Ryga: Zwiedzanie. secesja, modernizm i wszystko, co warto zobaczyć

Ryga – zwiedzanie stolicy Łotwy. Secesja, modernizm i lata najnowsze, w tej części przewodnika po Rydze dowiecie się, co warto zobaczyć w stolicy Łotwy. W pierwszej części opisaliśmy wszystkie najważniejsze zabytki starego miasta, tym razem udajemy się na wycieczkę tropem bardziej współczesnych zabytków. Jak zawsze oznaczenia od 1 do 3 symbolizują miejsca (1) bezwzględnie warte odwiedzenia, nawet jeśli waszym modelem zwiedzania jest jedynie Ryga na weekend, (2) te, do których warto się udać, jeśli macie czas (majówka w rydze? citybreak dłużej niż 2 dni?) oraz te (3), które bez straty można pominąć.

Ryga: Co warto zwiedzić?

Ryga to miasto kilku epok, wpływów i kultur. Warto zatrzymać się tu na chwilę i zobaczyć, co oferuje. Naszym zdaniem, można śmiało podzielić spacer po mieście na minimum dwa dni. Z jednej strony będzie to czas spędzony na zwiedzaniu średniowiecznych i barokowych zabytków, z drugiej strony, zabytków modernizmu. Taka jest już Ryga. Co warto zwiedzić zatem w pierwszej kolejności? Pisaliśmy o tym tutaj: Ryga: co warto zobaczyć w stolicy Łotwy?

Ryga, atrakcje? Dom Kotów (1)

Cztery minuty drogi na nogach od słynnych Trzech Braci (zobacz część 1: Ryga) znajduje się jedna z najbardziej znanych, a z pewnością najdowcipniejsza kamienica Rygi – Dom Kotów. Komizm polega tu głównie na postaci samych zwierząt, a jego geneza wiąże się z właścicielem tego miejsca, któremu odmówiono przyjęcia do prestiżowej niemieckiej Wielkiej Gildii. Ten w akcie zemsty ustawił na szczycie domu koty, wypięte, no cóż, dupą w kierunku siedziby Gildii. Więcej na ten temat obejrzycie w naszym filmie poniżej.

Pomnik Wolności (1)

Łotysze nazywają go Milda i wbrew temu, co możecie sądzić, nie pochodzi z czasów Sowieckich. Co więcej, sowieci pragnęli go rozebrać, ale pomysłowi Łotysze wmówili im, że kobieta na pomniku to mateczka Rosja, która trzyma w rękach gwiazdy symbolizujące republiki bałtyckie. W rzeczywistości, gwiazdy reprezentują historyczne regiony Łotwy: Inflanty, Kurlandię z Semigalią i Łatgalię. Pomnik jest symbolem niepodległego państwa, a odsłonięty został w 1935 roku.

Wokół pomnika

Ryga. Zwiedzenie nie powinno zakończyć się na samym pomniku. Warto przyjrzeć się nie tylko statule na szczycie, ale również figurom ją okalającym, bowiem sam pomnik upamiętnia także żołnierzy łotewskich, którzy oddali życie na w narodowowyzwoleńczej walce. Rzeźby dookoła prezentują także przedstawicieli różnych profesji. Przed pomnikiem wystawiona jest warta honorowa. Przy odrobinie szczęścia, uda wam się zobaczyć jej zmianę. Nam się udało.

Secesja w Rydze (2)

Jeśli wierzyć Wikipedii, ⅓ wszystkich kamienic w centrum Rygi została stworzona w stylu secesyjnym. To czyni stolicę Litwy miejscem z największą koncentracją zabytków Art Nouveau na świecie. Co więcej, ten okres w dziejach sztuki jest bardzo silnie reprezentowany przy Alberta Eila (ulica Alberta) i bliskiej okolicy. Ten niewielki fragment miasta przesycony jest absolutnie najpiękniejszymi kamienicami secesyjnymi, jakie w życiu widzieliśmy. Zaletą zwiedzania tej części Rygi jest fakt, że wszystko to zobaczycie absolutnie za darmo. Możecie, co prawda zostawić kilka euro w muzeum secesji czy uroczej i strasznie kiczowatej kawiarni obok. Jeśli podobała wam się secesja w centrum Rygi, ulica Alberta będzie warta odwiedzenia.

Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy (3)

Łotewski Pałac Kultury i Nauki. Nie jest do niego łatwo trafić, bowiem znajduje się w zupełnie nie turystycznej okolicy Rygi. Budynek  niemal bliźniaczy do wielu tego typu budowli w Moskwie, czy właśnie w Warszawie, robi wrażenie rozmachem. Chociaż w porównaniu do warszawskiego PKiN, wypada nieco mniej majestatycznie. Możecie przyjrzeć mu się z bliska, oprócz znanej nam dobrze bryły, zawiera także szereg detali nawiązujących do łotewskiej architektury. Do łotewskiego PKiN można stosunkowo łatwo dotrzeć od hal targowych – ok. 5 min drogi piechotą. 

 

Ryga, gdzie zjeść? czyli Rīgas Centrāltirgus (2)

Idąc wzdłuż nabrzeża trafić możecie na Łotewskie hale targowe. Warszawiacy mogą chcieć porównać je do Hali Koszyki lub Gwardii, ale tak naprawdę, z wymienionymi miejscami łączy je tylko to, że można zamówić tu jedzenie i zjeść na miejscu. Hale zachowały swój klimat tradycyjnego, wschodnioeuropejskiego targu. Kupicie tu sery, wędliny, ryby, alkohole, tradycyjne potrawy i dodatki. Na stoiskach pracują raczej osoby w średnim wieku i starsze. Dlatego znajomość rosyjskiego będzie pomocna. Na miejscu możecie kupić też piwo lane prosto z beczek do plastikowych butelek. Warto spróbować.

Co zobaczyć na Łotwie? Okolice Rygi

Ryga jest także dobrym punktem wypadowym do zobaczenia innych miejsc, które warto w tym regionie odwiedzić. Nie tylko dojedziecie stąd do Estonii czy na Litwę, ale także zobaczyć będziecie mogli między innymi, urokliwy Park Narodowy Kemeri położony w granicach nadmorskiej miejscowości Jurmała  (1). Miejscem do którego zdecydowanie warto się także udać jest dawny nazistowski obóz koncentracyjny w Salaspilsie. Choć to przeżycie zdecydowanie innego rodzaju. Oba te miejsca szczegółowo opisujemy w osobnych wpisach.

 

Dobre Rady Cioci Ady:

  1. Łotewscy kierowcy to osobny gatunek ludzi. Wyprzedzają na trzeciego, jeżdżą jak wariaci i niezbyt uważają na i tak słabej jakości drogach. Wybierając się na Łotwę samochodem, warto zachować nieco więcej ostrożności niż normalnie.
  2. Po stolicy Łotwy możecie poruszać się na nogach lub komunikacją miejską, ale wygodnym i relatywnie tanim rozwiązaniem jest również Bolt, który w niektórych sytuacjach może być tańszy od tramwaju.
  3. Łotewskie sery są smaczne, ale nie na tyle, by wozić ich całe kilogramy z powrotem do Polski. Warto natomiast zaopatrzyć się w butelkę słynnego Balsamu Ryskiego (polecamy najbardziej wiśniową wersję:).
  4. Spróbujcie koniecznie grzanego balsamu ryskiego z sokiem z czarnej porzeczki — brzmi dziwnie, ale smakuje fenomenalnie (zwłaszcza jeżeli przewiał was ryski wiatr).
  5. Na Łotwie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu  po godzinie 22:00. Całą noc można natomiast zamawiać go w lokalach gastronomicznych.
  6. Odradzamy jedzenie w miejscach na starówce. Jest drogo, obsługa jest chaotyczna, niezbyt zainteresowana klientem, a czasami zwyczajnie niemiła.
  7. Jadąc z Rygi do Talina, warto zatrzymać się na chwilę by poplażować nad Bałtykiem. O ile, oczywiście, pogoda na to pozwoli. Jeżeli nie wybieracie się do Estonii, można poplażować w Jurmale — przepięknej nadmorskiej miejscowości położonej ok 20-30 minut drogi (samochodem) od Rygi. 
  8. Ryga to dobre miasto na krótki Citybreak. Opisane w obu wpisach zabytki można zwiedzić w 2 do 3 dni. Jeśli planujecie zobaczyć także atrakcje poza stolicą, Łotwy przyda się dodatkowy dzień lub dwa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018