Cygaro na prezent. Jak wybierać i kupować?

Cygaro na prezent dajemy na szczególne i ściśle wyznaczone okazje. Najczęściej są one prezentem z okazji ślubu, urodzin dziecka, awansu zawodowego, zwycięstwa w sporcie, rzadziej osiemnastych urodzin. Jeśli kiedykolwiek musieliście wręczyć komuś cygaro, zapewne stanęliście przed trudną decyzją i pytaniem, jakie cygaro kupić. Na szczęście, możecie liczyć na naszą pomoc. Oto krótki poradnik zakupowy dla osób, które z cygarami nie miały i nie mają wiele wspólnego.

Rozmiar cygara

Im większe cygaro na prezent tym lepsze, prawda? Trzeba wyglądać jak boss. Jak kapitalista z XIX-wiecznej karykatury, prawda? No, nie prawda. Są przynajmniej dwa dobre powody, by nie kupować cygar w rozmiarach kija baseballowego. Po pierwsze, jeśli osoba, którą planujesz obdarować nie pali na codzień niczego, prawdopodobnie, nie będzie w stanie wypalić takiego cygara do końca. Ma to duże znaczenie, bo cygara nie pali się na raty. Po drugie, cygaro zwija się z liści tytoniu. Dobry liść tytoniu ma swoją wielkość. Może mieć kilka centymetrów długości, może mieć kilkanaście. Najdłuższe z produkowanych cygar mają 8 cali, czyli trochę ponad 20 cm długości. Jeśli cygaro zaczyna mieć pół metra długości i kosztuje 10 złotych, to prawie na pewno jego środek nie wypełniają zwinięte liście tylko ścinki tytoniu. I to tytoniu kiepskiej jakości. Dlaczego? Wszystko zależy od tzw. fillera.

Cygaro im mniejsze, tym lepszy?

Cygaro może być wykonane w całości ze zwiniętych liści lub z kilku liści owiniętych wokół ścinek tytoniowych. Pierwsze rozwiązanie co do zasady jest lepsze, bardziej ekskluzywne, wyższej jakości. Takie wypełnienie nosi nazwę long filler i oznacza właśnie cygara zwijane w całości z długich kawałków liści. W cygarach typu short filler może, zależnie od jakości, znaleźć się dobry tytoń lub resztki liści zamiecione z podłogi. Jeśli kupujecie ogromnej wielkości tanie cygara, to natraficie najczęściej na tego typu resztki. Dlatego cygaro na prezent to nie cygaro o długości dwóch metrów.

Cygara dla początkujących: z jakiego kraju?

Nawet jeśli nie wiesz nic o cygarach, zapewne kojarzysz stereotypy dotyczące cygar kubańskich. Rzekomo najlepsze na świecie cygara zwijane na udach Kubanek pochodzą właśnie z wyspy Fidela Castro. Niewiele niestety w takim stereotypie prawdy.

Poza Kubą cygara na które zapewne się natknięcie mogą pochodzić z:

 • Hondurasu
 • Dominikany
 • Nikaragui
 • Ekwadoru
 • Meksyku

Bardziej niż kraj produkcji liczyć się tu będzie producent, jakość wykonania i przedział cenowy. Szczerze mówiąc, jeśli kupujecie cygaro dla kogoś, kto na paleniu ich się nie zna, to kupowanie kubańskich cygar większego sensu nie ma. Dla nowicjusza różnica w smaku czy jakości cygara będzie niewyczuwalna. Jakość kubańskich cygar, także ze względu na panujące na kubie warunki produkcji często odstaje od tego, co proponują inni światowi producenci.

 

Zobacz też: Kubańskie cygara: poradnik dla zupełnych laików

Czy opłaca się kupować kubańskie cygara?

Czy opłaca się zatem kupować kubańskie cygaro na prezent? To zależy od tego, do kogo mają trafić. Jeśli kupujecie cygaro dla kogoś, kto na co dzień nie pali, nie interesuje się przesadnie cygarami, nie ma w domu kolekcji habanos i zasadniczo zna może markę Cohiba, kubańskie cygara będą niezłym wyborem. Podobnie, jak w przypadku kupowania wina na prezent, tu liczy się marka, jej status, poczucie, że prezent jest ekskluzywny. Drugą grupą osób, która z takiego prezentu się ucieszy będą zapewne amerykanie. W USA sprzedaż kubańskich cygar jest nielegalna, może je za to przywozić bez przeszkód przez granicę, o ile stanowią prezent.

Cygaro dla młodego taty: jaki format będzie najlepszy?

Przyjęło się z grubsza klasyfikować cygara z uwagi na kolor i moc. Im ciemniejszy zewnętrzny liść,tym cygaro, teoretycznie mocniejsze. Wybierając cygara samemu można kierować się tą zasadą. Najlepiej jednak poprosić o pomoc w specjalistycznym sklepie. Przy wyborze pomoże wam także rozmiar cygara. Generalnie, specjaliści wyróżniają setki różnych wariantów rozmiarowych cygar, ale najpopularniejsze formaty to Corona, Robusto, Petit Corona, Churchill, a w dalszej kolejności Torpedo, Perfecto, Lonsdale, Toro i wiele innych. Szukając czegoś na prezent skup się na pierwszych 3-4 z wymienionych formatów. Format cygara zależy od jego długości w calach i tzw. ringu, czyli średnicy, podawanej w przeliczeniu na 1/64 cala. Dlatego zamiast zamęczać się cyframi, najlepiej uszeregować sobie cygara od największych do najmniejszych: Double Corona, Churchill, Corona, Robusto, Petit Corona, Petit Robusto.

 

Cygaro na prezent. Dobre Rady Cioci Ady odnośnie zakupów:

 • Szukaj cygar w standardowych rozmiarach: corona, petit corona, robusto. Nie kupuj ogromnych cygar
 • Wybieraj cygara lekkie lub średnie. Jeśli osoba obdarowana pali papierosy możesz zdecydować się na coś mocniejszego, ale bez przesady
 • Nie szukaj koniecznie cygar kubańskich. Te z Hondurasu czy Dominikany mogą być tak samo dobre
 • Jeśli masz możliwość kupić cygaro w tubie, może to być dobre wyjście
 • Jeżeli możesz kupić i cygara i humidor – zrób to.
 • Cygara przechowywane poza humidorem szybko tracą wilgotność i źle przechowywane nie będą nadawać się do palenia. Uprzedź o tym obdarowaną osobę w jakiś delikatny sposób.

 

Polecamy również:

Cygara. Jak palić? Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć

Jak przechowywać cygara? Poradnik dla ludzi, którzy przywieźli je z wakacji

Gdzie kupić cygara na Kubie? I jak nie robić tego źle? [Jak kupować cygara część 1]

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa zatrzeżone. Foodies World 2018