak polski jest do rosyjskiego na tyle podobny, że przy odrobinie dobrej woli powinniście się porozumieć. Będzie to wymagało jednak sporo gestykulowania.
Dodaj komentarz