Cygara. Jak palić? Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć

Cygara. Jak palić? Przewodnik po świecie cygar, dla ludzi, którzy nie mieli z nimi nigdy do czynienia. Z tego tekstu dowiesz się czy cygarem się zaciąga, jak smakuje cygaro i jak się z nim obchodzić.

fot. pixabay.com

Czemu cygarem się nie zaciąga?

Jak palić cygara, by nie umrzeć? Cygara mają mniejszą zawartość nikotyny niż, na przykład papierosy. Wciąż jednak jedno średniej wielkości cygaro to kilkanaście papierosów średniej mocy o niemałej zawartości substancji smolistych. Choćby z tego względu warto sobie odpuścić zaciąganie się cygarem. Poza tym, to właśnie po tym poznaje się kogoś, kto nie ma pojęcia co robić z cygarem. No i jest jeszcze kwestia smaku. Cygaro po prostu, ma smak. Dlatego dym nie musi wędrować do płuc.

Kto pali cygara?

Przyjęło się uważać, że cygara to zabawa dla bogatych, rzecz ostentacyjna i snobistyczna. Jeśli jednak masz gdzieś etykiety i stereotypy, szybko zauważysz, że cygara to coś, co palić może każdy, o ile oczywiście skończył 18 lat. Palą prezesi firm i farmerzy z Oregonu. Palą je ludzie bogaci i kubańscy chłopi na ulicach Hawany. Palił je Churchill i Castro. Słowem, nie ma tu żadnych, poza wiekowym, ograniczeń.

Jak smakuje cygaro?

To pytanie równie pojemne, jak pytanie o to, jak smakuje whisky? Wszystko zależy od jakości, rodzaju, pochodzenia cygara. W porównaniu np. do papierosów cygara są znacznie bogatsze w smaku, produkują przeważnie łagodniejszy dym z aromatem drewna cedrowego, kawy, kakao i wielu innych. Prawidłowo palone daje sporo przyjemności. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć jak smakuje cygaro komuś, kto go nigdy nie palił cygara. Jak palić zatem coś o tak różnorodnym smaku? Tak samo, jak dobre wino czy whisky, cygaro wymaga czasu. To nie papierosy, które można palić w przerwie między pracą.

Jak obcinać cygaro, by nie zrobić sobie krzywdy?

Cygara nie obcinamy nożem, nożyczkami, nie odgryzamy końcówki. Jak obcinać cygaro prawidłowo? potrzebna wam będzie obcinarka do cygar. Najtańsza kosztuje około 10 złotych i starcza na otwarcie kilku cygar, zanim się stępi. Cygaro obcinamy w miejscu przyklejenia kapturka, nie za daleko by nie obciąć zbyt dużego fragmentu. Kapturek to część zakrywająca ustnik cygara. Zobaczycie na niej wyraźne linie. Więcej o otwieraniu nowego cygara przeczytacie tutaj: Jak przechowywać cygara? Poradnik dla ludzi, którzy przywieźli je z wakacji

Gdzie kupić cygara? Ulica czy zagranica?

Odkąd sprzedaż cygar przez internet stała się w Polsce sprawą problematyczną, miłośnikom tych używek została jedynie tradycyjna trafika lub sklepy z alkoholami. Większość firm, która handluje cygarami przez internet ma swoje sklepy stacjonarne. Handel możliwy jest też pomiędzy firmami, więc jeśli macie zarejestrowaną działalność gospodarczą z zakupami nie będzie problemu. Jeśli kupujecie cygara za granicą, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik na ten temat Gdzie i jak kupować cygara za granicą?

Co do cygara? Whisky, brandy, woda?

Tradycyjne połączenie to oczywiście cygaro i whisky. Dymna torfowa whisky może uzupełnić smak palonego cygara lub całkowicie go zniszczyć. Inne możliwości to oczywiście brandy czy koniak albo rum dojrzewany w beczce. Co do zasady, im bardziej złożony i mocniejszy alkohol, tym lepiej. Odradzamy wino i większość piw, może z wyjątkiem porterów lub naprawdę dobrze zbudowanych koźlaków, Russian Imperial Stoutów czy ciemnych IPA, ale wszystkie one tworzyć będą raczej słabe połączenia. Zatem, co do cygara? Po pierwsze, whisky, po drugie koniak lub brandy, może być też brandy de Jerez. 

Cygaro dla młodego taty: kupujemy na prezent 

Większość osób spotka się z pierwszym w życiu cygarem albo przy okazji ślubu i wesela, albo przy okazji narodzin dziecka. Tradycyjnie, wręcza się młodym ojcom właśnie cygara. Jak palić taki podarunek? Poświęcamy temu zagadnieniu osobny tekst. Cygaro na prezent. Jak wybierać i kupować?

Dobre rady cioci Ady. Jak palić cygara jak szef (like a boss)?

  1. Cygara nie strzepujemy jak papierosa. Popiół w końcu sam spada, a jeśli nie spadnie, delikatnie obracamy go, przyciskając o popielniczkę.
  2. Cygar nie gasimy jak papierosów. Po wypaleniu odkładamy je, by zgasło. W przeciwnym razie zacznie naprawdę cuchnąć.
  3. Cygarem się nie zaciągamy, no chyba, że mamy życzenie umrzeć na rozedmę płuc.
  4. Cygaro palimy nie spiesząc się, to coś do cieszenia się, rytuał, który może zająć nawet 2 godziny.
  5. Cygar nie obcinamy niczym innym, niż tylko akcesoriami do tego przystosowanymi.
  6. Cygara nie rozpalamy zapalniczką benzynową. Najlepiej sprawdzą się do tego zapalniczki żarowe ewentualnie zapałki.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018