Ryga: co warto zobaczyć w stolicy Łotwy?

Ryga. Co warto zobaczyć? Stolica Łotwy to jedno z najbardziej niedocenianych przez polskich turystów miast w tej części świata. Przepiękna średniowieczna zabudowa, gotycko-barokowe zabytki i secesyjne kamienice czynią z tego miasta prawdziwą hanzeatycką perłę. Aby się o tym przekonać warto zacząć wycieczkę od ryskiego nadbrzeża w okolicach zamku.

Ryga: Co warto zobaczyć?

Jak zawsze dzielimy nasz przewodnik na to co trzeba (1), można (2) i niekoniecznie trzeba (3) zobaczyć. Do oznaczonych trójką miejsc możecie się wybrać jeśli macie czas i chęci, “dwójki” to rzeczy, które pewnie będą na waszej trasie i wtedy warto je obejrzeć, a numer “1” to po prostu te miejsca i zabytki, bez których trudno powiedzieć, że było się w Rydze.


Zamek  w Rydze: Zamek Kawalerów Mieczowych  (Zamek ryski) i Plac zamkowy (2)

Ryga niestety nie może pochwalić się zamkiem, który możemy zwiedzić. Niegdyś gotycki, później kilkukrotnie przebudowywany, jest dziś siedzibą prezydenta Łotwy oraz kilku muzeów państwowych. Warto obejść go z zewnątrz. Zaraz za nim wznosi się piękny, neogotycki kościół Zbawiciela. Na samym placu zamkowym zobaczyć można także niebieski kościół Matki Boskiej Bolesnej (2). Zaraz obok tego kościoła mieściła się kiedyś tzw. Brama Polska. Miała rozmach ta Ryga. Co warto zobaczyć oprócz tego?

Kościół Świętego Zbawiciela (2)

Wybudowany w XIX wieku kościół był pierwotnie świątynią anglikańską wzniesioną dla przyjeżdżających do Rygi brytyjczyków. Potem przez pewien czas był świątynią luterańską, a w czasach ZSRR – dyskoteką. W latach 90’ zwrócono go kościołowi anglikańskiemu, a budynek ponownie konsekrowano.

kościół św. Piotr

Co zobaczyć w Rydze – Kościół św. Piotra

Ryga czy Wilno? Które miasto jest piękniejsze? Przeczytaj nasz poradnik o podróżowaniu przez Litwę.

Plac katedralny (1)

Jeśli odejdziecie od nabrzeża w kierunku miasta bez problemu traficie na najważniejsze zabytki miasta. Zacznijmy więc od starówki. Znajdziecie tu piękny secesyjny gmach muzeum sztuki zagranicznej (1), przepiękny budynek łotewskiego radia (1), budynek galerii Riga Bourse (1) noi oczywiście samą katedrę, która szczególnie pięknie prezentuje się oświetlona promieniami padającego zza jej pleców słońca. Coś pięknego. Można tak stać z otwartymi z wrażenia ustami przez godzinę, ale my nie mieliśmy na to czasu. Trzeba bowiem zwiedzić katedrę.

Katedra Ryska (1)

Wnętrze być może nie rozczarowuje, ale z pewnością jest  skromne. To za sprawą faktu, że dziś urzęduje tu Ewangelicko-Luterański Kościoł Łotwy i pewnie dlatego brak tu typowego dla katolickich kościołów przepychu. Widać natomiast jak na dłoni piękny gotyk w postaci sklepień i kolumn. Katedra może pochwalić się zabytkowymi i kunsztownymi organami, które do dziś używane są podczas przeróżnych koncertów jakie się tu odbywają.

 

Zwiedzasz też inne kraje bałtyckie? Przeczytaj  nasz poradnik Kowno: co zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Litwy?

 

Katedra św. Jakuba (1)

Nieopodal, dosłownie dwie ulice dalej od katedry protestanckiej, znajdziecie katedrę św. Jakuba. Ta katolicka świątynia robi wrażenie potwornie strzelistą wieżą i ciekawym kształtem fasady. Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1225 roku. Przez wieki, jak to w Rydze bywało, kościół przechodził od katolików do luteran i spowrotem. Dziś to katedra katolicka. Zaraz obok katedry wyrasta kościół Marii Magdaleny (2), a idąc wzdłuż bocznego wejścia kościoła Jakuba na wprost dojdziecie do zespołu kamienic Trzech Braci. 

 

Trzej Bracia (1)

Trzech bracia to zespół trzech sąsiadujących ze sobą kamienic w różnym stylu architektonicznym. Najstarszy z budynków, po lewej stronie zbudowano w stylu późnogotyckim w końcu XV wieku. To także najstarszy budynek mieszkalny Litwy. Kamienica środkowa jest młodsza,  renesansowa, a najmłodszy z braci (wąski budynek po lewej) był kamienicą czynszową.

 

Plac Ratuszowy (1)

Od Placu Katedralnego bez problemu traficie na plac Ratuszowy. Zanim omówimy jego najważniejszy element, skupmy się na mniejszych elementach. Nowoczesny budynek u wylotu placu w kierunku promenady to Muzeum Okupacji (2), klasycystyczny budynek z wieżą to oczywiście ratusz (2) , ale nie on przyciąga wzrok turystów najbardziej. Za muzeum okupacji wznosi się socrealistyczny pomnik Strzelców Łotewskich (2)

 

Dla nas Plac ratuszowy stracił urok przez dobudowane właśnie budynki, które w naszej ocenie powinny dostać Makabryłę roku.

 

Dom Bractwa Czarnogłowych (1)

Oprócz samego ratusza zobaczycie na nim chyba najchętniej fotografowany obiekt w Rydze, czyli Dom Bractwa Czarnogłowych. Było to stowarzyszenie skupiające bogatych kupców niemieckiego pochodzenia, którzy posiadali istotny wpływ na życie Rygi. Ponadto, To tu, wiele wieków później, bo w 1921 roku, podpisano Traktat Ryski. Budynek niestety, nie przetrwał w całości II Wojny Światowej i został zrekonstruowany w latach dziewięćdziesiątych. Przed budynkiem wznosi się pomnik Rolanda z końca XIX wieku. Gdy już to zobaczycie, możecie udać się w kierunku pomnika strzelców i przespacerować się mostem na drugą stronę miasta.

Most Akmens w nocy (2)

Z mostu rozciąga się szczególnie piękna panorama Rygi. To rzecz nie do przegapienia, ale przyjdźcie na niego w nocy, bo wygląda wtedy dużo bardziej malowniczo i majestatycznie. Na jego końcu widać modernistyczny gmach Biblioteki Narodowej (3), jeśli macie czas, można się tam zapuścić, jeśli nie, rozkoszujcie się widokami.Tak mniej więcej przedstawia się najstarsza część Ryga. Co warto zobaczyć poza tym, co opisaliśmy? W części drugiej opiszemy bardziej współczesne zabytki, od secesji po socrealizm.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018