Kult zmarłych w Neapolu. Tradycja, magia, religia

Z tego tekstu dowiesz się, jak mieszkańcy Neapolu czczą swoich zmarłych oraz jak magia, folklor i ludowe wierzenia mieszają się tu z religią katolicką.

Kult zmarłych w Neapolu

Kult zmarłych w Neapolu ma swoje szczególne miejsce. W mieście gorliwy katolicyzm miesza się z ludowymi wierzeniami i wielowiekowym folklorem tworząc jedyną w swoim rodzaju mieszankę religii oraz magii. Pod fasadą gorliwego katolicyzmu kryje się całkiem ciekawa warsztwa lokalnych wierzeń i zwyczajów.

 

Corno – symbol płodności

Corno lub zdrobniale Cornicello to jeden z najpopularniejszych symboli Neapolu. Często mylony z papryczką chili z uwagi na swój kształt i kolor. Corno to nie papryka, a symbol wywodzący się od zwierzęcego rogu (“corno”). Jest  amuletem chroniącym przed złem i pechem, dawniej utożsamiany był także z płodnością i witalnością. Corno znajdziecie na każdym stoisku z pamiątkami. Ma różny rozmiar i kształt, ale przeważnie wygląda podobnie do tego na zdjęciu. P. swój kupił za 1 euro na bazarze z pamiątkami.

Corno (po lewej na fasadzie)

 

Monaciello – duszki z kanałów

Monaciello to dobre duszki z kanałów. Neapol jako miasto zbudowane na sieci podziemnych tuneli przez lata wykorzystywał dostępne pod powierzchnią gruntu ujęcia wody. Wydobywali ją Pozzari, czyli robotnicy zajmujący się utrzymaniem kanałów. Od nich zapewne wzięła się postać Monaciello, czyli duszków nawiedzających mieszczańskie domy. Więcej o nich przeczytacie w tekście o podziemiach Neapolu.

Napoli sotterranea: miasto pod stopami Neapolu

 

Kapliczki i kult zmarłych w Neapolu

Obok tego zbioru na pogańskich i ludowych wierzeń, istnieje w Neapolu silny kult świętych i kapliczek im poświęconych. Na starym mieście, na co drugim niemal rogu ulicy znajdziecie zadbaną kapliczkę wypełnioną najróżniejszymi rzeczami. W środku będą nie tylko różańce i świeże kwiaty, ale także kolorowe światełka czy zdjęcia zmarłych osób.

Kult zmarłych w Neapolu

 

Dusze czyśćcowe w kościele świętej Marii

Przy kościele Santa Maria delle Anime del Purgatorio Ad Arco w historycznym centrum Neapolu znajdziecie niecodzienny widok. Wejście do świątyni zdobią wytarte od dotyku turystów czaszki. Kościół dedykowany jest duszom czyśćcowym, za które od wieków modlą się mieszkańcy Neapolu. Poniżej świątyni znajduje się cmentarz wypełniony kośćmi i czaszkami zmarłych. Miejsce to miało zapewnić im opiekę i wystarać się o miejsce w niebie dla nieszczęśników, którzy tam nie dotarli. A nad tym rzecz jasna, czuwać miała Święta Maria. Kościół katolicki niezbyt przychylnie patrzył na kult zmarłych w Neapolu. Świątynia przez jakiś czas była nawet zamknięta. Nic dziwnego, bo w jej wnętrzu spotkać można ubrane szczątki Luci, nieznanej kobiety, nieoficjalnej patronki panien młodych. Dziś w środku jest także muzeum.

 

Pulcinella – komediowy symbol miasta

Tuż obok kościoła znajduje się, ukryta w zaułku rzeźba Pulcinelli, postaci z włoskich komedii ludowych. Ma wygląd wiedźmy, choć na dobrą sprawę to mężczyzna nie kobieta, tak przynajmniej odmalowują go zarówno teatr kukiełkowy, jak i włoskie komedie dell’arte. Te ostatnie, przedstawiają najróżniejsze zawody społeczne w krzywym zwierciadle. Pogłaskanie nosa Pulcinelli ma podobno przynosić szczęście. Warto dodać, że nos Pulcinelli jest pokaźny i obecnie, świeci się na złoto (został wytarty przez turystów).   

Kult zmarłych w Neapolu – na to zwróć uwagę

Te wszystkie postaci, rytuały i miejsca koegzystują ze sobą tworząc niesamowicie ciekawą mieszankę przywodzącą na myśl ludowe pojmowanie religii typowe dla krajów latynoskich. Jednak Neapol ma swój własny, niepowtarzalny sposób patrzenia na relacje ludzi z siłami wyższymi. Dlatego też, będą w tym mieście warto zwrócić uwagę na wszechobecne symbole i miejsca związane z metafizyką śmierci. Neapolitańczycy pojmują ją naprawdę w ciekawy sposób. Co jest o tyle ciekawe, że Neapol to przecież bardzo duże miasto a nie mała mieścina odseparowana od nowoczesności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018