Gdzie na weekend? Paryż w dwa dni (dzień pierwszy, spacer)

M. Przychodzi z egzemplarzem kolorowego magazynu do domu. Jest wyraźnie wzburzona. – Jak to zobaczysz to się zes****! – anonsuje od wejścia. W poczytnym piśmie dla kobiet klasy średniej widnieje reklama paryskiego muzeum. Magazyn rekomenduje wizytę w Centrum Pompidou z okazji końcowych dni ekspozycji dzieł największych kubistów – Picassa,Delaunaya, Braque’a, Deraina. No, to gdzie na weekend? Paryż – nadciągamy.

  • mnie nie musisz przekonywać – odpowiada P. i miesiąc trudnych poszukiwań odpowiednich biletów później siedzimy już na pokładzie samolotu Air France.

 

Wyjazd w poszukiwaniu kubistów był naszą drugą wspólną wyprawą do Paryża. Wszystkie najważniejsze zabytki udało nam się zobaczyć podczas pierwszej podróży (chociaż część z nich jedynie z zewnątrz). I na to się właśnie nastawiajcie. Paryż to za duże miasto, by zwiedzić wszystko, ale na tyle nieodległe, że można do niego wracać. Ale po kolei.

Przygotujcie, że będziecie dużo chodzić – i to naprawdę dużo. Jeżeli nie macie tyle siły – można wybrać autobusy, które pozwalają wsiadać i wysiadać w najciekawszych turystycznie miejscach. Uprzedzamy – nasz plan zwiedzania jest bardzo intensywny!

 

Gdzie na Weekend? Paryż i jego lotniska

Do Paryża najwygodniej dostać się samolotem:) W okolicach Paryża są trzy lotniska:

  • Lotnisko Charles de Gaulle (CDG) – ok. 30 km od centrum Paryża,
  • Lotnisko Orly – ok. 13 km od centrum Paryża
  • Lotnisko Paryż-Beauvais – które jest zlokalizowane ok 80 km pod Paryżem).

 

Z lotniska de Gaulla (CDG) oraz z Orly dostaniecie się do miasta kolejką – RER. Z lotniska w Beauvais dostaniecie się do miasta autobusem, taksówką lub BlaBlaCarem. Koszt przejazdu autobusem to od 13 do 18 Euro w 1 stronę (zależy jaką linią autobusów pojedziecie). Tanie linie z reguły lecą do Beauvais, Lot, AirFrance i KLM latają do CDG.

Gdzie na weekend? Paryż metrem i kolejką

Jak najlepiej zaplanować trasę – tak, żeby jak najmniej tracić czasu na przesiadki, korki i kombinowanie? Wysiadacie na lotnisku (CDG), wychodzicie z terminala i kierujecie się zgodnie ze strzałkami na perony kolejki podmiejskiej (RER B). Szukacie stacji RER, która zabierze was niemal bezpośrednio do centrum. Bilet kosztuje około 10 Euro w 1 stronę. Wysiadacie na stacji ChâteletLes Halles (skąd w 5 minut dotrzecie do Centrum Pompidou i dzielnicy Marais) ,lub na stacji Saint-Michel – NotreDame wychodząc pod samą katedrą Notre Dame. Dojazd z lotniska do centrum trwa około 30 min.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Deszczowy Paryż (Rainy Paris) #paris #rainydays #france #frompariswithlove #apx100 #analogphotography #sequanna #filmphotography #blackandwhite

Post udostępniony przez Przemysław Ziemichód (@przemyslawziemichod)

Weekend majowy za granicą. Propozycje na każdą kieszeń i wymagania

Gdzie na weekend? Paryż od strony centrum

Po wyjściu z metra możecie od razu zacząć zwiedzanie. Tak zrobiliśmy za pierwszym razem. Do katedry prowadzi monstrualna kolejka turystów (najgorzej jest od kwietnia do września). Możecie jednak ominąć ją systemem “na Januszy”, czyli korzystając z kolejki dla wiernych wchodzących na modlitwę.W środku znowu gigantyczne kolejki. Poruszać się będziecie w korowodzie turystów, który zatacza koło wzdłuż naw bocznych świątyni. Przygotujcie się na naprawdę duży tłok. Na razie opuszczamy Île de la Cité (tj. wyspę na Sekwanie, na której mieści się Notre Dame) i idziemy do dzielnicy łacińskiej.

Gdzie na weekend Paryż

Co krok macie tu coś do zobaczenia: Sorbonę, kościół świętego Seweryna (znacznie mniej oblegany niż Notre Dame), Panteon i oczywiście fontannę św. Michała. Wszystkie te rzeczy trzeba zobaczyć i mówimy to z perspektywy własnej, a nie słodkiego bajania przewodników turystycznych. W przewodniku każde miejsce jest godne odwiedzenia. Jednak mówiąc o Paryżu, nie da się przejść obojętnie obok Dzielnicy Łacińskiej. Pałac i ogrody Luksemburskie zostawiamy za sobą, chyba, że mamy naprawdę dużo czasu.

Weekend majowy na Słowacji. Wszystko, co musisz wiedzieć

Po obu stronach Sekwany

Dalej proponujemy wam spacerem bulwarem Montparnasse w kierunku metra Duroc i Bulwaru Inwalidów. Tam czeka na was, a jakże by inaczej! Plac i Pałac Inwalidów. Dalej, najlepiej idąc wzdłuż Sekwany, po lewej stronie, bez trudu zobaczycie Wieże Eiffla. Po prawej stronie natomiast miniecie Plac de la Concorde z majaczącym w tle kościołem Św. Magdaleny. Za samą Wieżą Eiffla  rozciągają się natomiast Pola Marsowe i tu warto zrobić sobie chwilę przerwy. Wchodzenia na wieżę nie polecamy, chyba, że lubicie stać w kolejce. Warto wcześniej zarezerwować bilety online. Na placu Trocadero, naprzeciw Wieży Eiffla możecie wsiąść w metro i wysiąść na stacji Kleber, tuż pod łukiem Triumfalnym. Gdy już nacieszycie oczy i nie wpadniecie pod samochód, polecamy spacer wzdłuż Champs-Élysées (Pól Elizejskich). Możecie iść tak bez końca, aż do Place de la Concorde, czyli Placu Zgody. I co? Na jeden dzień może wystarczy? My zrobiliśmy pierwszego dnia ok. 20 km.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Paryż nocą #analogphotography

Post udostępniony przez Przemysław Ziemichód (@przemyslawziemichod)

Czytaj dalej w Paryż na weekend. Dzień 2: muzea, artyści, ser i bagietki

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018