Amsterdam. Atrakcje w stolicy Holandii. Co zobaczyć?

Atrakcje, Amsterdam. Z tego tekstu dowiesz się, co warto zobaczyć w Holenderskiej stolicy.

Dlaczego warto zobaczyć Amsterdam?

Po pierwsze, dlatego, że to tętniące życiem, przyjazne, wesołe i imprezowe miasto. Na ten obraz oczywiście nakłada się stereotyp miasta seksu i narkoturystyki, ale to krzywdzące wyobrażenie. W stolicy Holandii naprawdę jest co robić, poza paleniem marihuany w burdelach. A co konkretnie? Zebraliśmy dla was najciekawsze rozrywki poniżej.

Weekend w Amsterdamie z muzeami i sztuką

Dlaczego warto zobaczyć Amsterdam? Dlatego, że to miasto muzeów z wysokiej półki. Ogromne zbiory zlokalizowane w trzech najciekawszych muzeach miasta wystarczą, by zająć wam jeden do dwóch dni zwiedzania. Trójca największych muzeów to Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha i Stedelijk. Wszystkie położone są względnie blisko siebie i połączone pięknymi deptakami. Warto przespacerować się od jednego do drugiego choćby tylko z uwagi na klimat. 

 

Uwaga: warto zarezerwować bilet wcześniej online – zwłaszcza do Muzeum Van Gogha.

amsterdam atrakcje

Co można zobaczyć w Amsterdamie jeśli jara cię sztuka nowoczesna? Stedelijk museum!

Jeśli jesteście fanami sztuki współczesnej, to muzeum Stedelijk to absolutny punkt obowiązkowy. Od Mondriana przez Malewicza znajdziecie w nim wszystko, co ukształtowało współczesne, choć nie tylko, malarstwo światowe. Jest też rzeźba, trochę dziwnych instalacji i masę niezrozumiałych dzieł. Dlatego miejsce to polecamy przede wszystkim fanom malarstwa i współczesnej rzeźby. Na stronie muzeum można przejrzeć dostępne zbiory. Dużym plusem tego muzeum jest fakt, że odwiedza go znacznie mniej turystów niż Rijksmuseum.

amsterdam atrakcje

Rijksmuseum 

Muzeum z ogromnymi zbiorami malarstwa niderlandzkiego, na czele z Rembrandtem i Vermeerem. Znajdziecie tu Nocną Straż, Izaaka i Rebekę, oraz kilka innych ważnych dzieł mistrza malowania światłem. Vermeera reprezentuje Mleczarka, Kobieta czytająca list, czy List od kochanka. Oprócz tego, trochę sztuki japońskiej, trochę Van Gogha i naprawdę pokaźne zbiory rzeźby umilą wam kilka godzin spędzone w tym miejscu. Muzeum jest ogromne, chętnie odwiedzane przez turystów i momentami tłoczne. Przygotujcie się na to.

 

Muzeum Van Gogha 

Składa się z trzech pięter, które opowiadają koleje losu wielkiego malarza na przykładach obrazów i rzeczy osobistych. Muzeum zgromadziło niektóre największe dzieła Van Gogha i prezentuje je w sposób chronologiczny, opowiadając o życiu malarza. Drugie piętro prezentuje jedynie sylwetkę artysty, parter i ostatnie piętro zawiera pokaźną kolekcję malarstwa. Warto wykupić audio przewodnik. Przygotujcie się na naprawdę duże tłumy.

amsterdam atrakcje

Amsterdam na weekend dla spacerowiczów

Jeśli masz tylko dwa lub trzy dni na zwiedzenie miasta hanzeatyckiej rozpusty, polecamy abyś nieco ochłonął na spacerze zanim zakopiesz się w jakiejś śmierdzącej marihuaną norze De Wallen. Amsterdam oferuje piękne widoki, a spacer wzdłuż kanałów może być jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy do robienia za darmo. Okolice muzeów, dworca głównego, a nawet niesławna dzielnica czerwonych latarni to miejsca gdzie szczególnie warto się przespacerować (choć ta ostatnia bardziej podobała nam się za dnia niż wieczorem).

