Jak przechowywać cygara? Poradnik dla ludzi, którzy przywieźli je z wakacji

Po tym, jak kupiliśmy 20 cygar od rolnika z kubańskiego lasu w naszym życiu zrodził się oczywisty problem. Jak przechowywać cygara w domu, tak by ich nie uszkodzić? Co my właściwie musimy kupić? I tak zaczęła się nasza przygoda opiekunów cygar.

Opiekunowie – jak przechowywać cygara?

Celowo mówimy o opiekowaniu się cygarami, bo paląc niewiele, częściej wymieniamy nawilżacz i dbamy o dobrostan cygar niż je palimy. Dlatego, jeśli decydujecie się na rozpoczęcie przygody z cygarami, musicie pamiętać, że poza samym paleniem istnieje jeszcze szereg rzeczy, którymi trzeba się będzie zająć. Ale zacznijmy od początku. Czyli, od tego, jak przechowywać cygara.

Kubańskie cygara: poradnik dla zupełnych laików

 Cygara: Jak przechowywać? Co to jest humidor?

Czego będziecie potrzebować? Przede wszystkim, humidora, czyli miejsca, gdzie cygara będą trzymane. To absolutne minimum, bo tak jak źle przechowywana żywność, tak cygara szybko tracą swoje właściwości i zwyczajnie się psują. W przypadku cygar, psuciem jest wysychanie, a zeschnięte cygara palą się i smakują fatalnie. Humidor utrzymuje odpowiednią wilgoć i dba o to, byśmy nie palili wyschniętych kawałków siana. Choć, precyzyjniej należy powiedzieć, że to nie sam humidor, a nawilżacz. A tak wygląda humidor:

Cygara: jak przechowywać je w gdy w domu brak humidora?

Jak przechowywać cygara bez humidora? Niektórzy proponują wrzucić je do woreczka strunowego i dać do lodówki, gdzie wilgotność jest relatywnie wyższa. Jeśli macie pomieszczenie, w którym panuje wilgotność na poziomie 65-70 proc. możecie dać wasze cygara właśnie tam. Tyle, że a) przy tak dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu może zacząć robić się grzyb i b) cygara mogą zacząć się kurzyć. Humidor to niewielki wydatek i warto go ponieść. Jeśli nie planujecie przechowywać cygar dłużej niż przez kilka dni, metalowe tuby, w których część cygara jest sprzedawana, też mogą się przydać.

 

Rodzaje nawilżaczy

Wiemy, lista jest długa, ale większość tych gadżetów kupicie za kilka lub kilkanaście złotych, a mogą posłużyć wam latami. Do nich należy odpowiedni nawilżacz utrzymujący wilgotność we wnętrzu humidora. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawilżaczy, te piankowe zdecydowanie wam odradzamy. Są niewiele tańsze, ale ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Zamiast tego, lepiej wybrać nawilżacz polimerowy, czyli wypełniony kryształtkami, które utrzymują przez dłuższy czas wilgotność. Jak przechowywać cygara, by nie wyschły? Potrzebna nam wilgotność na poziomie 68-74%,. Nawilżacz wystarczy na trochę włożyć do wody i po jego osuszeniu włożyć do humidora. Ale skąd będziemy wiedzieć, że wilgotność jest prawidłowa?

 

Higrometr – jak mierzyć wilgotność

Ostatni element niezbędny w humidorze to higrometr, czyli niewielkie urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza. Dostępny jest w wersji analogowej i z cyfrowym wyświetlaczem. Wybór zależy właściwie od was. Istnieje też szansa, że zarówno higrometr jak i nawilżacz będą już w zakupionym przez nas humidorze. O ile tylko mają dobrą jakość, warto z nich skorzystać.

 

Cygara: Jak palić? Jak otwierać cygaro?

Przechodzimy już do przedostatniego punktu, czyli obcinarki. Cygara, od strony ustnika posiadają kapturek, który chroni je przed działaniem kurzu, brudu i wszystkiego, co mogłoby je zanieczyścić. Przed rozpoczęciem palenia należy więc cygaro otworzyć, tak by móc je palić. Służy do tego obcinarka, puncher lub nożyce. Obcinarka ma konstrukcję gilotyny z ostrzami na górze i dole, puncher wypycha część cygara, działając nieco jak wkręt do drewna, a nożyce to po prostu zakrzywione nożyczki. Z punktu widzenia użytkownika, najprostsza w obsłudze jest obcinarka, potem puncher, najtrudniej korzysta się z nożyc.

Możecie też otworzyć cygaro sposobem Furious Pete’a, no bo kto wam zabrani?

 

Kubańskie cygara – ile to kosztuje?

Dobra, na koniec warto zapytać ile to wszystko kosztuje? Humidor to koszt od  150 złotych w górę. Cała reszta, o ile interesują nas opcje budżetowe, będzie już tylko tańsza. Obcinarka, którą trzeba będzie wymienić po kilku użyciach to koszt 5 złotych. Droższa posłuży nam na dłużej. Higrometr w zależności od rodzaju to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych., zaś  nawilżacz to kolejny tani dodatek, który kupimy już za kilkanaście złotych. Tak przygotowani możemy zabrać się za palenie cygar.

 

Podsumowując, cały ten wywód o tym jak przechowywać cygara, potrzebujesz:

  1. humidor
  2. nawilżacz
  3. higrometr
  4. obcinarkę do cygar.
  5. zapalniczkę

Jeśli masz te pięć rzeczy, możesz zająć się profesjonalną opieką nad cygarami. Życzymy powodzenia.

 

Więcej na temat cygar na naszym blogu:

Gdzie kupić cygara na Kubie? I jak nie robić tego źle? [Jak kupować cygara część 1]

Kubańskie cygara: poradnik dla zupełnych laików

Jak rzucić palenie i nie przytyć? Niezbyt poważny poradnik na ważny temat

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018