Gdzie kupić cygara na Kubie? To pierwsze pytanie, jakie pojawia się w głowie każdego turysty, który podróżuje na tą karaibską wyspę. Wiele osób myśli, że markowe cygara kupi tam za bezcen, a każdy Kubańczyk ma w domu ze dwie skrzynki pełne cygar Cohiba. Niestety, rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa, a podróbki zdarzają się bardzo często.
Cygara kubańskie za bezcen?
Cygara kubańskie dość powszechnie uchodzą za jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze na świecie. To, czego nie mówią jednak turystyczne poradniki, dotyczy ich jakości zależnie od miejsca gdzie zostały kupione. Kuba ma spory problem z podróbkami. Co to znaczy? Po pierwsze, spora część kupowanych na ulicy cygar to podróbki. Szczególnie tych, których cena jest podejrzanie niska. Po drugie, nawet jeśli kupicie “dobre” cygaro, nie macie gwarancji, że będzie warte swojej ceny, będzie palić się jak należy i że będziecie mieli z jego palenia jakąkolwiek przyjemność. Być może bowiem kupiliście całkiem wysokiej klasy podróbkę. Ale po kolei.
Ofiarą podróbek najczęściej pada Cohiba, bo to najbardziej znana marka cygar z Kuby. Poza tym, nie opłaca się podrabiać cygar, które kosztują kilka złotych. Oryginalna Cohiba, zależnie od wariantu może kosztować nawet grubo ponad 100 zł za sztukę. Jak rozpoznać podróbkę? Niestety, nie ma niezawodnej metody. Jest jednak kilka rzeczy, które możecie sprawdzić zanim zdecydujecie się kupić całe pudełko kosztownej krajanki tytoniowej w liściu po kapuście.
Kubańskie cygara czy kubańskie podróbki?
Pierścień, czyli mówiąc najprościej, papierowa część z logiem producenta, może zdradzić wiele. Oryginalne pierścienie Cohiba są wykonane dość misternie. To rodzaj znaku wodnego na banknotach. Druk jest idealny, nie odbarwiony, napis delikatnie wypukły. Samo logo składa się z drobnych czarnych kwadratów. Sprawdź czy odstępy między nimi są równe, czy kwadraty są równej wielkości, czy farba się nie rozmazuje. Weź do ręki dwa takie same cygara i porównaj pierścienie. Czy są naklejone starannie i w ten sam sposób? Czy są na tej samej wysokości? Wszystko ok? Sprawdzamy dalej.
Cygara cohiba – ogłądaj starannie
Kapturek na prawdziwej Cohibie będzie miał trzy wyraźne linie. Kapturek, to część cygara, którą odcinamy przed paleniem. Podróbki mają jedną wyraźną linię klejenia. To jednak nie wszystko. Zwróć uwagę na liść okrywający cygaro. Nie powinien się odwijać, wyglądać na zwinięty z różną grubością. Ponadto kolor cygar tego samego formatu od tego samego producenta nie może się różnić. Niby oczywiście, ale kupując większą ilość, na przykład w pudełku, możemy kupić cygara w kolorze tęczy. Dlatego warto wznów wziąć do ręki dwa egzemplarze.
Gdzie kupić cygara na kubie? – nie na ulicy
Cygaro składa się ze zwiniętych ciasno liści tytoniu. Ta na pozór banalna informacja ma tu duże znaczenie, bo filler w cygarze dobrej klasy nigdy nie będzie zrobiony z drobno ciętych liści. Filler to sam środek, serce naszego wyrobu. Oczywiście, żaden sprzedawca nie pozwoli ci rozciąć cygara przed kupieniem go, ale jeśli masz możliwość kupić jeden egzemplarz na próbę i wrócić po więcej, zrób to. Rozwiń cygaro, sprawdź, jak wygląda. Często do podróbek trafiają skrawki tytoniu, które zostały z produkcji innych cygar. Zdarza się, że to “krajanka”, która spadła na ziemię, zmieszana z piaskiem, włosami, gałęziami. Jeśli cygaro rozwija się w całości, nie rozpada w dłoniach, da się odwinąć każdy liść, nie znaczy to jeszcze, że trzymasz w ręce Cohibę, ale to już dobry znak. Przynajmniej podróbka jest dobrej jakości.
Dobre rady cioci Ady:
- Jeżeli ktoś proponuje ci markowe cygara za kilka złotych od sztuki, to znaczy, że nie są markowe.
- Nie wiesz, gdzie kupić cygara na kubie? Zapytaj kogoś, kto się na tym zna, na przykład, lokalnego przewodnika, albo właściciela Casa Particular.
- Jeśli “markowe” cygaro jest podejrzanie tanie, to zapewne nie jest “markowe”.
- Nie kupuj cygar od przypadkowych osób na ulicy, w podejrzanych miejscach, na plaży, w sklepikach, które nie zajmują się sprzedażą tego typu rzeczy na co dzień.
- Zanim kupisz cygaro ,dobrze mu się przyjrzyj. Zwróć uwagę na pierścień, wygląd zewnętrzny cygara, porównaj najlepiej ze sobą dwa lub więcej egzemplarzy.
- Nie kupuj cygar na opakowania, chyba że masz absolutną pewność co do ich prawdziwości.
- Nie kupuj znanych marek. Większość z nich dostaniesz bez problemu w Polsce.
- Jeśli masz taką możliwość, kup jedno cygaro na próbę. Jeśli będzie dobre, wróć po więcej.
Dodaj komentarz