atrakcje amsterdam

Co zobaczyć w Amsterdamie w 1 dzień? Rejsy po kanałach i kamienice

Jeśli nie macie ochoty na spacer, zawsze pozostaje wam wycieczka łódką po amsterdamskich kanałach. My tak zrobiliśmy i była to najprzyjemniejsza z najbardziej turystycznych rzeczy w Amsterdamie. Jeśli traficie na odpowiedniego przewodnika – nasz był zgorzkniałym, cynicznym stand-uperem – spędzicie bardzo miło czas. My nie żałujemy ani minuty, rzadko kiedy mogliśmy obcować z kimś o tak ogromnym i jednocześnie tak czarnym poczuciu humoru – niebywałe! Rejsy dostępne są ze specjalnie oznaczonych przystani. Możecie na rejs wskoczyć np. pod dworcem centralnym lub w przystani przy Rijksmuseum. Co ciekawe, w Amsterdamie oferowane są bilet Hop 0n – Hop Off (wskakuj i wyskakuj), które pozwalają zwiedzić całe miasto. 

W Amsterdamie znajdziecie sporo ciekawej architektury, przy której warto się zatrzymać. Oprócz kamieniczek nad kanałami, wrażenie robią dawny ratusz, obecnie pałac królewski, Oude i Nieuwe Kerk, czyli stary i nowy kościół, Oba są dziś nieczynne (tzn. nie są w nich odprawiane obrzędy), ale można je zwiedzić. Oprócz tego, całe De Wallen to także zabytkowa i piękna część Amsterdamu. Warto przejść się jej ulicami, nawet pomimo wszechobecnego tłoku.

Amsterdam gdzie spać?

Amsterdam jest drogim miastem, a ceny hoteli potrafią przyprawić o zawrót głowy.

My spaliśmy na statku pasażerskim przerobionym na hotel. Jego nazwa jest łatwa do zapamiętania, bowiem nazywa się Botel. Jego standard przypomina raczej hostel, ale w środku znajdziecie wszystko, czego potrzeba do komfortowego bytowania – pokoje z łazienką i oknem oraz możliwość wykupienia śniadań.

 

Co zjeść w Amsterdamie? Bardzo wiele!

Wbrew opinii o holenderskiej kuchni, Amsterdam ma wiele do zaoferowania miłośnikom turystyki kulinarnej. Piszemy o tym szczegółowo w osobnym tekście, ale w tym miejscu warto zarekomendować wam wszelki street food i lokalne specjały. Dość dobrym pomysłem będzie też posiłek w restauracji indonezyjskiej. 

Co zjeść w Amsterdamie? Kuchnia holenderska

 

atrakcje amsterdam

Dobre Rady Cioci Ady:

  • Marihuana w Amsterdamie to zabawa dla przyjezdnych. Wielu Holendrów nie pali trawy i ma dosyć hałaśliwych, pijanych czy spalonych turystów, którzy mocno zaznaczają swoją obecność w turystycznym centrum miasta. Wszystko na temat palenia zioła w Holandii znajdziesz w naszym poradniku.
  • Im dalej od centrum i De Wallen, tym mniej ludzi i słabszy zapach marihuany w powietrzu
  • Warto kupić jedną z kart umożliwiających darmowe wstępy do muzeów i komunikacji. I love Amsterdam opłaca się już przy 2-3 dniowym intensywnym zwiedzaniu.
  • Transport publiczny jest ok. W Amsterdamie dostępny jest też Uber, taksówki są drogie.
  • Restauracje są znacznie droższe i nie zawsze lepsze niż uliczne jedzenie. Warto spróbować hot-dogów, kanapek ze śledziem czy lokalnych przysmaków. Zachęcamy też do odwiedzenia holenderskiego Chinatown.
  • Jeżeli zostanie na dłużej, warto wybrać się darmowym mini-promem do północnej części miasta. Jest tam fajnie, trochę postindustrialnie, trochę posh. Widoki – bezcenne. A jeżeli zalezy wam na epickich zdjęciach i przygodach mrożących krew w żyłach możecie wstąpić do A’DAM Lookout i pohuśtać się na huśtawkach zawieszonych 30 pięter nad ziemią.
  • Jeżeli chcesz wybrać się do domu Anny Frank lub do Muzeum Van Gogha – pamiętaj, żeby bilety zarezerwować wcześniej – minimum z tygodniowym wyprzedzeniem. 

 

Kupno marihuany w Holandii 2019. Wszystko, co musisz wiedzieć o narkotykach w Amsterdamie

Czy Paryż jest bezpieczny? O czym musisz pamiętać!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018